Sizi başarıya ulaştıracak üç basamak

Her insan bir şeyleri gerçekleştirmenin hayalini kurar. Her insanın içinde cüce ya da dev bir yetenek vardır. Dünyayı değiştiren insanların hayatlarına baktığımızda bu insanların ortak özelliği farkındalıklarının yüksek oluşudur. Bu insanlar hayallerine olan bağlılığının sonucunda bir başarıya ulaşmışlardır. Birçoğumuz sıradan olduğumuzu düşünür, yeteneklerimizi tıpkı Pandora’nın kutusundaki bir giz gibi saklar, hatta onlardan bahsetmekten bile korkarız. Çünkü büyük işler başarmak büyük insanların işidir diye düşünürüz. Bize çok masum gibi görünen bu düşüncedir aslında içimizdeki gücü bitiren ve yeteneklerimizi körelten. Büyük işler yapmak için büyük olmaz gerekmez ki insanı büyük yapan yaptığı işlerdir kuşkusuz. Etrafımızdaki başarılı insanlara ve geçmişlerine baktığımızda bizden farklı olmadıklarını görürüz. Onlar sadece başarabileceklerine odaklandılar. Bunun için tabuları, önyargıları yıkıp, hayallerimizi, fikirlerimizi eyleme geçirmek ve hayal ettiklerimizin olabileceğine inanmak, kararlı adımlarla bir adım öne atıp başlamak gerekir. Yani artık UYANMAK gerekli?.

“Sen neye hazırsan, o da senin için hazırdır.” Mark Victor Hansen

Etrafımızı tekrar bir gözden geçirelim. Başarılı insanlar görüyoruz. Bazıları sporda, bazıları iş hayatında, bazıları akademik konularda başarılı ve biz böyle insanlara gıpta ile bakıyoruz. Acaba nasıl başardı deriz. Başarının sanki sadece o insanlara mahsus olduğunu, o insanın başarısını aile durumuna, çevre şartlarına, maddi durumuna bağlarız. Peki hangi sebebin başarıyı getirdiğine inanıyorsak bu imkanlara sahip her insanın başarılı olması gerekmez mi? Örneğin ;

  • Zengin, özel ders alıyor , dershaneye gidiyor; öyleyse böyle olan her öğrencinin başarılı olması gerekmez mi?
  • Ailesi çok ilgili tabii ki başarılı; öyleyse diğer ilgili ailelerin çocuklarının da başarılı olmaları gerekmez mi?
  • Çok çalıştı tabii ki başarılı olacaktı deriz; öyleyse başarılı olmak için sadece çalışmak yetseydi birçok çalışan insanın başarılı olması gerekmez miydi?

Örnekleri çoğaltmamız mümkün. Başarılı ya da başarısız olacağımızı bu gibi dış etkenler belirlemez sadece etkiler ama sonucu tek başına belirleme gücü yoktur. Eğer öle olsaydı örneklerdeki kişilerin hepsinin başarılı olmaları beklenirdi. Dış etkenler birçok kişi için aynı iken sonuçta kişilerin başarıları nasıl farklı oluyor? Aynı şartlar bir insanın daha çok çalışması için bir motivasyon, bir sebep kaynağı olabilirken, bir başka kişi için başarısız olması için gerekçe olabiliyor. İşte farkı belirleyen olaylara bakış açımızdır. Olaylara bakış açımız sonucu etkiler, aynı olaylara farklı farklı tepki verdiğimiz için sonuçlar da kişilerin algılarına göre farklılık gösterebiliyor.

“Ders alınmış başarısızlık, başarı demektir.”

Şartlar ne olursa olsun, her şey siz öğrencilere bağlı, başarı öğrencinin kendisine kalmış bir şeydir. Öğrenci başaracağına inanmazsa özel ders almanın, ailesinin çok ilgili olmasının bir faydası olmayacaktır. Başarılı olacağına inanmak başarının birinci ve olmazsa olmaz basamağıdır.

Başaracağına inanan öğrenci başarmak için birinci basamağa sahip yalnız ikinci basamak olan kendisine gerçekçi hedefler belirlemesi gerekir. Rotası belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez deriz. Bizim de kendimize ait bir hedefimiz yoksa ortaya koyacağımız bir başarımız da olmaz. Kısa ve uzun zamanda gerçekleştirmek istediğiniz hedeflerinizi belirleyerek işe başlayabilirsiniz.

Başarıya ulaştıracak üçüncü basamak ise başaracağına inanarak, kendimize ait olan hedefe ulaşmak için bir plan hazırlamaktır. Başarılı olan kişilerde bu üçlü sistemin bir arada sağlandığını görürsünüz. Bu sisteme sahip olmadan başarıya ulaşabileceğini düşünmek oturduğumuz yerden bir mucizenin gerçekleşmesini beklemeye benzer. Nasıl ki bir yemek yapmanın gerekli malzemeleri,  belli bir sistemi ve kuralı varsa başarılı olmanın da gerekli malzemeleri, belli bir sitemi, uygun sıra ve izlenecek yolu vardır. Emeksiz yemek olmaz diyoruz. Başarı için de inanmak, hedef belirlemek, emek, çaba harcamak gerekli…Şimdi elimizde yemek yapmakla ilgili bütün malzemeler var ve bu malzemelerden bir yemek yapamıyorsak bu durumu sizce nasıl açıklayabiliriz?

Semra CANA

Psikolojik Danışman

Kaynak: https://www.aktuelpdr.net

 

[reklam]

Sizi başarıya ulaştıracak üç basamak” için bir yorum

  1. Oldukça güzel yazılmış bir konu başarının basamakları sade bir dille düzenli bir şekilde anlatılmış. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir