Rehberlik Servisi Sene Başı Çalışmaları

Her yıl benzer çalışmalar yapılır. Ancak yine de rehberlik servisi olarak nereden ve nasıl başlayacağımızı bilemeyebiliriz. Özellikle yeni göreve başlamış olan rehber öğretmen ve psikolojik danışman arkadaşlarımız bu zorluğu yaşayabiliyor. Bu nedenle rehberlik servisi olarak sene başında neler yapılabileceği konusunda kısaca bilgi vermek istedim. Ayrıca tecrübeli arkadaşlarımız da unuttuğum çalışmaları yorumlar bölümünde yazarlarsa daha faydalı bir paylaşım olur.

Rehberlik Servisi Sene Başı Hangi Çalışmalar Yapılabilir? (Eylül Ayı Çalışmaları)

1- Kendi şehrinin RAM’ı tarafından hazırlanan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Çerçeve Programını dikkate olarak okulunun ihtiyacına uygun bir Okul PDR Programı hazırlanır. Hazırladığınız bu programı RAM’a göndermeyi unutmayın. Sınıf rehberlik planları da okul rehberlik programına uygun olarak sınıf öğretmenleri tarafından hazırlanacaktır. Bu konuda sınıf öğretmenlerine gerekli müşavirlik hizmetlerini yapmalısınız. Sınıf rehberlik planlarını sizin yönlendirmenize göre yapması çalışmaların ahenkli bir şekilde yürümesini sağlayacaktır.

2- Sene başı “Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yürütme Komisyonu” toplantısı yapılır. Ne yazık ki bu toplantıyı sanki rehber öğretmen yapacakmış gibi bir anlayış var. Bu komisyonun başkanı okul müdürüdür. Dolayısıyla kurulması ve ve yürütülmesinin sorumluluğu idarede olmasına rağmen rehber öğretmenin bu konuda daha aktif olması bekleniyor. Elbette içeriğinin hazırlanmasında ve komisyonun yapılmasını teşvik etmede rehber öğretmen aktif olması gerekir. Ama yükün tamamı rehber öğretmende olmadığını bilmekte yarar vardır.

3- “MEB Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği” ni okuyun. Birçok cevap yönetmelikte olmasına rağmen hiç okunmadığı için özellikle göreve yeni başlayan rehber öğretmenler sıkıntı yaşıyor. Ayrıca aktuelegitim.com tarafından derlenen “Göreve Yeni Başlayan Psikolojik Danışmanlar İçin Yol Haritası” yazısını göz gezdirmenizi öneririm.

4- Okula yeni başlayan öğrenciler ile tanışmak için derslerine girin. Oryantasyon çalışması için program yapın ve uygulayın.

5- Odanızı yeni eğitim öğretim için yeniden düzenleyin. Bilgisayarınıza yeni dönem için klasör açın ve konularına göre alt klasörler oluşturun.

6- Geçen seneden yarım kalmış çalışmaları ve görüşmelerinizi gözden geçirin. Bu sizi yeni döneme alışmanızı kolaylaştıracaktır.

7- Eğer şartlar uygunsa bazı sınıflara motivasyon amaçlı sunu hazırlayarak derslerine girin. Kendinizi ve onların rehavetini kırmaya çalışın. Sunuda ders çalışma programı, motive edici açıklamalar-hikayeler-sözler, kısaca ders çalışma ile ilgili özet bilgiler vs. olabilir. Tabii bu çalışmayı okulunuzun kademesi, durumu ve ihtiyacına uygun olarak planlamalısınız. Fen lisesinde yapılacak çalışma ile meslek lisesinde yapılacak olan çalışmalar aynı olmayacaktır.

[reklam]

Rehberlik Servisi Sene Başı Çalışmaları” için 2 yorum

  1. Ben okula yeni gelen öğrencilerin rehberlik servisine çağırıp onları tanıyorum.kendimi tanıtıyorum
    Se

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir