Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Bu bölümde sadece Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite problemiyle ilgili sunulara değil aynı zamanda dikkat eğitimi ile ilgili çalışmalarada ulaşabileceksiniz.

tr.wikipedia.org da bu konuyla ilgili olarak şunlar yazıyor: “DEHB ya da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (en:ADHD) toplumun yüzde 3-5’ini etkileyen ve sıklıkla nörolojik tabanlı bir gelişim bozukluğu olarak kabul edilir. Bu bozukluk tipik olarak kendini çocukluk çağında dikkatsizlik ve/veya aşırı hareketlilik (hiperaktivite), unutkanlık, tepkilerin kontrolsüzlüğü yahut ani ve dürtüsel tepkiler ve kolayca başka şeylere sapma olarak gösterir. Genellikle Dikkat eksikliği bozukluğu (DEB) olarakta anılır (en:ADD) ancak aslında bu ADHD’nin bir şeklidir.
Çocukluk döneminde başlar, ergenlikte şekil değiştirerek devam eder. 4-5 yaşlarında farkedilir ve 7 yaşından sonra başladığı görülmez. Erkek çocuklarda kızlara oranla daha sık görülür. Erkek çocuklarda genellikte hiperaktivite ve impulsivite belirtiler ön planda iken, kız çocuklarında daha çok dikkat eksikliği belirgindir.”

  Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) (71,9 KiB, 7.621 hits)
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Kitapçığı (Osman Boyacıoğlu)

  On İki Yaşında Ki Çocuğunuzda "Dikkat Eksikliği" Varsa (63,8 KiB, 6.934 hits)
On İki Yaşında Ki Çocuğunuzda "Dikkat Eksikliği" Varsa... DEHB

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite” için 10 yorum

 1. benim 7yaşında kızım var öğretmenimiz doktora götürün dedi bende psikiyatriye götürdüm doktor hiperaktif dikkat bozukluğu var dedi birde okuma yapamıyor ne yapa bilirim yardımcı olurmusunuz

 2. Dikkat Eksikliği-Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Bozukluğu belirtileri ve tedavisi hakkında Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı?nın bir makalesini buldum:

  Dikkat Eksikliği – Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Bozukluğu, bireyin akademik başarısı, aile hayatı, sosyal ilişkileri ve benlik saygısı üzerine çeşitli olumsuz etkileri olan ve oldukça sık görülen psikiyatrik bir bozukluktur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun çocuk ve ergenlerde görülme sıklığı %5-10, erişkinlikte %4 civarındadır.

  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun en sık gözlenen temel belirtileri şunlardır:
  – Hareketlilik
  – Dikkat eksikliği
  – Dürtüsellik
  Bozulukta her üç belirti birada görülebileceği gibi, dikkat eksikliği – dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) özellikle dikkatsizliğin ön planda olduğu ve hiperaktivite ve dürtüselliğin ön planda olduğu alt tipler şeklinde kendisini gösterebilir.

  Bir kişide Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ( DEHB ) varlığından söz edebilmek için, bu belirtilerin 7 yaştan önce başlamış olması, birden fazla ortamda görülüyor olması, sürekli olması ve kişinin günlük yaşamını etkileyecek boyutta olması gerekir.

  DİKKAT EKSİKLİĞİ

  Dikkat Eksikliği ifadesinden kastedilen aslında dikkatin olmaması değil daha ziyade dikkati belli bir süreyle özellikle zihinsel uğraşı gerektiren ders çalışma, problem çözme veya çocuk için çok da eğlenceli olmayan bir görev esnasında kendisini gösteren bir konsantre olamama durumudur. Dikkat eksikliği – dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar tam tersi eğlenceli, ilgilerini çeken, renkli ve canlı görüntülerin olduğu televizyon ve bilgisayar oyunları karşısında saatlerce sıkılmadan durabilmektedirler.

  Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) sahip çocukların dikkatlerinin dış uyaranlarca kolayca çelinebilmesi nedeniyle, sıklıkla bizlerin farketmedikleri ayrıntıları farkedebilir bu nedenle yanlışlıkla fazlaca dikkatli olarak değerlendirilebilirler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrencilerin öğretmenleri sıklıkla öğrencinin derste dalgın olduğunu, kendisini dinlemiyormuş göründüğü veya kalemi silgisi veya etrafıyla ilgilendiğinden şikayetçidirler.
  Dikkat eksikliği – dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğuna sahip çocuklar sınav sırasında dikkatsizce hatalar yapma ve soruları okumadan işaretleme eğilimindedirler.

  Kaynak Makale: http://cocukvegenc.com/icerikdetay-16/dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu-dehb.html

 3. Özkan Hocam samsuna gittiğinizi duydum ve çok üzüldüm ben eşitağırlıktan vazgeçip sizin dediğinizi yapıp sözele gitmek istedim benim önceden 2 hedefim var. ya ilahiyat ya da edebiyat öğeretmenliği. bunu size de söylemiştim sözel bölümüne geçtikten sonra üstüne coğrafya öğretmenliği ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı geldi.Rehberlik ve Psikolojik Danışmanınıda siz sevdirdiniz bana :) şimdi benim ne yapmam lazım ?

 4. Ben de 2.sınıfları okutuyorum.Yaklaşık bir aydır abaküs ile toplama çıkarma işlemleri yapıyorum ve ayrıca Mental matematik denen dünyada uygulanan ancak henüz ülkemizde olmayan bir sistem var.Şimdi 3 yıldır merkezi Mersin de olan Menar eğitim merkezi özel olarak bu eğitimi ülkemize getirmişler.Ben de araştırırken bir programa rastladım.Türkiye soraban sitesinde belgeler bölümünde mental calc. diye bir program var onu indirin sınıfınızda uygulayın.Dikkât sürelerinin 3 kat arttığını söyleyebilirim.Hem zevkle yapıyorlar hem de dikkat sürelerinin arttığınuı göreceksiniz..Diğer derslere de çok faydası var.saygılar…

 5. açıkçası çok bilgim yok ama dikkat süresini artırıcı etkinliklerin bulunduğu kaynaklar var diye biliyorum…

 6. ilköğretim 2 sınıfa giden bir öğrencim var dikkat süresi çok kısa ve derste hayal dünyasında yaşıyor. eline silah varmış gibi hayali kişilere ateş ederek oyun oynuyor. nasıl yardımcı olabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir