Sınav anında çok heyecanlanıyorum. Ne yapmalıyım?

Tüm duygular gibi sınav esnasında heyecan duymak normal bir durumdur. Ancak bazı öğrencilerin heyecan durumu sınavını devam ettirmesini sıkıntıya uğratacak kadar yoğun oluyor. Bu durumda öğrenci ne yapacağını bilemiyor. Kilitlenebiliyor.

Sınav anında heyecanlandığımda ya da paniklediğimde ne yapmalıyım?

1- Sınavın ilk dakikalarında yaşanan kaygı normal olduğunu bilin ve düşün. Sınavın zor ve önem derecesine bağlı olarak ilk dakikalarda yaşanan panik, bazen abartılarak sınavın sonuna kadar devam edebiliyor. İlk dakikalarda yaşanan heyecan normaldir.

2- Her sınav önemlidir. Lakin bazen bizim önem verdiğimiz bazı dersler ayrıca olabilir. Buna bağlı olarak oluşan heyecanlarda bu dersi de diğer derslerden farksız olarak görmeye çalışın. YGS-LYS-TEOG gibi tekrarı olmayan ya da senede bir olan sınavlar ise ayrıca heyecan unsuru taşımaktadır. Hiç bir sınav bir son olmadığının bilincine varmalıyız. Belki yaşamınızda planlamadığınız yeni rotalar çizmeniz gerekebilir ya da zaman kaybettiğinizi düşüne bilirsiniz. Yine de telafisi olmayacak hiç bir şey olmaz. Her şeyin telafisi vardır diye düşünün. Tabii bu yazdıklarım daha çok çalışma sorumluluğu olan öğrenciler için. Günde yarım saat – bir saat bakıp defterini, kitabını kenara atan öğrenciler için geçerli değil.

3- Özellikle hazır olduğunu bilmek sınav esnasında heyecanımızı dengeler. Eğer yeteri kadar çalıştıysanız ve tekrarlarınızı yaptıysanız heyecanınız daha az olacaktır.

4- Bazen ne yaparsanız yapın heyecanınızı bir türlü yatıştıramıyorsanız bu sizin kişilik yapınızdan da kaynaklanabilir. Bu konuda önceden çalışma yapmalısınız. Hemen hemen her performans gerektiren yerlerde heyecanlanıyorsanız bu önceden çözmeniz gereken bir durumdur. Bir uzmanla görüşmeniz de fayda var.

5- Sınav esnasında heyecanı dengelemek için nefes egzersizinden yararlanabilirsiniz. Bunun mantığı şudur: İki zıt durum aynı an da gerçekleşemez. Yani gevşeme ile gerilim aynı anda olamaz. Yarım dakikalığına kalemi masaya bırakarak gözler kapatılır, olumlu düşünce eşliğinde yavaşça burundan nefes alınır ve daha yavaşça ağızdan verilir. Ancak bunu bir iki defa yapın. Daha fazlası başınızın dönmesine sebep olabilir.

6- Olumsuz düşünce kalıplarınızı keşfe çıkın. Sınav esnasında ne gibi olumsuz düşünceler aklınız geliyor. Örneğin “ben bu sınavı yapamazsam arkadaşlarımın gözünden düşerim” ifadesini sınav esnasında düşündüğünüzü ele alalım. Bu düşünceyi gerekirse bir uzman yardımıyla da irdeleyin ve yerine daha olumlu düşünce kalıbını koymaya çalışın. Muhtemelen bunu başarmanız zaman alır. Çünkü olumsuzu benimsemek olumluyu benimsemekten daha zordur. Bu cümlenin yerine “bu sınavda başarısız olmak insanları gözünde beni değersiz yapmaz. Benim yeteri kadar ders çalışmadığımı gösterir. Yapmam gereken böyle bir durumda sınava daha iyi hazırlanmak olmalıdır” gibi bir düşünce kalıbı üretilebilir.

Bu yazıyı aktuelegitim.com u kaynak göstererek sitenize ekleyebilirsiniz.

[reklam]

Sınav anında çok heyecanlanıyorum. Ne yapmalıyım?” için 4 yorum

  1. Baskıyla baş etmek kolay değil, gözlemim şu ki iyi bir plan yapmış, hedefleri net öğrenciler stresi çok daha iyi yönetiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir