Rehberlik servisinin yıl sonu yapması gereken çalışmalar

Artık sene sonu geldi ve öğrenciyle olan çalışmalarımız azalmaya başladı. Rehberlik servisi olarak hazırlamanız gereken resmi evrak çok fazla değil. Öncelikle sınıf öğretmenlerinden sınıflarıyla ilgili “sınıf rehberlik raporlarını” istemelisiniz. PDR yönetmeliğinin 51.mddesinde “f) Sınıfıyla ilgili çalışmalarını, ihtiyaç ve önerilerini belirten bir raporu ders yılı sonunda ilk hafta içinde rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri servisine iletir.” denilmektedir. Buna göre okul idaresince çıkartılan resmi bir yazıyla sınıf öğretmenlerinden sınıflarıyla ilgili raporu istemeniz daha uygun olur. Sınıf rehber öğretmenlerinin hazırlayacağı raporun herhangi sabit bir formatı yok. Ancak isterseniz bizim tarafımızdan hazırlanan sınıf rehberlik raporunu kullanabilirsiniz.

Daha sonra rehberlik servisince hazırlamanız gereken raporunuz var. Bu hazırlayıp okul idaresi vasıtasıyla rehberlik ve araştırma merkezine göndermeniz gerekiyor. Bu konuyla ilgili yönetmelik maddeleri de şu şekilde;

47. madde “j) Rehberlik ve psikolojik danışma servisince hazırlanan program ile yürütme plânının birer örneğini ders yılının başladığı ilk ay içerisinde, yıl sonu çalışma raporunun bir örneğini ise ders yılının tamamlandığı ay içerisinde bağlı bulunduğu rehberlik ve araştırma merkezine gönderir.”

50. madde “s) Ders yılı sonunda bu alanda yapılan çalışmaları değerlendirir, sonuçlarını ve gerekli bilgileri içeren bir rapor hazırlar.”

Bu raporların dışında bir yıl boyunca yaptığınız çalışmaları -arşivlemeniz gereken dosyaları- sistemli şekilde düzenleyin.

Umarım iyi bir eğitim öğretim yılı geçirmişsiniz.

Hatırlatılması gereken başka yıl sonu çalışması varsa yorumlar bölümünde yazabilirsiniz.

[reklam]

Rehberlik servisinin yıl sonu yapması gereken çalışmalar” için 2 yorum

  1. Bilgili insanların bilgileri paylaşıldıkça kendinden alttakileri kendi seviyesine getirmek istemeleri gerçek özveridir. teşekkür ediyorum tüm açıklığıyla insanlardan yardımlarını ve katkılarını esirgemeyenlerden. toplum ve insanlık sizin gibi insanlar çoğaldıkça düzelecektir inş.

  2. Çok teşekkür ediyorum katkılarınızdan ve paylaşımlarınızdan ve özverinizden dolayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir