Sınav başarısını arttıracak, soru çözümünde verimli 9 yaklaşım ve strateji

Sınava hazırlanan bir öğrencinin en çok sorduğu “günde kaç soru çözmeliyim”. Bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım. Ama ondan önce bu sayıyı tespit ederken önüne çıkan psikolojik engelleri çözmen gerekiyor.

Bundan dolayı bu sorunun cevabını hayata geçirmen için, sana gerekli olan “olumlu” psikoloji için ve sınavda başarını arttıracağını düşündüğüm, soru çözümünde sana yardımcı olacak 9 verimli yaklaşımı anlatmak istiyorum.

Bu ayrıca günde kaç soru çözmen gerektiğini tespit etmende de sana yardımcı olacaktır. Bu arada kanala abone olarak ve yorumlarınla desteğini bekliyorum.

Şimdi geçelim maddelerimize.

1-) Bu süreçte bilgi kadar duygusal dayanıklılık da önemli, başaramıyorum öğrenemiyorum baskısını iyi yönetebilmen gerekir. Çünkü bu senin kendini değerlendirmeni ve kaç soru çözmen gerektiği konusundaki kararını etkileyebilir. Diğer arkadaşlarının yaşadıklarını tam olarak göremediğin için, normal olan bu baskıların sadece sende olduğunu düşünebilirsin.

Bu nedenle kaç soru çözmeliyim endişesine sokacak ortamlardan, düşünce tarzlarından, tartışmalardan ve kişilerden uzaklaşmalısın. Bazı kalıplaşmış ve sana zorla kabul ettirilmeye çalışılan düşünce tarzlarından uzak durmalısın. Çünkü tıp, hukuk kazanman için çözmen gereken böyle standart, sabit, belli bir soru sayısı yok.

Ne kadar soru çözmeliyim cevabı aslında senin, neyi ne kadar bildiğine, hangi seviyede olduğuna,  ne  kadar o konuda ya da derste güçlü olduğuna, okula devam eden ya da mezuna kalmış bir öğrenci olup olmadığına bağlı olarak değişen bir konu.

2-) Peki, sana göre ne kadar soru çözmen gerektiğini nasıl tespit edeceksin?  Bu sorunun cevabı için, önce “neden soru çözeriz?” sorusunun cevabını bilmelisin.  Eğer bunu bilirsen ne zaman, ne kadar, hangi soruyu çözmen gerektiğini daha iyi kavramış olursun.

Peki neden soru çözersiz?

1 ncisi. Çalıştığın konuyu pekiştirmek için soru çözersin (Bu söylediğim maddeye göre hareket edecek olursan… şöyle bir düşün bakalım… ne yaparsın? Bildiğin, anladığın bir konu dahi olsa, ben nasıl olsa çok iyi biliyorum, soru çözmeme gerek yok, demezsin… Farklı günlerde benzer soruları çözmeye devam ederek, konuları pekiştirmeye çalışırsın.)

2 ncisi. Konuyu ne kadar anladığını-öğrendiğini görmek için soru çözersin (Bu maddeye göre ne yaparsın?… Çözmekte zorlandığın sorunun, konusu için… tekrar konuya dönüp konuyu anlamaya, hangi seviyede olduğunu anlamaya çalışırsın. Ona göre, o konulardan… tekrar sorular çözersin)

3 cüsü. Soru tarzlarını, soru mantığını kavramak, çözümlemek için soru çözersin (Bu maddeden de çıkartacağın sonuç,  çeşitli kaynaklardan soru çözmelisin.  Bu şekilde faklı soru tarzlarına ve yaklaşımlarına hakim olursun)

4ncüsü. Anladığın ve pekiştirdiğin konuyla ilgili sorularda “hız” kazanmak için soru çözersin, (ki bu dördüncü madde bu konuyla ilgili ki nihai hedefin olacak. Çünkü anladığın soruyu çözdükçe hızlanırsın. Konuyu anladım bununla ilgili soru çözmeme, artık, gerek yok dememelisin.)

Bu 4 ncü maddeyi biraz daha açmak istiyorum… Şöyle örnek vereyim. Koşmayı biliyorsun. Ama 100 metrelik bir mesafeyi koşarım,, onun için tekrar tekrar koşmama gerek yok, diyebilir misin?… Diyemezsin. Önemli olan bu noktada artık bu 100 m yi sadece koşman değil, kaç saniyede koştuğun olacaktır… Dolayısıyla düzenli bir şekilde koşarak 100 m  deki hızını artırmaya başlarsın. Tıpkı bunun gibi düzenli yapacağın soru çözümü de senin hızını arttıracaktır.

Değerli arkadaşım, “neden soru çözeriz?” konusunda  bu 4 maddeyi iyi anlarsan,   ne zaman, hangi soruyu çözmen gerektiğini daha iyi kavramış olursun.

Evet devam edelim,

3-) Çözdüğün soru sayısına değil, o sorulardan konuyla ilgili ne öğrendiğine odaklanmalısın.

Birçok kişi soru çözmenin kendisini amaç gibi görüyor. Bu yanlış bir yaklaşım. Buradaki asıl amaç, konuyu öğrenmek olmalı. Bu nedenle çözdüğün sorularda doğru ve yanlışların olacaktır. Soru sayısını amaç olarak düşünenler ne yazık ki çözdükleri yanlış sorular üzerinde durmuyorlar…

 Çözüp geçiyorlar ve çözdükleri soru sayısının içine dahil ediyorlar. Örneğin bir öğrenci o gün 40 soru doğru, 20 soruyu yanlış cevapladığı halde, toplamda 60 soru çözdüğünü düşünüyor… Teknik olarak doğru görünse bile, aslında bu öğrenci toplamda 40 soru çözdü. 60 soru çözdüm diyebilmesi için, bu öğrencimizin 20 soruda nerede niçin, hangi konuda  yanlış yaptığını ve zayıf olduğunu dönüp bakması gerekir.

Asıl öğrenmeye nerede başlarısın biliyor musun?…

 Yaptığın bu yanlışları, neden yanlış yaptığını, nerede, hangi konularda eksiklik yaşadığını anladığın ve yanlışlarını düzeltmek için çabaladığın zaman öğrenmeye başlarsın.

Özetle demek istediğim, yanlış yapabilirsin… Yaptığın yanlışlar için üzülmek yerine, bu durumu öğrenme için, bir fırsat bilip, zorlandığın sorulara yönelik konu çalışmaslarına, tekrarlara önem vermelisin. Farklı günlerde zorlandığın bu konularla  ilgili, soru çözümünü de arttırman faydalı olacaktır.

4-) Diğer taraftan, konuyu biliyorsun, ama yine de soru çözümünde yanlış yapıyorsan, bu durumda pratik eksikliğin olabilir. Yapacağı bol tekrar ve faklı kaynaklardan çalışmalar bu problemini çözmende sana yardımcı olacaktır. Burada pes etmemen çok önemli.

5-) Yaptığın diğer önemli bir hata da soruyu tam anlamadan, yanlış zamanda acele ederek, cevabı hemen düşünmeye geçiyor olabilirsin. Yani, daha soruyu okurken aynı anda cevabı düşünüyor olabilirsin. Bu iki işi aynı anda yapman soruyu anlamanı zorlaştırdığı gibi, senin kaygını da arttırabilir.

Yapman gereken, önce soruyu okuyup makul bir hızda soruyu anlamaya çalışmalısın,  Sonra sorunun cevabına geçmelisin. Pratik yaptıkça ve konuyla ilgili bilgini güçlendirdikçe, soruyu anlama ve cevaplama hızın artacaktır. Dolayısıyla diğer sorulara da daha fazla zamanın kalacak.

6-) Herhangi bir sınavı geçmek için günde çözmen gereken sabit bir soru sayısı yok. Yapman gereken her konuyu güçlendirecek kadar sorular çözmelisin… Bunu da tek bir güne sıkıştırarak yapamazsın. Zamana yayarak aynı konuda farklı zamanlarda ve farklı kaynaklardan sorular çözerek bunu yapman faydalı olur.

Ancak çözerken zorlandığın sorular olduğunda, cevabını doğru yapsan bile, o konuya dönerek, “tekrar çalışması” yapmalısın, gerekirse o dersin uzmanından destek almalısın. Daha sonrasında farklı zamanlarda, o zorlanmış olduğun konulardan sorular çözerek, durumunu görmeye devam etmelisin.

7-) Bir konuyu öğrendiğini düşünüyorsan o konuda ki soru sayısını azaltarak, problem yaşadığın sorulara ve konu çalışmalarına daha çok odaklanmalısın. Ne yaz ki bir çok kişi bunun tersini yapabiliyor. Zorlandığını bırakıyor, kolay olana, daha çok yönelebiliyor.

Ayrıca şunu da eklemek istiyorum. Bir konuyu çok iyi anladım diye,  onunla ilgili sorular çözmeyi de tamamen bırakmamalısın. Bilgini tazeleyecek ve hızını düşürmeyecek sayıda, sana kolay gelen konularla ilgili sorular çözmeye devam etmelisin.

8-) Anlamadığın kavramlar, cümleler, kelimeler olursa onu yaz ve anlamlarını kavramaya çalış, sana yabancı bu kavramları tam manasıyla öğrenmeden çözeceğin sorular, sana pek faydası olmaz. Sınav anında bir kelimenin anlamına takılmak, sana zaman ve soru kaybettirebilir. Senin sınavdaki amacın orada ki bir kelimenin ne olduğunu anlamak olmamalı, soruyu kavramak olmalı. Bunun için sınava hazırlanırken sana yabancı gelen kelimeleri ve kavramları iyi öğrenmelisin.

9-) Haftanın her günü soru çözmek yerine belli günleri soru çözmen daha verimli olur. Örneğin hafta sonlarını yoğun olarak konu tekrarlarına, konu çalışmasına ayırman, hafta içi de soru çözümüne ağırlık vermen daha faydalı olabilir. Bu tamamen senin kendi durumuna göre verebileceğin bir karar.

Özetle, Doğru yaklaşım ve bilinçle çözülen 100 soru, yanlış yaklaşımla çözülen 250 sorudan daha verimli olur.

Aslında bu 9 maddede anlatmaya çalıştığım konunun özeti  de buydu.

Buraya kadar verimli soru çözmenin mantığı, psikolojisi üzerinde durdum. “Peki hocam bunları anladım da kaç soru çözeceğim” dediğini duyar gibiyim. Soru sayısını belirlemek için bu anlattıklarımı iyi özümsemen, çözeceğin soru sayısını belirlemende sana yardımcı olacaktır.

Ama yine de sana soru sayısını belirlemen için somut bir önerim olacak. Bunu da bir sonraki paylaşımımda yapmayı planlıyorum. Bir sonraki videoda görüşmek üzere hoşça kal?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir