Sınıf-Okul Risk Haritası Nasıl Uygulanacak?

Birçok meslektaşım zihninde risk haritasının nasıl uygulanacağı konusunda soru işareti taşımaktadır. Elbette bunun sebeplerinden biri sosyal medyada verilen bilgi kırıntılarından kaynaklandığını söyleyebilirim. Risk haritasının okul için önemli çalışmalardan biri olduğunu düşünüyorum. Risk haritası olmadan 15 yıl önce bu tür bir çalışmayı yapıyordum. Ve yararını her zaman gördüm. Bu formun daha da geliştirilerek bu şekilde genele yayılması güzel bir uygulama oldu.

Peki sınıf haritası nasıl uygulanacak nelere dikkat edilmesi gerekir? Bu konuda ki bilgiyi maddeler halinde yazmaya çalışacağım. (Konuyla ilgili eklemek istediğiniz düşünce yada bilgi varsa yorumlar bölümünden ekleyebilirsiniz)

1.) Sınıf risk haritası sınıf öğretmenleri tarafından doldurulacaktır.

2.) Risk haritasını doldurma aşamasından önce sınıf öğretmeninin sınıfını tanımaya yönelik çalışmalarının bir kısmını yapmış olamasını bekleriz. Örneğin veli toplantısında veli bilgi formunun doldurması, velileri gözlemlemesi, velilerden öğrenci ile ilgili bilgiler almasını, öğrencilerin seviyesine uygun bireyi tanıma tekniklerini yapmış olmasını bekleriz.

3.) Öğrenci tanıma formu doldurulmuş olması risk haritasını doldurmada yardımcı olacaktır.

4.) Ortaokul ve lisede yaşam penceremi uygulanmış olması risk haritasını doldurmada yardımcı olacaktır. Ancak risk haritasını doldururken öğrencilerin yaşam penceremi %100 doğru doldurmuş olduklarını düşünmemeleri gerekir. Bu nedenle yaşam pencerem sağlıklı değerlendirildikten sonra dikkate alınabilir.

5.) Yaşam Pencerem anketi okulöncesi ve ilkokullarda uygulanmadığından bu kademelerde sınıf/şube rehber öğretmeni tarafından Sınıf Risk Haritası için gerekli tespitler öğretmen gözlemi, e-okul listeleri ve öğrenci düzeyine uygun bireyi tanıma tekniklerinden de yararlanılır.

6.) Risk haritası doldururken sadece sınıf öğretmeni kendi gözlemleri ile değil, dersine giren öğretmenlerin de gözlemlerini sorması daha sağlıklı değerlendirmelerin çıkmasını kolaylaştıracaktır.

7.) Kısaca sınıf öğretmeni risk haritasını nihai olarak gözlemlerine, değerlendirmelerine ve yukarıdaki maddelerde belirtilen tanıma araçlarından faydalanarak oluşturacaktır.

8.) Sınıf haritası ile okul risk haritası aslında aynı şeydir. Okul risk haritası sınıflardan gelen haritaların birleştirilmesi olarak düşünebilirsiniz. Bu risk haritaları okul rehberlik servislerinde toplanarak okul risk haritası oluşturulacaktır. Ayrıca sayısal değer olarak ifade edilerek yazılmalıdır. (Örneğin okul genelinde aile içi çatışma yaşayan öğrenci sayısı 33 kişi gibi)

Özkan Emiroğlu – Psikolojik Danışman

Meslektaşlarım FACEBOOK dan bizi takip edebilir.
facebook takibi için: https://www.facebook.com/aktuelpdr/
twitter takibi için: https://twitter.com/ozkanemiroglu

 

 

Özkan Emiroğlu

1997 yılında Psikolojik Danışman olarak göreve başladım. 2002 yıllarında AktuelPDR (PDR alanında) ile başladığım forum ve blog yazarlığını aynı heyecanla devam ettirmeye çalışıyorum. Meslektaşlarıma bu konuda kendi çapımda destek ve yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana. Meslektaşlarım bizi; Facebook, {TWİTTER} ve instagram hesaplarından takip edebilir.

You may also like...

6 Responses

 1. hatice dedi ki:

  sınıf sube kısmını ekleyemıyorum acılmıyor oyle bi kısım bende

 2. kudret dedi ki:

  mrb ben rehberlik öğretmeni değilim okulda rehberlik öğretmeni olmadığı için okul risk haritasını yapma işini bana verdiler. sınıf risk haritaları oluşturuldu ben okul risk haritasını olustururken sınıf risk haritalarındaki çarpıları sayıp sayı olarak mı yazacağım

 3. derya dedi ki:

  merhaba hocam paylaşımınız için çok teşekkürler, bir sorum olacaktı yenilenen formlardan bir tanesi risk haritası. Sorun alanları ile ilgili yaşam pencerem maddeleri ve gözlem yer alıyor. mesela okula karşı olumsuz tutum demiş bunun ölçeği olarak da 2, 31, 33, 35. maddeler ve gözlem demiş. ancak öğrenci bu maddelerden sadece birini işaretlemiş olabiliyor. Tabloya nasıl bir işaretlemek yapılması gerekiyor. bir toplam da ölçmediği için sayısal değer girmedim çarpı mı koyarsak da tüm maddeler varmış gibi anlaşılır. sadece işaretlenen madde numaralarını mı girmek gerekir

  • Özkan Emiroğlu dedi ki:

   Çarpı hepsi için geçerli hocam. Eğer sınıf öğretmeni göstergeler ve değerlendirmeleri, diğer öğretmenlere de sorabilir, eğer ilgili maddede öğrenciyi değerlendiriyorsa işaretleyecektir.

 4. gkc_nr dedi ki:

  okul Risk haritasının oluşturulmasında paylaşabileceğiniz daha kolay verileri elde edebileceğimiz bir program var mı hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir