Sayıları yuvarlamanın günlük hayatta sağladığı yararlar nelerdir?

İlkokul 3 ncü sınıfın konularından biridir. Böyle bir soruyu ilk defa duydum ve cevaplamakta zorluk çektim. Tabii bu konuda oğlumda doğal olarak zorlanacaktır. Yardımcı olmakla olmamak arasında kaldım. Lakin benim dahi zorlandığım konuda azda olsa en azından rehberlik yapmalıydım. Bu konuda yaptığım kısa bir araştırma sonucunda bazı bilgiler edindim. Aslında günlük hayatta her zaman kullandığımız bir yönetem olduğunu anladım.

Örneğin alışverişlerde yuvarlama yöntemini çok kullanıyoruz. Diyelim ki bir alışveriş yapıyoruz. Üç ürün aldık. Birinci ürün 9 TL, ikinci ürün 18 TL ve üçüncü ürün 19 TL olsun. Bunları yuvarlamadan aklımızda toplamak zor olur. Ancak her bir ürünü yuvarladığımızda işimiz daha da kolaylaşır. Birinci ürünü 10 TL, ikinci ürün  ve üçüncü ürünleri 20şer TL ye yuvarladığımızda toplam sonucu 50 TL buluruz. Ve kasaya gitmeden hemen önce 50 TL hazırlayarak zamandan tasarruf etmiş oluruz..

Diğer bir faydası karışık olan yol, arazi, alan vb ölçümlerde hesaplamayı kolaylığı sağlamasıdır. Tahmini bir hesap vermemizi kolaylaştırarak bir fikir edinmemizi sağlamaktadır.

Matematikte Yuvarlama nedir?

Bir sayıyı istenilen en yakın basamağa götürme işlemine yuvarlama denir.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir