Sınıf yönetiminde öğretmen nasıl davranmalıdır?

Yönetim derken aklınıza bir grubu ve sınıfa emir vermek hakimiyet altında tutmak gibi otoriter bir durum gelebilir. Ancak sınıf yönetimi kavramı günümüzde eğitim sistemi içerisinde bambaşka bir kavramdır. Öğretmenlerimizin sınıf ortamında yaptıkları eğitim öğretim, sosyal kültürel faaliyetleri en verimli, fiziksel ve ruhsal olarak en sağlıklı şekilde sağlayarak aktif öğrenme ortamı oluşturmayı sağlamasıdır. Klasik eğitim ortamın ve eğitim süreci bellidir. Öğretmen anlatır, öğrenci dinler. Davranış değişikliği için gerekli pekiştirme öğrenciden istenir. Süreç içi veya sonunda sınav yapılır. Sınav amacı öğrenmeye ve eksikleri belirleyip buna göre yön almaya dönük değil tamamen seviye ve başarı düzeyi belirlemektir.

Eski klasik sistemden uzaklaşmaya başladık.
Milli Eğitim Bakanlığı sürecin her aşamasında artık yapılandırmacı, otantik ve öğrenirken değerlendiren, değerlendirirken öğrenilen yöntemler üzerine bir eğitim öğretim faaliyeti yapılmasını istemektedir. Artık süreç buna göre uygulanacak yöntem ve tekniklere dönülmeye başlanmıştır.

Öğrenci kontrolünde; Disiplin cezası,dayak veya başka şiddet içeren cezalar, hakaretler, korkutma ve baskıya dönük kontrol sağlayan pek de insani olmayan öğretmen tutumları kesinlikle yasaklandığı gibi. Öğrenci değerlendirirken nota dayalı davranışı kontrolde son derece yanlış ve öğretmen tarafından yapılmaması gereken bir durumdur.
Artık öğretmen, sınıfta uygun ve aktif öğrenme ortamı için; dayak, şiddet, hakaret, notla korkutma, disipline gönderme gibi baskıya dayalı uygulamaları yapamamaktadır. Yapması da son derece yanlıştır.

Peki ne yapacak?
Öğretmen sınıf yönetimini öğrenmek zorundadır.
Öğretmenlik bilgiyi çok bilmek değil bilgiyi doğru ve uygun şekilde aktarabilmektir. Bunu sağlamak sınıf yönetimi ile olmaktadır.
Yeni sistemde öğrenciye davranış bozukluğu, hiperaktif, uyumsuz, yerinde durmuyor, devamsızlık yapıyor, sınıftan kaçıyor gibi sorumluluktan ve mesleki acziyetini saklayacak yakıştırmalar yerine, bu öğrenci neden sınıfta sıkılıyor? Neden hiperaktif bir görüntü çiziyor? Devamsızlık nedenleri nedir? sorgulamalarını öğretmenler yapmak zorundadır.

Evet sınıfında esnemeyi bile yasaklayan öğretmen dönemi geçmiştir.
Elinde kalın değneğiyle gelip ayağını oynatmaya bile izin vermeyen öğretmen dönemi yoktur.
Artık hedeflediğin davranış kazanımını, öğrencinin ilgisini çekecek aktiviteler, öğrenciyi sürekli canlı tutacak teknikler, öğrenci algısını yönlendirecek, model, maket ve mizanpajlar bulmak zorundadırlar.
Eğer bir sınıf o derse girmek istemiyorsa öğretmenin kendisini sorgulamasını gerektiren bir durum vardır.
Eğer bir sınıfta ders esnasında sürekli konu dışı gürültü oluyor ise öğretmenin dersin konusuna öğrenci dikkatini yoğunlaştıracak aktivite ve tekniği bulamadığının göstergesidir.
Öğrenci dersime girmiyor diye idareye koşan veliye şikayet eden, öğrenci sınıfta sürekli gürültü yapıyor diyen öğretmen mesleki acziyetin ve mesleğini yürütemediğinin çığlığını atıyordur..
Öğretmen;
Derste yeri gelecek
tiyatro
Sanatçı
Yönetmen
Sporcu
Gezgin
Anne, doktor rolleri oynamayı ve oynatmayı bilecek.
Yaşayacak yaşatacak.
Bilgisayardan çok iyi anlayan, yeri geldiğinde kısa film, grafik hazırlayabilecek şekilde donanıma sahip olması gereklidir.
Benzer bir çok bilgi ve teknik ve yöntemler yeni nesil öğretmenlerde olması gerekli donanımlardır ve bunları sağlayamayan öğretmenler başarısızları ile anılmaya mahkumdur.
Kısaca;
Köyünde ırmak görmemiş bir çocuğa Görsellik sağlamadan okyanusu asla anlatamazsın.
Oğuz ÖZAT
Uzm Psikolojik Danışman – http://www.pdrhizmetleri.comSınıf yönetiminde öğretmen nasıl davranmalıdır?” için bir yorum

  1. Bende aynı meslekten biri olarak gözlemlediğim şu; davranış problemi yaşayan öğrenciler ile ilgili yapmış olduğum çalışmalarda sorunun aile ve öğretmen kaynaklı olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim.Umarım bu yazıyı çok bildiklerini (!) idda eden sınıf ve branş öğretmenleri okur. Güzel bir yazı olmuş Oğuz Bey’e teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir