Sınavsız Geçiş Kaldırıldı mı?

Birkaç gün önce Sınavsız Geçiş ile ilgili medyalarda haberler çıktı. Bu haberlere göre ÖSYM tarafından üniversitelere yapılan bilgilendirmelerden, bu sene MYO önlisans kontenjanlarında önemli bir yapısal değişiklik olduğu belirtilmiş. Buna göre Meslek Yüksekokullarındaki kontenjanlar ikiye ayrılıyor.

Bu ne demek? Önceden Meslek Yüksekokullarındaki programların tek bir kontenjanı varken, artık sınavsız geçiş için ayrı, YGS puanı için ayrı kontenjan olacak. Buna göre ön lisans programlarının kontenjanlarının yüzde 60’ı sınavsız geçiş hakkı olan meslek liselilere, yüzde 40’ı ise YGS’ye katılan diğer öğrencilere verildi.

Kısaca Sınavsız Geçiş kaldırılmadı. Sadece ön lisans programlarının kontenjanlarının yüzde 100’ü meslek liselilerine ayrılırken bu oran %60’a indirildi.

Bu uygulamanın ne gibi avantajları ya da dezavantajları olur? Bunu uyulama da göreceğiz. Ancak ilk etapta Meslek Yüksekokullarındaki kalitenin artacağı konusunda paylaşımların da olduğunu eklemek isterim. Ayrıca meslek liselerin kendi içinde akademik başarı ve becerilerini arttırmak için daha fazla gayret etmeleri de gerekecektir.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir