Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Bu bölümde sadece Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite problemiyle ilgili sunulara değil aynı zamanda dikkat eğitimi ile ilgili çalışmalarada ulaşabileceksiniz.

tr.wikipedia.org da bu konuyla ilgili olarak şunlar yazıyor: “DEHB ya da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (en:ADHD) toplumun yüzde 3-5’ini etkileyen ve sıklıkla nörolojik tabanlı bir gelişim bozukluğu olarak kabul edilir. Bu bozukluk tipik olarak kendini çocukluk çağında dikkatsizlik ve/veya aşırı hareketlilik (hiperaktivite), unutkanlık, tepkilerin kontrolsüzlüğü yahut ani ve dürtüsel tepkiler ve kolayca başka şeylere sapma olarak gösterir. Genellikle Dikkat eksikliği bozukluğu (DEB) olarakta anılır (en:ADD) ancak aslında bu ADHD’nin bir şeklidir.
Çocukluk döneminde başlar, ergenlikte şekil değiştirerek devam eder. 4-5 yaşlarında farkedilir ve 7 yaşından sonra başladığı görülmez. Erkek çocuklarda kızlara oranla daha sık görülür. Erkek çocuklarda genellikte hiperaktivite ve impulsivite belirtiler ön planda iken, kız çocuklarında daha çok dikkat eksikliği belirgindir.”

  Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) (71,9 KiB, 7.053 hits)
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Kitapçığı (Osman Boyacıoğlu)

  On İki Yaşında Ki Çocuğunuzda "Dikkat Eksikliği" Varsa (63,8 KiB, 6.416 hits)
On İki Yaşında Ki Çocuğunuzda "Dikkat Eksikliği" Varsa... DEHB