Seni seviyorum cümlesinin mucizesi?

Dünyanın en gizemli ve sihirli sözünü okumuş bulunuyorsunuz. Etkisi öyle büyük ki… Büyük aşkların, büyük sevgilerin ilahi olsun ya da beşeri fark etmez. Kaynağında hep sevgi yatıyor.

Evet, dünyanın en harika cümlesi?

Bu cümle bazen ağzımızdan kendiliğinden dökülürken, taşarken bazen de ağzımızdan çıkmaması için, o sihirli cümleyi söylememek için bir o kadar çaba sarf ederiz.

Eğer birine “seni seviyorum” diyeceksen hemen git söyle. Yarın, 1 saat, hatta 1 dakika sonrası geç olabilir. Ölümün bizi ne zaman ve nerde yakalayacağını kimse bilemez. Eşine, oğluna, kızına, sevgiline yani her kimse? Kime olursa olsun, bu cümleyi ağzımızdan eksik etmeseydik acaba bugün buhranda olan insanlar, eşler, çatışma yaşayan gençler, öfke dolu insanlar, sevgiye ve ilgiye aç çocuklar olur muydu?

Hemen aklıma S.Freud’un bir sözü geldi. Diyor ki ?Bir insanın ruh dünyasının yerinde olması için iki şey gereklidir. BİRİNCİSİ SEVMEK, İKİNCİSİ İSE ÇALIŞMAKTIR DER.

Evet, Sevgi yoksa işinde, mesleğinde, evliliğinde, arkadaşlığında, dostluğunda, dininde dünyanda, dilinde, ebeveynliğinde, insanlığında, kimyanda, fiziğinde, biyolojinde, psikolojinde vs hiçbir şeyden zevk alamazsın ve hiçbir işte başarılı olamazsın?

Bir annenin karnında taşıdığı bebek için dokuz ay boyunca katlandığı sıkıntılar, bir penguenin eksi 55 derecede yavrusunu soğuktan korumak için yaptığı fedakârlıklar, bir milletin vatanını korumak için, yavrusu yerine bir top mermisi ıslanmasın diye üstünü örtmesi? Tüm bunların mayasında ne vardı acaba? Tabi ki “SEVGİ”

Bir Anı:

Bir konferans esnasında velilerimize, lütfen akşam evinize gittiğinizde sebepsiz yere eşinize “seni seviyorum” kelimesini söyleyin dedim.

Bir velim de sağ olsun bunu uygulamak için kolları sıvamış akşam eve gittiğinde karısına “Hanım seni seviyorum.” demiş. Kadın tabi bu cümleye alışık olmadığından en az 2 dakika kendine gelememiş. Biz buna psikolojide şok diyoruz. Adam:- Hanım Hanım ne oldu demiş kendine gel? Kadın birden “Aman Allah’ım” Bey, sen içtin mi, sarhoş musun yoksa? demiş. Hemen altında farklı sebepler aramaya başlamış. Sen bana bu cümleyi evliğimizin ilk yıllarında söyledin bir de nişanlı iken demiş. Neyse sonra velim benimle konuşmaya geldi. ?Ya hocam bizim hanım dondu kaldı. Kadına bir şey olacak diye korktum? dedi. Her ikimiz de biraz güldük; ama eşimin çok hoşuna gitti. Bir şeye çok üzüldüm ve içerledim. Meğer eşime yıllardır ?seni seviyorum? dememişim, farkına bile varmadım. Beni en çok da bu üzdü. Sağ ol hocam bunlar önemsemediğimiz veya gözden kaçırdığımız şeyler ama etkisi çok büyükmüş, dedi.

Evet, etkisi belki de atom bombasından daha büyük. Eğer Türkçe söylemekte zorlanıyorsanız,YETERKİ bu cümleyi kullanalım  diye başka dillerde söylenişini araştırdım.

Hayatımızın, hayatınızın her anında sevgiler eksik olmaması dileğimle?

 

İngilizce I love youAlmanca ich liebe dichFransızca Je t`aime

ispanyolca Te quiero

italyanca Ti amo

Arapça ´uhibbuki (bayana); ´uhibbuka (erkege)

Bengali aami tomake bhalobhashii

Bosna Volim te

Cantonese Ngo oi ney

Chickasaw Indian Chiholloli

Hirvatça Ja Tebe Volime

Danimarka dili Jeg elsker dig

Felemenk-Hollanda Ik hou van jou (Hollanda);

Ik zie u graag (Belçika);

Ik zeen a toch zu geire

Eskimo Akoolook

Estonya Ma armasten sind

Fince Mina Rakastan Sinua

Fransizca Je t´aime; Je t´adore

Irlanda Ta gra agam ort

Iskoçya Tha gradh agam ort

Yunanca sagapo´

Hebrew Ani ohevet otcha (Erkege) Ani ohev otach (Bayana) Hindistan tumse meine pyar kiya

Macaristan Szeretlek

Endonezya saya sayang kamu

Japonca Kimi o ai shiteru; Aishiteru; Chuu shiteyo;

Ora omee no koto ga suki da;

Watashi Wa Anata Wo Aishithe Imasu

Kore Sa rang hae yo

Latince Te amo

Malaya dili Saya cintakan mu; Saya sayangkan mu

Kuzey Çin Wuo Ay Ni

Norveç jeg elsker deg

Polonya Ja cie kocham

Romence Te iubesc

Rusça Ya tebya lubliu

Ispanyol Te adoro

Isveç Jag älskar dig

Arnavutça Te Dua

 

 

NEVZAT ÖZER

REHBER ÖĞRETMEN

nevzatozer66@hotmail.com 

Seni seviyorum cümlesinin mucizesi?” için 11 yorum

 1. yazınızı bunu yazdıktan sonra okuycam düşüncemi değiştirmesini istemiyorum sevgi varla yok arası birşey yani çoğu zaman yok hatta hiç sevdim dediğinde kendini kırdıysan nafile sevmemişsin demektir ben size hocam diyemiycem çünki tanımıyorum ama şunu bilin insanları kandırmayın sevgiyede arkasından gelecek imtehanlarada son demde elveda olmayan birşey heleki karşı cinsse canlar cehenneme.biten sevgide yok ki kimse sonra ne oluyor hiç yaşanmamış. sevginin ne olduğunu biliyorum yada sadece bildiğimi zannediyorum ama savrulan ve bidahası hiç olmayan sevgi ben sana küs sen kal sağlıcakla …..

  1. Yazıyı kaleme alan meslektaşıma öncelikle teşekkür ediyorum.
   Hilal bende sana katılmıyorum. Gerçekten seven güçlüdür. Sevilmeyi beklemek belkide sevmenin önündeki en büyük engeldir. Sevmek bilmek demektir. Bilmediğini sevemzesin. Bilmekte çaba harmak demektir. Bu çabanın enerjisinide yüreğimizden alırız.

   Bence sevilmeyi değil sevmeyi amaçlamalıyız

   1. rıfat bey bu harıka yorumunuzdan dolayı tesekkur ederım…nevzat özer

 2. hocam büyük keyifle okudum yazınızı. bir de benim gördüğüm bizim toplumda sevigisini belli etmeme anlayışı almış başını gidiyor. neymiş onlara göre insan sevgisini belli etmemeliymiş, içinde taşımalıymış. seviyorsa bir insan yapacağı ilk iş bence bunu karşısındakine açık ve net söyleyebilmedlir. bir de affınıza sığınarak bir konu paylaşmak istiyorum. farklı dillerde “seni seviyorum” ifadesinin karşılıklarını yazmanız çok güzel. acaba kürtçe karşılığı da listede yer alsaydı daha mı güzel olurdu diye sordum kendi kendime. teşekkür ederim hocam. iyi çalışmalar.

  1. zeki arkadasım ınan aklıma gelmedi…bılıyorsan maıl at bana hemen koyalım..sevgının alfabesı,lugatı olmaz…sevgi sırf sevgı oldugu için güzeldir
   saygılar nevzat özer

 3. En önemli eksiklerimizden bir tanesi sevdiğimizi söylememek veya az söylemek. Ama hataları,eksikleri hemen söyleriz onun için bu kadar cimri olmayız değil mi?

 4. Hocam haklısın,

  Eğer gerçekten hissediyorsan söylemelisin. Hissetmeden ve inanmadan söylememek lazım ama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir