Seviye Sınıflarına Bir Bakış Açısı

Özel öğretim kurumlarını (özel dersaneler) az çok hepimiz (eğitim çalışanları) biliriz. Tek amaçları öğrencileri üniversite sınavına ya da diğer sınavlara hazırlamaktır. Doğal olarak işe koşulan homojen sınıflar (düzey/seviye sınıfları) uygulaması, giderek okullarda da yaygınlaşmaya başlamıştır. Yani işin asıl kısmı okullarda dersaneleşmeye başlamıştır. Böylece okullar sürekli bir yarış ortamının egemen olduğu, akademik başarı açısından bireysel farklılıkların önemli ölçüde önemsendiği ve bu farklılıkların giderek artırıldığı kuruluşlara dönüştürme eğilimindedir. Oysa toplumsal bir kuruluş olarak okulların, yarışmanın değil iş birliğinin egemen olduğu, bireysel farklılıkların göz önüne alındığı ama bu farklılıklara göre öğrencilere ayrımların oluşturulmadığı, toplumda var olan toplumsal farklıkların olası derecede azaltılmaya çalışıldığı, her öğrenciye eşit eğitim olanaklarının sunulduğu yerler olması gerekir.

Özel eğitim gerektiren çocukların, toplumsal gelişimleri açısından normal okullarda akranlarıyla (kaynaştırma eğitimi ve okullar bünyesindeki özel eğitim sınıfları) eğitim-öğretim olanaklarından faydalanmaları gerekmektedir. OKULLAR, ÖĞRENCİLERİ AYIRAN DEĞİL, TÜM FARKLILIKLARINA KARŞIN BİRLEŞTİREN KURULUŞLAR OLMALIDIRLAR.

Boswell diyor ki; ?İnsanlar arasında zihinsel güçler bakımından doğuştan gelen bazı farkların bulunduğunu inkar edemem ama bunlar, eğitimin ürünü olarak sonradan meydana getirilmekte olanların yanında hemen hemen bir hiçtir?.

Yapılan bunca araştırma ve bulguların ortaya koyduklarını hiçe sayarak davranmak, tutum geliştirmek, ve bu uygulamalarla karşılaşıyor olmak, biz eğitim çalışanları açısından son derece büyük bir hayal kırıklığı yaratmaktadır. Kaldı ki; seviye sınıfı uygulamalarının, eğitimde fırsat eşitliği ilkesinin ihlalini ortaya çıkardığı da tartışma götürmeyecektir.

BÜTÜN İNSANLARIN DEĞERLİ OLDUĞU BİR EĞİTİM ALANI YARATABİLMEK DİLEKLERİMLE!

Mustafa KARA

Psikolojik Danışman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir