Rehberlik servisinin görevi olmayan görevler

Okulda görev yapan psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin en önemli problemlerinden biri başkalarının onunla ilgili görev tanımlarıdır. Hiç olmadık şeyler rehberlik servisinin göreviymiş gibi sunulur ya da kendisinden beklenir. İşte bu konuyu AktuelPDR olarak önemsedim ve dile getirmek istedim. Bu sorunun çözülmesi bizim üzerimizdeki olumsuz yükün azalması anlamına geliyor.

“Bu bizim görevimiz değil” dediğimizde aldığımız tepki “Nasıl olur? Sizden önceki rehber öğretmen yapıyordu.”, “Sizi işinizi öğrenciyle ilgilenmek değil mi?”, “İşin ne”, “Biz yapıyoruz ya, sen öğretmen değil misin?” vb. değişik tepkiler alabilmekteyiz.

Bu düşünceler nasıl oluştu, kim bizim görevimiz olmayan çalışmaları göreviymiş gibi algılattı bilemiyorum. Ancak bildiğim şu ki görevinin nerede başladığı nerede bittiği konusunda birçok meslektaşımızın da aklı karışık durumda olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle psikolojik danışmanlar özellikle görevinin ne olmadığını bilmek zorundadır.

Peki nelerdir, rehberlik servisinin görevi olmayan görevler?

(Her maddenin sonunda, “kaynağınız nedir?” Sorusuna kaynak belirtilerek cevap verilmiştir)

 1. Rehberlik servisi BEP hazırlamaz. Ancak ilgili yönetmeliğin 63 maddesinde de yazdığı gibi “b) Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin bireysel gelişimini değerlendirmek üzere formlar hazırlanmasında BEP geliştirme birimiyle, öğretmenler ve ilgili personel ile iş birliği yapmak.” görevini gerçekleştir. Öyleyse BEP hazırlama görevi kimin? diye sorarsanız, bu görev bireyselleştirilmiş eğitim programı geliştirme birimine aittir. Rehber öğretmen bu birimde sadece bir üyedir. Dolayısıyla okul müdürünün başkanlığında oluşturulan bu birimde birçok üye varken, bunu okul rehber öğretmenine devretmek öncelikle, ilgili öğrenci için haksızlıktır. Ayrıca BEP’i derste uygulayacak olan kişinin rehber öğretmen olmadığını düşünürsek, bu bile ne kadar yanlış bir beklenti olduğunu göstermesi bakımından yeterlidir. (Bu konuda bakınız ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ)
 2. Rehberlik servisi disiplin aracı olarak görülemez. Aynı zamanda rehberlik ilke ve amaçlarıyla örtüşmeyen bu beklenti daha çok sınıf ve okul ortamında istenilmeyen davranış sergileyen öğrencileri “bir daha yaparsan seni rehberliğe gönderirim” şeklinde ifadeler ile ya da müdür yardımcısına götürmek yerine, doğrudan rehberlik servisine getirilmekle bu durum görülebilir. Elbette olumsuz davranış sergileyen öğrenciler ile rehberlik servisi ilgilenecektir. Ama burada söz konusu edilen, amaç değil, öğrencinin rehberlik servisine yönlendirilmesindeki usulde ve beklentide karşılaştığımız yanlışlıktır. Öğrencilerde PDR servisinin disiplini sağlayıcı rolü izlenimi uyandırmamak gerekir. PDR ancak probleme neden olan davranışı nedenin anlaşılmasını ve bu konuda danışmanlık ihtiyacı varsa bu ihtiyacı karşılaması bakımından görev yapar. Bu konuda idarenin görevi ile rehberlik servisinin görevlerinin karıştırıldığını düşünüyorum. (Bakınız PDR yönetmeliğine ve ortaöğretim kurumları yönetmeliğine)
 3. Yönetim, büro işlerinde, ders, nöbet ve sınav gibi rehberlik ve psikolojik danışmadaki hizmet alanlarıyla ilişkisiz konularda beklentiler PDR ilke ve amaçlarına ters düştüğü gibi mevzuata açısından da yanlıştır. Ancak “ne olacak ki” tarzında yaklaşımlarla rehber öğretmenlere nadir de olsa nöbet verilmeye çalışıldığı, derse girmesi (PDR programdaki kazanımların dışındaki konularda) için psikolojik baskı yapıldığı gibi duyumlar alabiliyoruz. Elbette bu olumsuzluklar azaldığını da eklemek gerekir. (Bakınız PDR yönetmeliğinde madde 55)

Özellikle yeni atanan ve bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan meslektaşlarım burada yazılanları iyi özümsemelidir. Konuyla ilgili aklınıza takılan bir soru varsa gerek yorumlardan gerekse iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. AktuePDR.net olarak bu yazıyı meslektaşlarımıza sosyal medya üzerinde paylaşmanızı bekliyoruz.

 

Yazımı bir öneri ile bitirmek istiyorum. Değerli meslektaşım öncelikle “Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik Ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği” ni ve bulunduğunu kurumun bağlı olduğu yönetmeliğini zaman zaman okumanızı öneririm. Bu sizin daha bilinçli adım atmanızı sağlayacaktır.

Bizi ayrıca sosyal medyadan takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/ozkanemiroglu

(NOT: Lütfen mesleğini sevmeyenler facebook arkadaşlığı göndermesin.)

 Rehberlik servisinin görevi olmayan görevler” için 6 yorum

 1. danışmanlık tedbiri ne kadar ve hangi koşullarda bizim görevimiz?şimdi okulda ki görev unvanımız rehberlik, bu uygulamada biz sosyal çalışmacı unvanı alıyoruz? unvanimiz değişiyorsa bu ekstra bir iş değil mi? biz Rama ve okula çalışma raporu veririz, idari amirimiz ise okul müdürüdür. adalet bakanlığındaki hakim, benim idari amirim değil ki, ben niye o benim amirim gibi ona plan ve 3 aylık plan gönderiyorum??? ben ne adalet bakanlığı ne de aile ve sosyal politikalar personeliyim. Hastanedeki psikolog benim öğrencilerle çalıştığında plan ve 3 aylık rapor gönderiyor mı okul müdürüme? Yurtta bir süre kalan öğrencimize ilgili neden hiçbir sosyal hizmet uzmanı okul müdürüne rapor göndermedi?? Bu sorular toplu düşünelim diye?? Ben MEB personeli olarak neden başka bir bakanlığa rapor veriyorum?

   1. sizce rehber öğretmenlere verilen eğitimler, dayatılan programlar ve değişen üslupla ilgili konuyu konusacagimiz başlık ne olmalı? TBM ve danışmanlık tedbirindede alan dışı kişiler bize içeriğini ve üslubunu tartışmamız gereken eğitimler verdiler. Programların içeriğini ve bence değişen üslubu konuşacağımız bir başlık gerek.

 2. Merhaba tanımadığımız bir rehber öğretmenine içimizi döküp kimsenin bilmedigi seyleri soylememiz dogrumu

  1. Güven önemlidir. Rehber öğretmenden ziyade kişi aynı zamanda psikolojik danışmandır. Gizlilik ilkesine uyacakır.
   Gvendiğniz bir psikolojik danışmanla danışma yapmak faydalı olabilmektedir. Bu konunuza da bağlı.

 3. Bu konu mesleğimizin önemli konularından biri. Bu maddeler daha da çoğaltılabilir ve bu gibi görevimiz olmamasına rağmen görevimizmiş gibi yansıtılan konular birçok meslektaşımızı bu meslekten soğutmaktadır. Yazınız için teşekkür ederim Özkan Hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir