Ruh Sağlığı Çalışanları “PDR Zirvesi” nde buluştu

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şubesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “PDR Zirvesi”, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’ nde 27 Mart 2018 tarihinde alanın uzmanları ile bir araya geldi.

Bu yıl ilk olarak düzenlenen “PDR Zirvesi”, Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise, Özel Eğitim Okul/Kurumları, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde görev yapan profesyonelleri ve üniversitelerin PDR kulübü öğrencilerini ağırladı. 5000’ in üzerinde başvurudan 2000’ e yakın katılımcının yer aldığı zirveye ilginin yoğun olduğu görüldü.

Son yıllarda gündemde sürekli karşımıza çıkan “ihmal ve istismar” ve “travma” gibi önemli ve özel konuların da konuşulduğu programda 19 atölye çalışması ve 17 Zirve konuşması ile alanın profesyonelleri paylaşımlarda bulundu. İlişkilerin aslında ne anlama geldiğini Armağan KÖSEOĞLU’ ndan, amaca ulaşmak ve PDR’ yi her alanda iyi temsil edebilmek adına yapılabileceklerin sınırı olmadığını Mehmet Hilmi EREN’den, “an”da yaşamanın önemini Deniz ALTINAY’ dan, toplumun temelinin aile olduğu ve aile danışmanlığının önemi konusunu Durmuş ÜMMET’ ten, kanserli bir çocuğa ve ailesine nasıl danışmanlık yapılabileceğini Fulya KURTER’ den, spor psikolojik danışmanlığını Burak OTYAKMAZ’dan, kültürümüze uygun testlerin geliştirilmesi gerekliliğini Mustafa OTRAR’dan, PDR’ ye bir yaklaşım olarak bakmayı ve alan savunuculuğunu Binnur YEŞİLYAPRAK’tan dinledik. Önemli birçok konunun konuşulduğu zirve, PDR’ nin öneminin anlaşılabilmesi noktasında bir başlangıç ve örnek niteliğinde idi.

Alanın profesyonellerinin ağırlandığı programda, Türk PDR-Der İstanbul Şube Başkanı ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Dekanı Prof. Dr. Mehmet Engin DENİZ, Prof. Dr. Adnan KULAKSIZOĞLU, Prof. Dr. Binnur YEŞİLYAPRAK, Prof. Dr. Erdinç ÖZTÜRK, Prof. Dr. Ragıp ÖZYÜREK, Doç. Dr. Ali ERYILMAZ, Doç. Dr. Armağan KÖSEOĞLU, Yrd. Doç. Dr. Çiğdem YAVUZ GÜLER, Yrd. Doç. Dr. Durmuş ÜMMET, Yrd. Doç. Dr. Murat ARTIRAN, Yrd. Doç. Dr. Mustafa OTRAR, Yrd. Doç. Dr. Ş. Gonca ZEREN, Doktorant Psk. Dan. Mehmet Hilmi EREN, Uzm. Psk. Dan. Burak OTYAKMAZ, Uzm. Psk. Dan. Deniz ALTINAY, Uzm. Psk. Dan. Fatma ZENGİN belirledikleri konularda konuşmacı olarak; Prof. Dr. Binnur YEŞİLYAPRAK, Prof. Dr. Fulya YÜKSEL ŞAHİN, Prof. Dr. Özgür ERDUR BAKER, Doç. Dr. Ali ERYILMAZ, Doç. Dr. Armağan KÖSEOĞLU, Doç. Dr. Ayrin ERSÖZ, Doç. Dr. Bilge UZUN, Yrd. Doç. Dr. Zeki ILGAR, Dr. Klinik Psk. Olcay GÜNER, Klinik Psk. Ece Oral ALBAYRAK, Uzm. Psk. Cemile TOSKA, Uzm. Psk. Dan. Eyüp SARI, Uzm. Psk. Dan. Fulya KURTER, Uzm. Psk. Dan. Mustafa ÖZAY, Uzm. Psk. Dan. Özen YAZGAN, Uzm. Psk. Dan. Serdar DANIŞ, Psiko- Onkolog Elçin BİÇER, Sosyal Hizm. Uzm. Fatih KILIÇARSLAN da atölye çalışmaları ile katkı sağladı.

Ruh Sağlığı alanında çalışan uzmanların ortaya koydukları orijinal çalışmaların ödülleri ZİRVE programında sahiplerine kavuştu. Resmi/Özel Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise, RAM, Özel eğitim okulu/kurumu ve Üniversite PDR kulüplerinden (kişi, ekip, kurum ya da kulüp olarak) katılımcıların projelerinin ödüllerinin verildiği programda, sürpriz ödüller de yer aldı.

Dünyamızın her geçen gün daha hızlı geliştiğini ve değiştiğini düşündüğümüzde, bireylerin bu gelişim ve değişime adapte olma sürecinin kolay olmadığı gerçeği ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu uyumlanma sürecinin bireylerde fiziksel, zihinsel, psikolojik olarak olumsuzluklara yol açtığı da görülmektedir. Bireyler kişisel gelişim, sosyal gelişim, kariyer gelişimi vb. konularda ve karar verme sürecinde zorluklar yaşamakta ve çözüm yolları aramaktadırlar. Bu minvalde ruh sağlığı alanı ve özellikle geniş bir kitleye hitap eden Psikolojik Danışma ve Rehberlik’ e duyulan ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır. Temennimiz o ki, içinde bulunduğumuz yüzyılda yapacağımız ve yapılacak çalışmalarla Psikolojik Danışma ve Rehberlik Alanının önemini en az alan çalışanları ve mezunları kadar, hitap ettiğimiz kitle de anlayacaktır. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şubesi olarak organize ettiğimiz bu ZİRVE programı bir başlangıçtır.

Güçlü Bir Gelecek Güçlü Organizasyon ve Destek İle Gerçekleşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir