Sınav kazanmanıza engel olan 20 yanlış

Merhabalar ;

Sizlere sınav kazanmamıza engel olan,bazılarımızın da doğru bildiği yanlışlardan söz etmek istiyorum. Okuyacağınız maddelerdeki yanlışları düzelttiğiniz de aslında sınav kazanmanın çok da zor olmadığını, aslında sınav kazanmamıza engel olan davranışların gözümüzden kaçan bazı yanlışlardan kaynaklandığını göreceğinizi umuyorum. Keyifli okumalar dilerim.

1-Çalışma yerinizin,odanızın,masanızın ortamdaki eşyaların dağınık olması sizin derse odaklanmanıza engel olur  ve mekana odaklanmanıza sebep olur. Böyle bir ortam “YANLIŞ”‘tır. Bu yüzden mümkün olduğunca derli toplu bir odayı tercih etmeniz sınav kazanmanız için size avantaj sağlayacaktır.

2-Sınava gelişigüzel hazırlanmak sınavı tamamen umursamaz bir tavır “YANLIŞ”tır. “Sınav konuları ve çalışılacak müfredat çok fazla,size tanınan sınav hazırlık süresi azdır. “Bu durum sınava hazırlanırken mutlaka bir düzen, plan yapmanızı gerekli kılar. Sınava yönelik konular sayıca fazla olduğundan bunu şuna benzetebiliriz: tıpkı bir insanın çok büyük lokmaları bir anda yutamayacağı gibi sınavı kazanmak için hazırlığı son ana bırakıp,sınava sayılı günler kala sınava hazırlanmak size zarar getirir. Stres ve kaygı düzeyinizi arttırır.

Onun yerine konuları parçalara bölüp,aşama aşama,belli bir sistem dahilinde çalışmak size fayda sağlar. Ayrıca stres ve kaygı düzeylerinizin azalmasına vesile olur.

3-Ders çalışma programınız olmalıdır fakat programınız esnek, işe yarar ve uygulanabilir olmalıdır. Esnek olmayan,işe yaramayan,uygulanamaz ders programıyla yola devam etmek “YANLIŞ”tır. Başarınızın düşük olduğu derslerin programda ağırlıklı olduğu zaman dilimi fazla,başarınızın yüksek olduğu dersler programınızda daha az zaman diliminde olmalıdır.

4-Ders çalışırken müzik dinlemek “YANLIŞ”tır. Derse odaklanmanıza engel olur.

5-“Ya hu sınava daha çok var. Çalışırız.” düşüncesini zihninizden çıkarın. Zihin kodlamayı bilinçaltına işler. Bilinçaltı tabir yerindeyse “APTAL”dır .Söylediklerinizi aynen kaydeder. Bu şekilde bir bilinçaltı kodlaması sizi gevşekliğe sürükleyecek ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınızdır bile.

6-Uyku düzenindeki sapmalar “YANLIŞ”tır. Verimli bir şekilde ders çalışabilmek için düzenli ve verimli bir uyku uyumanız gerekir. Gece saat 10:30-11:00 arasındaki saatlerde uyumak “Melatonin” denen uyku hormonundan daha fazla yararlanmamızı sağlayacaktır. Ayrıca uyku problemlerinin bir kısmı ruhsal durumunuzdan kaynaklıdır.Uykusuzluk problemini 3 ana başlıkta sınıflandırmayı uygun görüyorum.

1-Gereğinden az uyumak

2-Gereğinden fazla uyumak

3-Uyuyamamak,uykuya dalmakta güçlük çekmek.

Bunlardan biri veya birkaçı sizde görülüyorsa bu konuda uzman kişilere başvurmanız sınav çalışma veriminiz açısından sınav adaylarına faydalı olacaktır.

 

7-Ruhsal durumunuza özen göstermemek, duygusal anlamdaki bir takım patolojileri (depresyon ve türleri,anksiyete ve türleri,panik bozukluk,nevrotik ve psikotik bozukluklar ve duygu durumları vs…) önemsememek, görmezden gelmek sınav hazırlığınızın verimsellik düzeyini azalttığı için “YANLIŞ”‘tır. Bedeniniz gibi ruh sağlığınız da size aittir. Bedeniniz hakkında mümkün mertebe tedavi yolları arıyorsanız, bu konuda da alan uzmanlarını önemsemeniz ve uzman yardımı almanız gereklidir. Çünkü siz önemlisiniz.

8-Başarı yönünden kendinizi başkalarıyla kıyaslamanız veya velilerinizin, arkadaşlarınızın, birtakım sosyal çevrenizin sizi kıyaslamaları “YANLIŞ”tır. Sınav maratonuna giren siz sevgili adayların aklından çıkarmaması gereken bir şey vardır. “O düşünceleri,sözleri önemsemek zorunda değilsiniz. “Sınava ait kendi düşünceleriniz,hedefleriniz,azminiz olmalıdır. “Yapabilirim. Aynı kosullardaki birçok kişi bunu başardı, ben de başarabilirim” şeklindeki kendinize yönelttiğiniz telkinler sınava hazırlanmadaki veriminizi, sınav hazırlık motivasyonunuzu arttıracaktır.

10-Konuları gözden geçirmek, pekiştirmek için “SORU BANKALARI” etkili ve faydalıdır. Fakat burada sınav adaylarının hata yaptığı, yanlış bildiği bazı şeyler vardır. SORU BANKALARI’nın konunun pekişmesine, sindirilmesine etkisi vardır fakat soru bankalarındaki soruların bir çoğu aslında birbirinin tekrarı niteliğindedir. ÖSYM değişik soru tiplerini sınavlarında sürpriz olarak sormayı alışkanlık haline getiren bir kurumdur. Ösym “DENEME TİPİ” sorulara ağırlık verir. Onun için konuları sindirmek,pekiştirmek için 1 soru bankası yeterlidir. Çok fazla soru bankası bitirmenin aslında size katacağı çok fazla bir şey de yoktur. Sınavlarda yüksek puan almış adayların birçoğunun sırrı “PAKET,TOPLU DENEMELER” e yönlenmiş olmalarıdır. Hatta laf aramızda kalsın :) Paket denemeleri soru bankası niyetine çözenler  bile vardır. Böylece  hem konuların baştan sona tekrarını yapmış olurlar ve eksik oldukları konulara,soru tiplerine geri dönüt sağlayarak hedefe emin adımlarla ilerlerler.Bahsettiğim “PAKET DENEME” içeriğini açmamda yarar var. Hani şu 20 li ygs tarıh,15 li lys matematik denemeleri gibi.

11-Evet dershanelerin birçoğu kapandı.Hocam dershane bulamıyoruz,kolejlerde çok pahalı. Ne yapmalıyız?

Sevgili adaylar teknolojinin nimetleri gün geçtikçe artıyor. Face’e,twittera yoğunlaşacağınıza bakın Youtube’da bedava,sınava yönelik konu anlatımları ve soru çözümleri  hazırlayan hocalarınız var .Abone olun faydalanın :)

12-Evde çalışan, dershaneye, koleje, kursa vs… gidemeyen,özel ders almayan adaylar bu sözüm size düz soru bankalarına yönelmeniz “YANLIŞ”tır.” Çözümlü kaynaklara yönelin.”Ama çözümlü kaynaklara yönelin derken alacağınız kaynaktaki çözümlerin sade,anlaşılabilir olmasına dikkat edin. Çünkü her yayınevinin yazarının çözümü anlatma şekli sizlere uygun değildir. Video çözümlü kaynaklar özellikle sayısal derslerde size daha çok fayda sağlayacaktır.

13-Yorgun bir beden aynı zamanda yorgun bir zihin anlamına gelir.Bu şekilde ders çalışmak “YANLIŞ”‘tır. Derse odaklanabilmeniz için vücudunuzun, zihninizin dinlenmiş olması gerekir.Yorgun bir halde ders çalışmak Sınava hazırlık sürecinizi olumsuz etkiler.

14-Yatarak ders çalışmak “YANLIŞ”tır. Vücudun gevşemesine,uyarılmışlık düzeyinizin azalmasına,uykunuzun gelmesine sebep olur.

15-Çözemediğiniz soruların üzerine gitmememek “YANLIŞ”‘tır. Özellikle çözemediğiniz soru tarzlarının sınavda size soru olarak gelmesine çok rastlanılır.Adaylar bunu “Ya ben bu soruyu daha önceden görmüştüm.Ama nerede?” şeklinde ifade ederler. Sınav soruları açıklandığında o sorunun bulunduğu kaynaklara yönelir ve çözülmemiş olduğunu görürler.

Sınav adaylarının büyük bir kısmı sınav hazırlık sürecinde geçmişteki deneyimlerinden, bir takım olumsuz tecrübelerinden yola çıkarak, bugüne dair saptamalar yapmaktadır. Örnek göstermek gerekirse: “Daha önceden sınavda başarılı olamadım sonraki sınavda da,sonrakinde de,sonrakinde de….” şeklinde uzayacak düşünce tarzları “YANLIŞ”tır. Psikolojideki” Öğrenilmiş Çaresizlik” kavramına götürecek bir cümledir.Bu şekildeki düşünce kalıbı mantıksal bir hatadır ve işinize “YARAMAZ”. Bu döngüyü kırabilmek için geçmişte yaşadığınız başarısızlıklar kadar olumlu deneyimlerinizi de gözden geçirmelisiniz.Bir kere,iki kere,üç kere vs….sadece sınavda değil herhangi bir yaşam olayında başarısız olmanız bir daha başarılı olamayacağınıza veya hep başarısız olacağınız anlamına gelmez. Mantıksız, işe yaramayan ve aşırı genelleştirilmiş bir düşünce tarzıdır.”YANLIŞ”‘tır. Bunun yerine “Geçmişteki hatalarımı kabul ediyorum ama geçmişte yapmış olduğum hataları gelecekte de yapacağım diye bir kural yoktur. “Çalışırsam yapabilirim” şeklindeki bir düşünce tarzı sınav motivasyonunuz ve sınav verimliliğinin yükselmesi açısından size fazlaca fayda sağlayacaktır.

16-Motivasyonuzun, çalışma isteğinizin, güdülenmenizin dış kaynaklı aileden, sosyal çevreden vs…den kaynaklanması “YANLIŞ”‘tır. Bahsedilen kaynakların “İÇ SEBEPLER”den ilham alması gerekir.Ailen istediği için,sosyal çevren istediği için değil kendin istediğin için çalışmayı istemelisin.

17-Sağlığınıza dikkat etmemek, istenmeyen olayların sizin başına gelmeyebileceği düşüncesi “YANLIŞ”‘tır. Mantıksal bir hatadır.Hayat her zaman muntazam.sorunsuz gitmeli! veya gider şeklinde   bir kural,bir düşünce  “YANLIŞ”‘tır.Bunu neden söylüyorum açıklayayım:Bu sınavı erteleme,Nasıl olsa daha zaman var !Mantıksal kodlamanıza ithaf edilen bir sözdür.Bazı adaylar bu fikirlerle yola çıkar ve sınava hazırlanmayı sürekli erteler.Son 3 ay çalışırım ve kazanırım şeklinde bir düşüncesi vardır.O anda bir sağlık sorunu olur ve ders çalışamaz.Bunun yanında istenmeyen bir olay da meydana gelebilir.(Trafik kazası,buluşma randevuları vs… herhangi bir yaşam olayı).Bunu önlemek için adaylar ertelemeyi bırakmalı.Dİsiplinli ve verimli bir ders çalışma programı,ortamı  hazırlamalıdır.

18-Sosyal medyanın yoğun bir şekilde kullanılması ders çalışma veriminiz açısından “YANLIŞ”‘tır,”TUZAK”‘tır. Yoğun şekilde kullanımı “SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI”‘na yol açar. Hem ders çalışmanıza engel olur,hem de ders çalışma verimizi azaltır.Sınırlandırılması gereklidir.

19-Sınav hazırlık sürecinde kendini çok fazla derse odaklamak, adeta çok fazla kendini  üzercesine ders çalışmak da “YANLIŞ”tır. İnsan vücudunun,beyninin de zaman zaman dinlenmeye,fiziksel aktivitelere,arkadaş buluşmalarına,gezi vs… etkinliklere zaman ayırmaya ihtiyacı vardır.Psikolojik ve zihinsel yönden sizi rahatlatacaktır.Sınav adaylarının bu hususu da gözden kaçırmamaları sınav motivasyonu açısından önemlidir.

20-Sınavın hayatınızdaki tek sınav olduğu ve mutluluğu bu sınav sayesinde,onun getirdiği olanaklar sayesinde yaşayacağınız düşüncesi “YANLIŞ”‘tır, “HATALI”dır.Hayat belirsizlikler üzerine kuruludur.Bu tarz bir düşünce sizi şu şekilde düşünmelere,bilişsel çarpıtmalara götürebilir:

“Bu sınavı kazanamazsam mahvolurum.”

“Bu sınavı kazanamazsam benim için dünyanın sonu olur.”

“Bu sınavı kazanamazsam ailemin gözünden düşerim.”

Evet bu düşünceler hatadır ve mantıksal bir çarpıtmadır.Sınava akılcı yaklaşmak,sınava gereğinden fazla anlam yüklemek sınav kaygınızın artmasına,sınav motivasyonunuzun düşmesine sebep verecektir.

Son sözlerimi şu cümleyle tamamlamak istiyorum.”Bazen kalem tutma şeklinizin bile sınav kazanmanıza engel olabilir.” ;)

Keyifli günler geçirmenizi dilerim.

Hoşçakalın..

Psikolojik Danışman

Engin MUTLU

Yazıyı aktuelpdr.net i kaynak göstererek sitenize ekleyebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir