Sınava az bir zaman kala MOTİVASYONU arttıracak 4 ÖNERİ

motivasyon

Bu yazı videonun deşifresidir. Yazı olarak okumak isteyenler için videodan özet olarak çıkartılmıştır. Sesli ve görüntülü dinlemek isteyen videosunu izleyebilir.

Bu yazının amacı motivasyon için elbette seni gaza getirmek değil, ancak yaklaşan bu sınav ile ilgili sahip olduğun tutumunu yeniden gözden geçirip yoluna sağlıklı bir şekilde devam etmeni sağlamak istiyorum.

Uzun süre düşe kalka sınava hazırlanmış olabilirsin, muhtemelen sınav yaklaştıkça heyecanınla birlikte çalışma enerjinde düşüş olabilir. Sınava hazırlanan diğer arkadaşlarından geride kaldığını düşünebilirsin. Ya da gitmeyi hayal ettiğin program için denemelerde yeteri kadar netlere ulaşamadığını düşünebilirsin. Ya da sınav yaklaştıkça sınav kaygında artıyor olabilir. Her ne sebeple olursa olsun uzun zamandır sürdürdüğün çalışma temponda azalma olabilir. Ya da şimdiye kadar çok az da çalışmış da olabilirsin.

Diğer taraftan bundan sonra çalışmaya devam etmen ya da çalışmaya başlaman gerektiğini düşünüyorsun. Ya da şimdi çalışmaya başlasam ne değişecek ki diye düşünebilirsin. Ki bu durumda yanlış düşünüyorsun.

Olumsuz düşünceler senin peşini bırakmadığı için nereden, nasıl başlayacağını bilemiyorsun. İster iki ay, İster bir ay kalsın ister iki hafta kalsın yapman gerekenler aslında aynı. Çalışmaya başlamak, devam etmek, durmamak, yola devam etmektir. Son gün bile yapılabilecek şeyler varken şuan neden yapılacak bir şeyler olmasın ki. Hocam hiçte bu kadar kolay değil, diyebilirsin. Farkındayım, elbette kolay değil. Ama şimdiye kadar başaranlardan bir farkın olmadığına inanmalısın. Ayrıca dışarıdan bilgiler beynine transfer edilemeyeceğine göre, şu an çalışmaktan başka ne yapabilirsin ki.

Eğer yoluna devam etmeyi başarmak istiyorsan öncelikli olarak düşünce biçiminde, bakış açında ve inancında bazı düzenlemeler yapman gerekir. Hatta burada anlatacaklarımı sadece sınav için değil yaşamının her alanda ve ömrünün her anında kullanman gerekir.

Evet, şimdi geçelim başarmak ve motivasyonumuzu sağlamak için düşünce biçimimiz için neler yapabileceğimize, Hepimizin motivasyonu bozan nedenler ve motivasyonu sağlayan durumlar birbirinden farklıdır. Bu nedenle söyleyeceklerimin bazıları sana uygun olamayabilir. Lütfen sana uygun olduğunu düşündüğün önerilerimi içselleştirmeye çalış.

Maddelere geçmeden önce birde motivasyon ile ilgili şu gerçeği de eklemek istiyorum, motivasyonda düşüşler herkeste mutlaka olan bir durumdur ve motivasyon eksikliğiyle başa çıkmanın en iyi yollarından biri, her zaman motiveli olamayacağını bilmendir. Motivasyonda iniş ve çıkışlar olacaktır. Önemli Olan motivasyonun düştüğünde onu tekrar ayağa kaldırabilmendir.  

Evet, Klasik bir giriş olacak ama, İlk olarak inancını yeniden bakıma alıp güçlendirmen gerekiyor.

Eğer kendine olan inancın zeka ya da yeteneklerine güvenmediğin içinse şunu iyi bilmelisin ki yapılan araştırmalar başarının anahtarı zekadan daha çok kendine inanıp inanmadığına ve öğrenmeye karşı olumlu tutuma sahip olup olmadığına bağlı olduğunu gösteriyor. Yani sen kendine güveniyor ve öğrenmeye karşı istekliysen başarılı olabilirsin. Elbette gerçekçi olmalısın. Eğitim öğretim boyunca derslerinde çok vasat davrandıysan, sayısal grubu derslerini ihmal etmişsen gidipte tıp’ı bu yıl kazanacağım demek elbette gerçekçi olmayacak bir hedef olur. Bu nedenle hedefini kendi akademik durumuna göre gerçekçi olarak belirledikten sonra kendine başaracağın konusunda güvenmelisin. Kendine olan bu başaracağım inancı olmadan bundan sonraki bakış açısıyla ilgili önerilerim sana pek faydası olmayacaktır.

İkinci olarak sonuca odaklanmak yerine sürece odaklanman senin motivasyonu sürekli olmasını sağlar.

Bu hayatının her alanında kullanman gereken çok değerli bir öneridir. Sonuca odaklanmak sende sürekli gerilim ve kaygıya neden olur. Üstelik çalışmanı engeller, motivasyonunu bozar. Ben buna sonuca odaklanma felci diyorum. Çünkü sonuca odaklandığın sürece genelde olumsuz düşünceler daha çok hakim olur ve bugüne odaklanamazsın. Sonuca odaklanmaktan kastım ne? Nedir sonuca odaklanmak? Sürekli kazanabilecek miyim, ya sınavda aşırı kaygılanırsam, ya yetiştiremezsem, ya istediğim sonucu elde edemezsem rezil olursam gibi türlü olumsuz düşünceler ile sonuca bakmaktır. Bu da sana sadece zarar verecektir. Elbette elinde olmadan istemsizce hep sonucu düşündüğünü biliyorum. Çoğumuz böyle bakmayı öğrenmişiz. Bunu inanın bende çok yapardım. Bunu kendimde görünce üzerinde çok düşündüm ve bu alışkanlığı değiştirmek için çok çaba harcadım ve kendi adıma başardığımı düşünüyorum. Bu nedenle bunu seninde yapabileceğine inanıyorum. Sonuca odaklanma alışkanlığı değiştirmen gerekir. Daha çok hayatın her alanında olması gereken şu anda kalabilme alışkanlığını kazanmalısın. Buna sahip olduğun vakit seni kimse durduramaz. Eğer şu ana ya da bu sürece bakarsan zamanı etkili kullanman gerektiğini, test – deneme çözmen gerektiğini, verimli çalışman gerektiğini daha iyi görebilirsin. Ve bunları yaptığın için kendini daha iyi hisseder ve kendine daha çok güvenmeye başlarsın. Sen bugün yapman gerekenleri yaptıktan sonra gelecek başarı öyle ya da böyle gelecektir. Sonuca odaklanmamızın en önemli nedenlerinden biri ne yazık ki korkularımızdır. Bu nedenle bu duygunu yönetmelisin. En önemli ilacıda cesarettir. Cesaretle korkuyu ayırman gerekir. Cesaret korktuğun halde yapman gerekeni yapabilmendir. Ben sana korkma demiyorum. Korkmak gayet normal bir duygudur. Ancak korkuna rağmen bazen atmamız gereken adımlar olur. Örneğin bağlı bir köpeğin yanından geçmek gibi. Cesaretle yanında geçmen gerekir. Ancak bunu yaparken tedibrsiz olmamalısın. Tedbir almalısın. Eline sopa ya da taş almak ya da bir yetişkinin sana refakat etmesini istemek, ya da biraz daha uzağından sessizce geçmek gibi. Elbette sınavın sonucu ile ilgili endişelerin korkuların olacaktır. Bu durumda yapılması gereken tek şey cesaretle bugünü anlamlı yaşamaktır. Yani konu çalışmak, test çözmek, denemeler yapmak, anlamadığın konuların üzerine gitmek gibi bu anı, şu anki süreci doğru şekilde yaşamaktır. Sonuç yani sınavı kazanıp kazanmayacağın zaten bu sürecin eseri olacaktır.

Kısaca başarılı bir sonuç ancak doğru gidilen yoldan geçer. Diye düşünmelisin.

Üçüncüsü, Gelecek başarısızlık korkumuzun diğer bir ilacı ve sadece yapmamız gerekenleri yapmamızı bugün sağlayacak olan diğer bir düşünce biçimi de sonucu olduğu gibi kabullenmektir. Ama bu şu an hiçbir şey yapmamak anlamına gelmez.

Önemli olan sen bugün elinden geleni yapmaya çalış. Denemeni çöz, konunu çalış, soru bankasına bak. Zamanı verimli kullan. Sınav zamanı geldiğinde sen elinden geleni bu yıl için yapmış olursun. Sonuç olumlu da olabilir olumsuz da olabilir. Eğer sonuç olumsuzsa dünyanın sonu gibi hareket etmek yerine sonucu olduğu gibi doğrusuyla hatasıyla kabullenerek bundan sonraki atman gereken adımı planlamalısın. Nihayetinde hepimiz bir yerlerde başarısız olduk. Aslında başarısızlık diye bir sonuç yok, bu da yaşam sürecinin bir parçasıdır. Bu dediğimi kavrayan ile kavramayan arasında bir fark olacaktır. Anlatmaya çalıştığım şeyi kavrayan öğrenci “olan oldu” diyecek ve hatalarından ders çıkartarak, problemlerini görüp çözecek, bir sonraki yıl için yoluna kaldığı yerden devam edecek ve büyük ihtimal hedeflediği başarısına ulaşacaktır. Ancak Anlatmaya çalıştığım şeyi kavramayan ya da kavramak istemeyen öğrenci sadece yaşadığı olumsuz sonuç için üzülerek vaktini harcayacak, kendini ya da başkalarını ya da sınavı suçlayarak sadece kendini yıpratacak ve sonrası için tüm kendi motivasyonunu düşürdüğü için aslında “sonucu kabullenen” diğer öğrenci gibi aynı şansa sahip olsa da üniversite hayalini gerçekleştiremeyecek ya da geç hayaline kavuşacaktır.

Kısaca sonucu olduğu gibi kabullenmeyi öğrenmelisin. Bu seni güçlü yapacak ve motivasyonunu arttıracaktır. Ayrıca sürekli sonucu düşünmeni engelleyeceği için şimdi yapabileceklerine daha çok dikkat verebilirsin. Odaklanabilirsin.

Dördüncüsü, Albert Einstein derki “Her zorluğun ortasında bir fırsat yatar.” İşte o zorluk sınavın yaklaştığı bu son aylarda kendini daha çok gösterir.  Herkesin bıraktığı ya da bırakacağı zamanda sen mücadeleyi bırakmadığın sürece bir yerlere gelebilirsin.

Kolayı herkes yapar önemli olan zor zamanda kendini gösterebilmendir. Muhtemelen sınav yaklaşırken birçok öğrencinin sınav kaygısı artacaktır. Hatta bırakanlar bile olacak ya da sınava çalışma motivasyonları düşecektir. İşte bu noktada tıpkı koşu yarışmalarında koşucunun son turda depar atması gibi, hızlanması gibi sende bu durumu görerek çalışma hızını düşürmek yerine hızını arttırman ya da en azından aynı şekilde devam ettirmen gerektiğini düşünmelisin. Çoğu gitti azı kaldı. Bunu görerek şu ana kadar ki yaptığın emeğini boşa harcamaman gerektiğini görmelisin.

Evet şimdi kendine olan inancın tam, sürece yani bugüne odaklı çalışman gerektiğini de artk biliyorsun, sonucu olduğu gibi de kabullendin ve neden şu an çalışmayı bırakmaman gerektiğini de gördün. Peki şimdi bundan sonra sınav için ne yaparsan ve nasıl yaparsan başarı için doğru adımları atmış olursun. Çok kısaca bundan bahsedip yazımı bitirmek istiyorum.

Motivasyonunu tekrar sağladıktan ve çalışma kararını net olarak verdikten sonra öncelikle eğer nasıl ve nereden çalışacağın konusunda belirsizlik ve kararsızlık varsa bunu gidermelisin. Bunun için bugün ile sınava kadar yapabileceğini, yapacaklarını yeniden planlamalısın. Planla ki bir yol haritan olsun, rüzgarın seni istediği yöne savurmasını bu şekilde engelle. Örneğin günlerini nasıl kullanacağını ve sınava kadar hangi konuları ne kadar çalışacağını ya da çözeceğin soruları belirle. Yeteri kadar ve konuları güçlü bir şekilde kavrayacak şekilde tekrarlara önem veren bir plan yap. Planını yetersiz olarak görme. Çünkü plan yaptıkça sanki yetersiz gibi sana gelebilir. En kötü plan plansızlıktan iyidir diye düşünmelisin. Şu ana kadar çalıştığın konuların bir listesini yap. Yanlarına hangi konularda güçlüsün hangi konularda zayıf ya da ortasın şeklinde üç dereceli bir puan verebilirsin. Buna göre hangi konularda ne kadar soru çözeceğini ya da konu tekrarı yapacağını tespit edebilirsin. Kısaca sınava kadar bir çalışma takvimini çıkartman faydalı olacaktır.

Bu son aylar ya da haftalar sosyal medya hesaplarına girmemek için gerekirse uygulamaları sınava kadar telefonundan kaldırmanı öneririm. BU saatten sonra sınava kadar yeni arkadaşlıklar kurmanın faydası olamayacaktır. En azından yeni üniversite ortamındaki yeni arkadaşlar edineceğini düşünerek geçici olarak sosyal medya hesaplarını kapatıp telefonu kendinden uzaklaştırmanı öneririm.

Ve son olarak uyku ve beslenme konusunda düzenine ve sağlığına dikkat etmeni öneriyorum. Bunun ayrıntısına girmeyeceğim. Bence yeteri kadar önemini biliyorsundur zaten.

Evet başarmak ve motivasyonumuzu sağlamak için düşünce biçimin  nasıl olması gerektiği konusunda bu paylaşımım umarım sana faydası olmuştur. Bir sonraki paylaşımımda görüşmek üzere.

Hoşça kal.

Kaynak Aktuelpdr.net olarak eklediğiniz sürece istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir