“Rehberlik” alan adı değişikliğinin mesleğimize etkisi ne olur?

Birçok meslektaşımız Talim ve Terbiye Kurulu’nun 20.02.2014 tarih ve 9 no’lu kararı ile öğretmenlik alanları, atama ve ders okutma esaslarına ilişkin çizelgede yaptığı düzenleme konusunda endişeli olduğu görülmektedir. Ancak durum değerlendirildiğinde yapılan değişikliğin sadece bir kavram değişikliği olduğu görülmektedir. Önceden atamaya esas olan alan kısmında “rehber öğretmen” olan ifade “rehberlik” olarak değiştirilmiştir. Ancak kadro ünvanımız hala “öğretmen” olarak durmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde özlük haklarımızda şuan için bir değişiklik görülmemektedir.

Ayrıca öğretmenlik alanları, atama ve ders okutma esaslarına ilişkin çizelgede diğer branşlar incelendiğinde atamaya esas olan alan kısmında hiçbir branş için “öğretmen” ifadesi bulunmamaktadır (Sınıf Öğretmenliği hariç).

Bunun dışında TürkPDR derneği de konuyla ilgili bir açıklama yayınlamıştır.

İşte açıklama;

Sayın Meslektaşlarımız,

Talim ve Terbiye Kurulu’nun 20.02.2014 tarih ve 9 no’lu kararı ile öğretmenlik alanları, atama ve ders okutma esasları yeniden düzenlenmiştir.  Adı geçen düzenleme ile 1894 alan kodlu “Rehber Öğretmen”  alanı, 7301 alan kodu ile “Rehberlik”  olarak değiştirilmiştir.

M.E.B. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen ve okul ve kurumlarda (RAM) çalışan rehber öğretmenlerin alan değişikliğinin konu edildiği yazı, bazı okullarda ve kurumlarda, meslektaşlarımıza tebliğ edilmiştir. Meslektaşlarımız arasında belirsizliğe ve tedirginliğe yol açan bu yazı konusunda, tutumumuzun ne olması gerektiği ile ilgili olarak; konuyu hem hukuksal, hem de idari boyutuyla araştırıyoruz.

Hukuksal boyutunda; Hukukçularla (Derneğimizin Hukuk Danışmanı ve Sendika Avukatları) yaptığımız görüşmelerde; Talim ve Terbiye Kurulu’nun 20.02.2014 tarih ve 9 no’lu kararla alanımızın adının değiştirilmesine ilişkin bir düzenlemeye gittiği belirtilmiştir. Değişikliğin “Bu Haliyle” meslektaşlarımızın özlük ve çalışma şartlarına ilişkin herhangi bir hak kaybı yaratmayacağı görüşü alınmıştır. Bazı arkadaşlarımız; “yasal haklarım korunmak şartıyla” şerhi koyarak yazıyı imzalamışlardır. Bu aşamada, yazıya şerh koyup koymamanın yasal hak talep etme anlamında, bir farkının olmadığı çünkü 20.02.2014 tarih ve 9 no’lu karar ile alanın adı değiştirildiğinden; yapılmaya çalışılan uygulamanın, alan adının yeni karara uygun hale getirilmesi işlemi olduğu uzmanlar tarafından bildirilmiştir. Bu haliyle uygulamaya itiraz ve dava yolu da kapalı bulunmaktadır.

Bundan sonra bu karara dayanılarak; meslektaşlarımızın çalışma ve özlük haklarında, aleyhte bir uygulamaya gidilirse, bu konu dava konusu edilebilecektir. Şimdiden bunun olup olmayacağı konusundaki duygu ve düşünceler tahminden ibaret olacaktır. Ancak; biz yine de konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz.

İdari Boyutu; Sayın Milli Eğitim Bakanı, Sayın Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı, Sayın Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı, Sayın M.E.B. İnsan Kaynakları Genel Müdürü, Sayın Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü’nden ayrı ayrı konu ile ilgili görüşlerimizi sunmak üzere randevu talep edilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez teşkilatı yöneticileri ile konu hakkında görüşmelerimiz devam etmektedir.

Derneğimize üye olan ve olmayan meslektaşlarımızdan bu konuda pek çok mesaj ve telefon alıyoruz. Meslek örgütü olarak bu durumun bizi memnun ettiğini, bir meslek örgütünün üyeleri ve dostları ile güçlü olacağını, sadece derneğe üye olmanın da yetmeyeceğini, tüm üyelerimizle; aklımızı ve gücümüzü birleştirerek daha da güçlü olmamız gerektiğini, böylece güçlükleri birlikte aşabileceğimizi tüm meslektaşlarımızla paylaşmak isteriz.

Bu vesile ile derneğimize üye olmayan tüm meslektaşlarımızı üye olmaya, üye olan meslektaşlarımızı dernek çalışmalarına aktif olarak katılmaya davet ediyoruz.

Konu ile ilgili gelişmeleri meslektaşlarımızla paylaşmaya devam edeceğimizi belirtir, sevgi ve saygılarımızı sunarız.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği

Yönetim Kurulu

[reklam]

“Rehberlik” alan adı değişikliğinin mesleğimize etkisi ne olur?” için 5 yorum

  1. arkadaşlar ben şunu merak ediyorum: okulda göreve başlama tarihi 03.04.2014 yazıyor. oysa ben 3,5 yıldır aynı okuldayım… benim korkum tayin isteyip isteyemeyeceğimiz konusu… bir bilgisi olan varsa cevap bekliyorum. Şimdiden teşekkürler….

  2. mesai saatleri (8-5) ve anaokullarındaki kadro durumunu merak ediyoruz.Belirsizlik devam ediyor sanki.

  3. Çok merak ediyorum pdr derdinden başka bir derdi yok mu bu eğitim sisteminin? Eğitimin tek sorunu rehber öğretmenin kim olacağı sorunu mu? Dernek olarak ülkenin eğitimsizlik sorununa ne gibi öneriler getirdiniz? Psikolojik danışman bir levha değildir eğitim sürecinde.
    Rehberlik nedir bilmeyen bir bakanlığın olduğu yerde neyi tartışmaya çalıştığınızı anlayamadım bir türlü. Asıl savaş alanı EPÖ değil, tam tersine sistem değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir