Verimli Ders Çalışma Alışkanlığı

Bu sayfamızda öğrencilerimizin Verimli Ders Çalışma yöntemleri ve alışkanlıkları konusunda değerli kaynaklara ulaşabilirsiniz. Öncelikle Verimli Ders Çalışma konusundaki bir tecrübemi paylaşmak istiyorum. Öğrencilerin çoğu nasıl verimli ders çalışacağını biliyor. Özellikle lise düzeyine gelmiş öğrencileri kast ediyorum. Liseye kadar bu teorik bilgiler ile donanmış bir şekilde geliyorlar. Ancak bir konuda çok eksikler. Bilgiyi hafızaya alırken bir emek vermeleri gerektiğini bilmiyorlar. Verimli Ders Çalışma yöntemlerinde sihirli kurallar olduğunu düşünerek sanki tüm bilgileri tek seferde hafızalarına alabileceklerini düşünüyorlar. Öğrencilere ders çalışıp çalışmadığını sorduğumuzda “evet dün akşam bir kez okudum” diyerek çalışmalarını taçlandırıyorlar. Buradan anlıyoruz ki öğrenciler bilginin hafızaya yerleşmesi için sistematik tekrarın önemini hiç kavrayamamışlar. Okuduğunu anlamak öğrenmek için gerekli olsa da tek başına yeterli değildir. Öğrenmenin içinde anlamak,tekrar ve bilgiyi kullanmak vardır.

Kısaca öğrencilere  Verimli Ders Çalışma Yöntemlerini, alışkanlığını, becerilerini vermeye çalışırken öğrencilerin öğrenme konusundaki zaaflarını iyi analiz etmeliyiz. (Lütfen yazıları alıntılarken aktuelegitim.com kaynak olarak belirtiniz)

  Sınav Taktiği (34,7 KiB, 23.684 hits)
Sınav Taktiği

  Sınav Kaygısı Ölçeği (27,4 KiB, 11.966 hits)
Sınav Kaygısı Ölçeği

  Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları (23,0 KiB, 13.758 hits)
Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları

  Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları Sunusu (140,0 KiB, 11.382 hits)
Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları

  Sınav Stresi Ve Başaçıkma Yolları Sunusu (102,5 KiB, 13.281 hits)
Sınav Stresi Ve Başaçıkma Yolları

  Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları Sunusu (124,6 KiB, 4.818 hits)
Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları Sunusu  Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yöntemleri (464,3 KiB, 16.330 hits)
Murat Bayır tarafından hazırlanan Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yöntemleri

  Zamanı İyi Kullanma Sanatı (98,7 KiB, 6.731 hits)
Zamanı İyi Kullanma Sanatı

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri konusunda sitemizde yazılan yazılar

“Ders çalış!” diyorlar ama kimse nasıl çalışacağımı söylemiyor

Ders Çalışma Programı

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Öğrenmede “Tekrar Stratejisi”

Performansa Dayalı Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır

Verimli Ders Çalışma Alışkanlığı” için 13 yorum var;

 1. Ben verimli bir şekilde ders çalışamıyorum masanın başına oturduğumda verimli bir şekilde ders çalışamıyorum sınavlara da aynı şekilde çalışamıyorum.Ne yapabilirim önerileriniz nelerdir?

  Reply
 2. Meraba Hocam Ben 12.sınıfm YGSye hazırlanıyorum şurda 1 ay kaldı ama hiç çalışamadm açıkcası dersin başına oturuyorum 10 dk sonra sıkılıyorum kalkıyorum Yani şimdiye kadar ders çalışma alışkanlığım yok hiç liseye başladığımdan beri sadece 1 saat falan yazılılara çalışırım onun dışında şimdiye kadar oturup hiç kalkmadan 3-4 saat ders çalışmışlığım yok stres yaptım 1 ay kaldı 1-2 konu dışında hiç bi şeye çalışamadım yaklaşık 330 puan almam gerekiyor ama nasıl yapacağm bilmiyorum bölümüm eşit ağırlık matematik hiç yapamıyorum türkçe sosyalde yapabilmeme rağmen 15 yanlış çıkıyo nasıl yapacagm bilmiyorum yardım edin !!!!

  Reply
 3. Merhabalar.
  Oncelikle bu siteye verdiginiz emeklerden dolayi sizleri tebrik ediyorum.
  Hergun okuma ihtiyaci duydugum konular.
  Tesekkurler.

  Reply
 4. hocam bende 11.sınıf ogrencısıyım. ygs konularını dershanede falan gormuyoruz.ben calısmak ıstıorum ama tek basıma olmuyo.cabuk sıkılıp bırakıorum sızce napım

  Reply
 5. MEDİNE SULTAN KILIÇ · Edit

  ÖĞRETMENİM BEN İMAM HATİP ÖĞRENCİSİYİM SAAT 7.30 DA OKULA GİDİP SAAT 4.00 DA EVE GELMEKTEYİM DERS ÇALIŞMAK İSTİYORUM EV İŞİ FİLAN DERKEN SAAT 8.00 OLUYOR SONRA GİDİP YAZILIYA ÇALIŞIYORUM BAZEN 2 SINAVA BİRDEN ÇALIŞIYORUM ÜSTELIK 11.SINIF ÖĞRENCİSİ OLARAK YGS ye ÇALIŞMAK ZORUNDAYIM HELE TEST ÇÖZMEYE HİÇ VAKTİM OLMUYOR
  NE YAPMAM GEREKECEĞİNİ BİLMİYORUM BANA YARDIMCI OLUR MUSUNUZ???

  Reply

Yazı için yorumunuz