Sınav sistemi değişince başarılı olamama korkusu

Elbette sınav sistemlerinin sürekli değişmesi hoş ve istenen bir durum değil. Ancak böyle bir gerçekte var. YGS-LYS-SBS-TEOG vs tüm sınavlar bir süre sonra daha iyisi olur diye değişmektedir. Bu değişimlerden öğrenciler psikolojik olarak olumsuz etkileniyor. Öğrenciler yeni sınav sistemlerinin getirdiği belirsizliklerden dolayı kazanamama korkusu içine girmektedir. Öğrencilerin bu tür korkuları kısmen makul olsa da çalışan öğrenci için çok ta fazla endişelenecek bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Sınav isteminin değişmesi genelde puanlama mantığı, sınav şekli, sınav aşamaları, soruların özellikleri vb ile alakalı oluyor. Değişmeyen tek şey sorulacak olan soruların kendisidir. Sınavlar öğrencinin okuduğu müfredatın dışında hiçbir zaman hazırlanmamıştır. Sınav sistemleri değişse de sorular yine kendi müfredatından gelecek ve en fazla soru çözenler arasından öğrenciler tercih edilecektir.

Dün kolay sorulması bugün zor sorulması da çok fazla şey değiştirmeyecektir. Nihayetinde sınavlar herkese adil bir şekilde sorulduğu için sana zor gelen diğer adaylara da zor gelecektir. Burada durumu değiştirecek olan öğrencinin ne kadar sınava hazır olduğudur. Eğer sınava yeteri kadar hazırlanıyorsak sistemin değişmesi seni çok fazla etkilemeyecektir. Bu nedenle kazanmak isteyen bir öğrenci sorulacak müfredatı bilerek sistemli bir şekilde sınava hazırlanması gerekir.

Sınavlarda başarılı olmak için;

Kendinize bir ders çalıma program yapın.

Rehber uzmanlarla sınav hazırlığınız ile ilgili zaman zaman durum değerlendirmesi yapın.

Çalışma sürecinizde motivasyonunuz düştüğü zamanlarda sizi motive edecek şeyler bulun.

Verimli çalışma becerilerini araştırın ve kendinize uygun çalışma stratejisi belirleyin.

Kaynak https://www.aktuelpdr.net olarak belirtmeniz halinde alıntı yapabilirsiniz

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir