Sınavlar arası mola öğrenciyi nasıl etkiler?

İyi niyetle düşünülen ve sınavlar arası verilen mola öğrencileri psikolojik açıdan nasıl etkileyeceğini düşünürken konuyla ilgili olarak uzmanlar tarafından açıklamalar yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, resmi Twitter sayfasından Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı ile ilgili olarak, “Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta içinde tüm Türkiye genelinde bir pilot uygulama gerçekleştirdik. Bu uygulamada olası aksaklıkları gördük. 50 dakika sınav arası çok uzun bulundu, bu nedenle sınav saatlerini 40 dakika sınav, 30 dakika ara şeklinde düzelteceğiz. Sınav 12:00’de bitecek” açıklaması yaptı.

Sınavlar arası molanın uzunluğu öğrencilerin sınavın kritiğini yapmaya itecektir. Bu onların konsantrasyonunu ve moralini olumsuz bir şekilde etkileyebileceği düşünülüyor. İşte İlker Akgüngörün  gazetevatan.com daki haberinde uzmanların görüşü;

“Anafen Eğitim Kurumları Genel Müdür Yardımcısı Yasin Yücel sınav sonrası verilecek aranın öğrencileri olumsuz etkileyeceğini söylüyor, “50 dakika ara uzun bir süre. Aslında hiç ara verilmemesi lazım. Öğrenciler kendi sınıflarında sadece başka gözetmenlerle sınava girecekler. Öğrenciler sınavdan çıktıktan sonra arkadaşlarıyla bir değerlendirme ve kritik yapacak. Yanlış yaptığı soruyu görünce üzülecek ve demoralize olacak. Öğrenci çok basit bir soruyu bile yanlış yapmış olabilir. Bu daha da öğrencinin psikolojisini zorlaştıracak. Biz kendi öğrencilerimizi aralarda sınav kritiği yapmayın diye uyardık. İlk gün Türkçe’nin ardından önemli bir ders olan matematik var.

Esas problem öğrencilerin sınav kritiği yapmaması. 120 dakika çocuklar için uzun bir süre değil. SBS’de de 120 dakikalık sınavlara giriyorlardı. Yine bir kitapçık hazırlansın, 60 soru sorulsun, öğrenci de 120 dakikada sınavı tamamlasaydı daha iyi olurdu.”

Eğitimci Alaeddin Dinçer, ihtiyaç molasının çocuklarda SBS gibi genel bir sınav algısı yaratmayacağını belirtiyor, “Çocuklar aralarda kritik yapıp etkilenebilirler. Molalar çocuklarda SBS gibi genel bir sınav yerine alışık oldukları yazılı algısını yaratmaya yardımcı olur. Burada bir teneffüs süresince yani 10 dakikalık bir mola daha iyi olabilir.”Yazıyı paylaşın

Yazı için yorumunuz