Sınav Uğruna Çocuğunuzla İlişkinizi Bozmayın

Öğrencilerin başarıları veya başarısızlıklarının sebebi yalnız okul değildir.Okulun dışındaki bazı etkenlerde buna sebep oluşturmaktadır.

Bütün anne babalar çocuklarının en iyi bir biçimde eğitim öğretim almalarını ister ve bunun için ellerindeki bütün maddi ve manevi imkanlarını çocukları için harcarlar . Yalnız bu yapılanlar büyük bir değer oluşturmasına rağmen tek başına yeterli değildir çünkü; eğitim: tanımında da yer alan bir şekilde bir süreç , iletişim ve bilinç işidir.
Anne baba olarak çocuğumuzun daha verimli daha etkin olmasını istiyorsak öncelikle anne – babalar birbirlerine saygı sevgi duyan birbirlerinin fikirlerine değer veren aynı dili konuşabilen ve bu konuşmalarından ortak bir fikir , duygu ve karar çıkarabilen ve bu güzelliklerle çocuğuna ulaşabilen, iletişimin en üst sevide olacağı bir aile ortamına ihtiyaç duyulmaktadır.

Aileler çocuklarını çok iyi tanımalı ve başkaları ile kıyaslamamalıdırlar.

Çocuklarımızı bir birey olarak ele aldığımızda tek ortak özellikleri benzersiz olmalarıdır.

Çocuklarımız boy , kilo ,cinsiyet ,kişilik yapıları , öğrenme düzeyleri, öğrenme sitilleri ,yetenekleri, ilgileri vb benzersizlikleri ve farklılıklarla karşımıza çıkmaktadır.nasıl ki anne babalarının zayıf ve güçlü yanlarının olduğu gibi çocuklarında zayıf ve güçlü yönleri bulunmaktadır bu doğal farklılıkta çocukların ihtiyaçlarını beklentilerini değiştirmektedir anne babalarda bu şartları taşıyan çocuklarına başarı adına yardımcı olmak için her birinin kendine özgü olduğunu bilmek ve tek tek ele almaktır. Bundan ötürüde başkaları ile kıyaslanmamalıdırlar.

Çocukların çok çalışmaları değil düzenli ve programlı çalışmaları başarıyı getirir.

İhtiyaçları ve kişilik yapıları dikkate alınan örn: (ilgisi çabuk dağılan bir çocuğa uygulana çak ders çalışma programı ile ilgisi kolay dağılmayan bir çocuğa uygulanacak ders çalışma programı aynı olamaz.) programın içinde eğlenmeye ve dinlenmeye de yer veren esnek bir program olmalı yoksa aşırı yüklenme ile çocukların ruh sağlığı birlikte ve huzursuzluk saldırganlık iştahsızlık saldırganlık uyumsuzluk tırnak yeme saç dökülmeleri vb geçici biyolojik ,fizyolojik sıkıntılarla ortaya çıkabilir.

Çocukların çalışmalarını okul- aile – öğrenci bağlamın da takip etmeli bu zincirin halkalarını bozmamalı özellikle danışman öğretmeni ile irtibat koparılmamalı .

Çocuğun evde ders çalışabileceği , zaman ve mekan yani gerekli ortam hazırlanmalı ve bu ortamın şartlarına aile fertleri olarak ta riayet etmeli.bu süreci ve mekanı bozabilecek her şeyi örn : televizyon ,müzik vb etkenleri anne baba olarak ilk önce kendimizden başlayarak kısıtlamalıyız ve böylelikle çocuğumuza örnek teşkil etmiş oluruz.

Başarılı olabilmesi için ailesi olarak neler yapabileceğinizi sorun. böylelikle sizde kendi isteklerinizi ve beklentilerinizi çocuğunuza iletebilecek doğal bir paylaşım içine girerseniz.

Çocuğu başarıları ile değiş başarılı olma konusunda ki azmini sevmeli Ve taktir etmelisiniz .

Ben senin yaşındayken kelimeleri ile başlayan konuşmaların içine girmeyiniz.

Mesleki bilgilendirmeler yapınız.

Çalışma ve başarı adına örnekleri kendi içinden olan bir aile olun.

Çocuğunuzun başarısı adına kaygı duyuyorsanız.kendi kaygınızı yenmeye çalışmalısınız.anne babaların yaşadığı kaygı oranı ile çocukların yaşadığı kaygı oranı doğru orantılıdır.

Başarı veya başarısızlıkta hayatın her döneminde kendisine güvendiğinizi ve yanında olduğunuzu söyleyiniz.

Sınavlar ölüm kalım meselesi haline getirilmemeli Sınavlar çocukların hayatında birer dönüm noktası gibi görünse de hayatın en önemli olayı değildir.

Çocuklara sınavların başarısının dan bahsedildiği gibi başarısızlık gibi sonucunun da olabileceğini anlatılmalıdır. Karşılanan bu durumlarda neler yapılabileceğini de önceden belirlemek çocukların sonuçlara daha gerçekçi yaklaşmasının sağlar.

Şu unutulmamalıdır

Önemli olan sınavların kazanılmasından daha önce çocukların kazanılmasıdır.

Sınavlara hazırlık sürecini vesile ederek çocuğunuzla iletişim kurma ve onu daha iyi tanıma olarak değerlendiriniz

Ne mutlu size ki bu yazıyı okumanıza vesile olan ve sınava hazırlanan bir evladınız var.

SINAV UĞRUNA ÇOĞUNUZLA OLAN İLİŞKİLERİNİZİ BOZMAYIN

Şenol YİĞİT

 

Psikolojik Danışmanı

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir