Rehberlik İhtiyaçları Belirleme Anketi Uygulamak Gerekli mi?

Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2018-2019 eğitim öğretim yılı okul rehberlik programlarının hazırlanmasında kullanılmak üzere okul öncesi (öğretmen-veli formu), ilkokul (öğrenci-veli-öğretmen formu), ortaokul (öğrenci-veli-öğretmen formu) ve lise (öğrenci-veli-öğretmen formu) kademeleri için hazırlanan Öğrencilerin Rehberlik İhtiyaçlarının Belirlenmesi Anket Formları ve sonuç çizelgelerini yayınladı.

Bazı meslektaşlarım buna ne gerek var. Zaten yaptığımız uygulamalar ve çalışma süremiz içinde rehberlik hizmetlerinin ihtiyaçlarının ne olduğunu biliyoruz, diyebilmektedir. Böyle düşünmeni haklı payı varmış gibi gözükse de yanlış olduğunu düşünüyorum. Mesleğimin ilk yıllarından bu yana buna benzer bir uygulama yapıyorum ve çok da faydasını gördüm (Örnek) . Bezen hiç aklıma gelmeyen çalışmaları bu yolla programıma aldım. AktuelPDR de şu ana kadar yayınladığım ve önceden olmayan bir çok çalışma bu anketlerin sonucunda oldu. Üstelik Türkiye’de uygulanan birçok çalışma da bu programımızın paylaşımı sonucunda olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu çalışma aynı zamanda çalışmalarımızı takip etmek açısından da kullanılabilir ve geliştirilebilir. Bu şekilde çalışmalarımızı daha somut ve görünür hale getirmiş oluruz.

Ayrıca başka branşlarda neden böyle anket yok, biz de var gibi şikayetleri de doğru bulmuyorum. Bizim mesleğimiz diğer branşlar gibi statik değil, her an değişime açıktır. Bu nedenle her zaman çalışmaların değerlendirilmesi ve ihtiyaçların analiz edilmesi gerekir. Lakin bu anketleri yaparken mutlaka ucu açık sorulara ve bunun dışında önerdiğiniz rehberlik çalışmaları var mı diye ayrıca bölüm olmalı ve anketi dolduranlara bu kısıma dikkatleri çekilmelidir.

Her “mış” gibi yapılan çalışmalar gibi işin önemini ve ruhunu anlamayıp bu çalışmayı da sadece “zorunluluk” tan dolayı yaptığımız noktada istenilen amaca ulaşamayız. Bu nedenle asıl konu anket doldurmak değil, bunun sonucunda rehberlik çalışmalarını iyileştirmektir.

Yatığımız ihtiyaç analizini sadece program yapmak için kullanmamak gerekir. Bu analizi okul öğretmenler kurulunda da paylaşarak okulda rehberlik ile ilgili ortak anlayış ve yol haritası oluşturmakta gerekir. Bu şekilde rehberlik servisine olan ihtiyaç anlaşılmış ve gerekli destek sağlanmış olur.

Bu yazıda sadece uygulama ile ilgili düşüncelerimi ve duygularımı dile getirmek istedim. Bu nedenle Rehberlik İhtiyaçları Belirleme Anketinin nasıl uygulanacağı konusuna yer verdim. Zaten nasıl uygulanması gerektiği konusunda formda gerekli yönerge var.

Sonuç olarak bana göre Rehberlik İhtiyaçları Belirleme Anketi Uygulamak mesleğimiz açısından Gereklidir.

Özkan EMİROĞLU

Psikolojik Danışman

Meslektaşlarım FACEBOOK dan bizi takip edebilir.
facebook takibi için: https://www.facebook.com/aktuelpdr/
twitter takibi için: https://twitter.com/ozkanemiroglu
Özkan EMİROĞLU – Psikolojik Danışman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir