Rehber öğretmenlik kavgası

Rehberlik öğretmenleri herkesin kendi alanında çalışması gerektiğini vurgularken, Felsefe grubu mezunları, derslerin boş geçmesinin eğitime ihanet olduğunu savunuyorlar, İşte her iki tarafın gerekçeleri: 10 yıl sonra, Felsefe ve Sosyoloji mezunları tarafından bu kadrolar doldurulduğu vakit, birden fazla problem oluşacaktır.

Birincisi PDR bölümünü hakkıyla kazanan buöğrencilerin hakkı ellerinden alınmış olacak, PDR bölümünü hakkıyla kazananlara haksızlık olacaktır.İkincisi MEB okullarında PDR ilke ve amaçlarıkonusunda sıkıntı yaşanabilir. Üçüncüsü lisans eğitimleri psikolojik danışma yapmaya yeterli olmayanmezunların 2 aylık eğitimle psikolojik danışma yapması mümkün değildir. PDR lisans eğitimi gerek teorik gerek uygulama dersleri ve stajlarla tamamlanmaktadır.

PDR henüz genç bir kadro olmasından dolayı 10-15 yıl içinde çok fazla emekli vermeyecektir. Dolayısıylazaman içinde (5-7 yıl sonra) PDR mezunlarının büyük çoğunluğunun açıkta kalma tehlikesi vardır.

Dersler boş geçmesin

Sırf bu durum dahi alan dışı atamanın sakıncalarını ortaya koyması bakımında tek başına yeterlidir.?

Felsefe ve Sosyoloji mezunlarının bu konudaki görüşleri de şöyle:

“Tüm genel liseler Anadolu Lisesi ne dönüştürülmüşken, ilköğretimde SBS kaldırılırken, YGS-LYS de öğrencilerin yaptığı netler ve başarısızlıkları bu kadar aleniyken halen 16.900 rehber öğretmene ihtiyaç varken, daha önce rehber öğretmenliğe atanan Felsefe grubu öğretmenlerinin başarılı çalışmaları ortadayken, öğrenciler rehber öğretmenlerine kavuşmak için en az 10 yıl daha beklemek zorunda mı kalacaklar?

Hizmet içi eğitim kursuyla Felsefe grubu mezunlarına Özel öğretim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevalma yetkisi veren Milli Eğitim Bakanlığı bu kararı vermekle rehber öğretmenlik alanına kaynak teşkil edecek bir bölüm olduğumuzu ve 3. öncelik hakkıyla devlet okullarına atamamızın yapılabileceğinin hukuki dayanağını oluşturmuştur. Hal böyle iken biz Felsefe grubu öğretmenleri her yıl 150 atama kontenjanından bıkmış bir halde TTK?nın 80. maddesinde 2013 yılı için lehimize değişiklik yapmasını beklemekteyiz.”

Kaynak: milliyet.com.tr

Yazının bölümleri için aktuelegitim.com dan da alıntı yapılmış sanrım.Rehber öğretmenlik kavgası” için 21 yorum

 1. alan dışı atamalara kızmayın. ben hacettepe PDR 1989 mezunuyum. aynı yerde yüksek lisans yaptım.
  1. pdr eğitimi veren hocaların lisans mezuniyetlerine öncelikle bir bakın.
  2. akademisyenlerin çoğu dersanelerde çalışıyor.
  3. akademisyenler aile danışmanlığı konusunda SHU, Tıp, Hemşire, Sosyoloji, Çocuk gelişimi mezunlarına 450 saatlik eğitim veriyorlar ve iyi ücreat alıyorlar (eğitim alanlar ortalama 3000 tl ödeme yapıyor) ve alan dışı demiyorlar eğitim veriyorlar.
  4. üniversitelerin pdr bölümlerindeki derslerin ismi ortak olsa da içerikleri hocalara göre değişmektedir. akademisyenler alan içinde olmayan, tepeden insanlar.
  5. alanda çalışan rehber öğretmenlerin hangisi mezun olup da göreve başladıktan sonra üniversitedeki eğitim gerçekten benim işime yaradı. tam iş ortamımıza göre eğitim verdiler diyebilir?
  6. vesselam

 2. sevgili admin ve sevgili pdrci! arkadaşlar iyisiniz hoşsunuz ama bomboşsunuz.habire rehberlik mezunu olanların yorumlarına yer veriyor ama öbür branş mezunlarının yazdıklarını cevap veremediğiniz için siteden kaldırıyorsunuz.size söylenecek söz: albert camus’un tek cümlesi;bazı insanların sadece normal olduklarını anlatabilmek için neler çektiğini bilemezsin. işte siz bu kadar aciz insanlarsınız!!!

  1. Normalde hakaretleri yayınlamıyoruz. Bu nedenle hakaret yine edilecekse bunun yorumunu takipçilerimize havale ediyorum.
   Bizim ismimiz belli. Aciz olsak ismimizi de gizleriz. Bu şekilde yazmakla doğruları değiştirmeniz mümkün değildir.

 3. Eğer bu mesleğe atanmada yeterlilik ölçütü PDR mezunu ile aynı işi yapabilme kabiliyetine sahip olunduğu ise o zaman bir çok iş dalında herkes birbirinin işini yapabildiğini iddia edebilir. Örneğin bir iibf mezunu hukukçuların girdiği sınavlara girme hakkını isteyebilir. Dolayısıyla yeterlilik ölçütü heryerde olduğu gibi diploma olmalıdır. Felsefe veya sosyoloji mezunu bir kardeşimiz bu mesleğe atanmak istiyorsa PDR yi kazansın okusun ondan sonra olsun. Birde siz PDR okuyanların yerine koyun kendinizi. Aynı zamanda burda REHBER ÖĞRETMENLIĞE atanmak isteyen kardeşlerimizle tartışmaya girmemeliyiz. Bu konuyu tartışma konusu yapan resmi kurumlara PDR mezunları olarak bu konudaki hassasiyetimizi iletmeliyiz. Gerekirse tartışmaya onlarla girmeliyiz. Çünkü devlet bu hakkı veriyorsa bir çok üniversite mezununun işsiz olduğu bu günlerde kimse bu haktan vazgeçmek istemez. (PDR okuyan iibf mezunu)

 4. felsefe mezunu arkadaşlar başarılarını paylaşmış,ne yaptıklarını nasıl takdir topladıklarını bilemiyorum,siz başarılı oldunuz kaygınız sizi motive etti ve rehberlik alanında başarılıoldunuz ama istisnalar kaideyi bozmaz,anladığım kadarıyla,el yordamıyla,işin rehberlik kısmını yapıyorsunuz,tek kanatla uçmaya çalışıyorsunuz,evet pdr mezunu yeterliliğe sahipmezun olmaz ama işin temelini alır ve alan mezunu olduğu için alan eğitimlerini almaya hak kazanır ve kendini yetiştirir,okul idarecileriniz rehberlğin ne olduğunu bilmediği ne iş yaptınızı bilmediği için takdir toplamışsınız,ama siz kendinizi hizmetiçi eğitim almadan nasıl yenileyeceksiniz?aalan mezunu olmadığınız için bu eğitimlere kabul edilmiyorsunuz..Okulda rehberlikte çalışması yapsanız psikoloji ve pedagoji bilmek zorundasınız,mesele sadece bu değil meb size böyle bir olanak verme hatasında bulunsa bile alan dışıların buna hazine bulmuş gibi atlaması haksızlığa ,kull hakkına girmeye destek vermektir.Alan dışı hele 220 saatlik kursla pdr ci yetiştirme rezilliğin son perdesidir.Alan dışıların sınıf öğretmenliği yapmasıyla,pdr ci olması aynı kefeye konacak bir sorun değildir.Ben yıllarca ram da ilk öğretimde lisede çalışmış bir pdrciyim,hizmet içi birçok eğitim aldım hemde 2haftalık değil,3yıl süren 2yılsüren kapsamlı eğitimler.”biz oturmuyoruz rehberlikçi oturuyor,rehberlikçiden daha başarılıyız demek ,hem hakketmeden bu mesleğe girip bu şekilde saygısızca yorum yapmak haddini bilmezliktir.kaç rehberlikçi tanıyorsunuz siz bu yorumu yapabilecek kadar?pdr uzmanlık gerektiren bir alandır,en kötü pdrci bile sizden çok daha köklü bilgiye sahiptir.Alan dışına hayır….

 5. Felsefe ve sosyoloji bölümlerinden mezun olan arkadaşlar madem pdr alanina bu kadar hevesiniz vardi da niye bu bölümü okumadınız?Pdr den mezun oldugunda sinif öğtetmeni ihtiyaci bir hayli fazlaydi ve egitim fakultesi mezunlarina da sinif ögretmeni olarak atanma hakki veriliyordu hatta alanimizdaki hocalar da tesvik ediyorlardi acikta kalmayalim diye..bir kac sene sonra alaniniza donersiniz nasil ilsa diyorlardi..buna ragmen bu hakki kullanmadim..zira ben sinif ogretmeni olarak egitim almamistim..herhalde en az bir sene atamam olmqz diye dusunurken iki ay sonra atamam oldu alanima..sahsi gorusum bir donem icin belki yapildi bu tur uygulamalar ama bunlar uzun yillar boyunca devam etmemeli..insanlar da tercihlerini dahq bilincli yapmalilar…

 6. eğer alan dışı atama gibi bir sorun varsa bütün eğitim fakültesi bölümlerini bir bölümün altına toplasınlar boş olan yere kpss puanına göre atasınlar o zaman alan dışı atama diye bir şey olmaz ve kimsenin hakkı yenmez.ben pdr 2. sınıf öğrencisi olarak gece gündüz demeden araştırma yapıp rapor yazayım adam iki aylık kursla benim yerime atansın var mı böyle adalet? Üstüne üstlük ben lys de ilk 20000 e girip bu bölümü kazanayım onlar üniversitesine göre 100000 sıralamayla felsefe sosyoloji bölümüne girsin benim işimi yapsın.Herkes kendi işini yapsın.

 7. “geometri” nickli hocamın tarafsızlığı buysa taraf tutması nasıl olacak merak ediyorum. PDR öğrencisiyim ancak 4 işlemi ve daha pek çok matematiksel işlemi yapabilir ve anlatabilirim ve bu nedenle mezun olduktan sonra MEB’de ilköğretimde matematik öğretmeni olmak istiyorum. Sonuçta PDR’ciler de bu ülkenin insanı hocam bize de sahip çıkılmalı bu nedenle matematiğin benim de hakkım olduğunu düşünüyorum. 4 işlemi yapmakta, anlatmakta ne var sanki. Bunu gayet tarafsız bir şekilde söylüyorum çünkü yeteneklerim ve ilgilerim doğrultusunda atanmak istiyorum “hakkm olarak”. Sırf açık var diye her önüne gelen PDR’ye atanmak istiyor bunu anlarım çünkü diğer bölümlerin çoğu tıkanmış vaziyette ve gelecek kaygısı nedeniyle PDR’yi bir çıkış kağısı olarak görüyorlar fakat “geometri” nickli hocam gibi düşünen sözde eğitimci(!) olacak kişilerin PDR’nin uzmanlık gerektiren bir alan olduğunu bilmemesini aklım almıyor, ha bilip de bilmiyormuş gibi alan dışı atamayı savunuyorsa o zaman durum sandığımdan çok daha vahim demektir.
  “sude” hocama gelince; kendisini bu kadar öven ve ‘ben iyi bir “rehber öğretmen”im’ diyen birini aklım almıyor. Zira tanıdığım onca “gerçek psikolojik danışman” yılların verdiği tecrübe ve bilgi birikimine rağmen kendini hala yetersiz olarak görürken siz sadece 2 yıldır “rehber öğretmen”lik yaptığınızı öyle bir anlatmışsınız ki adeta PDR’nin kurucularından(!) biri gibi geldiniz bana. Umarım gerçekten dediğiniz kadar başarılı bir “rehber öğretmen”siniz de EMPATİ kurarak, yerine geçtiğiniz kişilerin neler hissettiğini, haklarını nasıl yediğinizi anlayabilirsiniz…
  “Mustafa” hocam sizi canı gönülden tebrik ediyorum. Onca yazıp çizen felsefeci gördüm hepsinin ağzından çıkan tek şey hakları olmadığını bildikleri halde “PDR HAKKIMIZDIR!” sözüydü. Bir tek sizde kendi bölümüne sahip çıkan ve haklı olarak kendi alanında atanmasına engel olan “sisteme” sitem eden “gerçek bir felsefeciyi” gördüm. Umarım diğer arkadaşlar da PDR’ye gösterdikleri ilgiyi aslında kendi alanlarına göstermeleri gerektiğini anlar da bu yalan yanlış istekler ve emek hırsızlığı bir an önce son bulur.
  Son olarak “PDR hakkımızdır, biz de yapabiliriz, yapmalıyız, derslerimiz aynı” vs. gibi akıl dışı, komik mazeretler ile PDR’de hak iddia eden herkese bir çift sözüm var: Eğer gerçekten PDR’yi hak etmek istiyorsanız yapmanız gereken önümüzdeki ilk üniversiteye giriş sınavına “özveri” ile çalışarak girip ve sonuçta ilk 20bine girerek o bölüme girmeyi “HAK EDEREK” 4 yıllık lisans eğitimini başarılı bir şekilde bitirerek KPSS’den gereken puanı alarak atanmaktır. Eğer tüm bu saydıklarımı yaparsanız işte o zaman PDR’yi gerçekten “hak etmiş” olursunuz. Yoksa öyle “üniversite ortamına kendimi bir atayım da Allah büyük” mantığıyla gelip daha sonra bölümünüzle hiç “alakası olmayan” ama açığı olan bir bölümde hak iddia ederek hiçbir yere varamazsınız. Öyle yaparak ancak kendinizin ve bölümünüzün değerini, kalitesini düşürürsünüz. Başkasının hakkını gasp ettiğinizi söylemiyorum bile…
  Herkesin kendi alanında atanması temennisiyle iyi çalışmalar.

 8. ne dir bu kavga Allah aşkına ne olur sanki felsefeciler pdr ci olarak atansa Allah için 15 yıldır lisede çalışırım hiç bir tane işini tam yapan pdrci görmedim 9 da gel 15 :00 de git ne ala ……oturmuşlar bir de ayaklar altına alındığından bahsederler bırakın bu edebiyatı herkes kısmeti neyse onu yer siz yer tutmuşsunuz ee tamam felsefeci ne yapsın o bu memleketin çocuğu değil mi tövbe tövbe azizi mübarek gün o zaman sınıfçılar hepten bitik 1996-1997 de zirattçısı-maliyecisi-veterneri atandı sınıfçı olarak atandı ne oldu sanki sanki pdrci olarak mezun olan işin hakkkını veriyor…..ha bu ara ben matematikçiyim olaya sadece tarafsız bir gözden bakanlardanımmm Allah herkesin hakkında hayırslısnı versin amin…

  1. Gördüğüm kadarıyla tarafsız değilsiniz. Sınıf öğretmenliğine atanan alandışını zaten doğru bulmuyoruz.
   PDR çalışanına kızgın olmanız yanlış bir uygulamayı doğru kabul etmenizi gerektirmez.
   Nihayetinde sizde dere girmeyi çalışmak zannediyorsunuz.
   LAkin Türkiye matematikte neden sıfır çekiyorun cavabını veremiyorsunuz.
   Sistem deyip işin içinden çıkıyorsunuz. Diğer taraftan sistemin hatalarınıda destekliyorsunuz.
   Yaman çelişki

  2. Hocam çok iyi 4 işlem çözerim ve anlatırım ben de matematik öğretmeni olmak istiyorum ancak küçük bir sorun var: ben PDR okuyorum. Ama ?Allah aşkına ne olur sanki PDR?ciler matematikçi olarak atansa?. 14 yıldır öğrenciyim birkaçı hariç hiçbir matematikçiden almam gereken eğitimi alamadım, desteği görmedim. Soru götürdüğümde ?daha sınava çok var bu ne acele? diyerek geri çevrildim. Ben onlar gibi olmak istemiyorum bu nedenle bu bölümü bitirince birkaç saatlik bir hizmet içi kursla matematik öğretmeni olacağım inşallah ve görevimi layıkıyla yerine getireceğim. Hatta o kadar iyi olacağım ki sizden bile iyi yapacağım matematik öğretmenliğini. Bir de sınıfçılar bitik demişsiniz ve bir güzel de anlatmışsınız nasıl ?bittiklerini?. O saydığınız meslek gruplarıyla sınıf öğretmenliğinin hiç alakası olmadığını siz de biz de gayet iyi biliyoruz ancak bir hatadır oldu bir kere. Siz şimdi ikinci bir hatayı ?ne olacak sanki? diyerek destekliyorsunuz. Her neyse ben olaya ?tarafsız? bir şekilde baktım sizinle de paylaşayım dedim. Saygılar :))
   (iyi ki varsın empati)

 9. 2 yıldır rehber öğretmen olarak görev yapıyorum.felsefe mezunuyum.gittiğim yerlerde hep övgü ve taktir topladım. mesleğe başlarken pdr mezunlarıyla aramızda oluşacak farktan kaygılıydım. fakat işin içine girince çok şaşırdım. atamam psikolojik danışman olarak yapılmadı. psikolojik danışma yapmıyorum.danışma elbetteki uzmanlık gerektiren bir iş. fakat bir çok pdr mezunu da psikolojik danışma yapabilecek yeterlilikte olmadığını çok iyi biliyorum. çalıştığım ilçede psikoloji mezunlarının pdr ye göre daha donanımlı oldugunu gördüm. fakat o abartılı konuşmalar kesinlikle gerçek değil. 8 yıldır PSİKOLOJİK DANIŞMAN olan bir arkadaşla birlikte çalışıyoruz. bir çok şeyi bana DANIŞIYOR. benimle çalışmadan önce önyargıları olduğunu söylüyor. kurul toplantısında bir öğretmenimiz 10 yıllık öğretmenim böyle özverili başarılı rehber öğretmen görmedim dedi. salondan alkış geldi. ayrıldığım okulun toplantılarında hala başarılı çalışmalarımdan söz ediiyormuş. bir sohbette alan dışı atamalara söylenen lisedeki rehber öğretmenimle karşılaştım. ve şöyle söyledim siz o kadar başarılıydınız ki öğretmenim ben 3 yıl boyunca sizi uzaktan izleyerek ne iş yaptığınızı anlamaya çalıştım. elinizde ters dönmüş kahve fincanlarından yola çıkarak çeşitli akıl yürütmelerde bulundum. sayısal bölüm öğrencisi olmama rağmen sizinle hiç konuşma-tanışma fırsatımız olmadı. sadece ben değil sınıf arkadaşlarımda tanıyamadı sizi. olsun siz uzmanlık gerektiren bir iş yapıyordunuz. o nedenle biz anlayamadık.
  meslekten bazı arkadaşların nefret dolu söylemlerine hiç kızmıyorum. durumu çok iyi bilen biri olarak gülümsüyorum yalnızca…

  1. Felsefecilere hiç gerek yok. Açık çok savunması da geçersiz.16000 açık var ancak MEB hepsini her yıl atayamıyor belli kontenjanda atama yapabiliyor örnek okul öncesinde 7000 açık var ama MEB her yıl bir kısmını atıyor.P DR de de her yıl 3500 civarı atama yapıyor ve bu yıl da zaten ona yakın mezun olacak kişi var.Bu yıl üniversitelerde de PDR mezunu artırıldı ve tam 5500 kişi aldı üniversitelere.Yani 4 yıl sonra 5500 mezun verecek bir alan birkaç yıl sonra PDR mezunları da atama sıkıntısı çekecek.

  2. Sude hocam bende felsefe mezunuyum ve inanın sizin hikayenizle beni hikayem neredeyse aynı bana müdürüm 35 yıldır görev yapıyorum senin gibi bir rehber öğretmenle ilk defa çalışıyorum diyerek sürekli kurul toplantılarınada bana övgüler yağdırıyor hatta benim izinli olduğum bir kurul toplantısını erteledi bile senin toplantıya katılman lazım diyerek toplantıyı erteledi biz tabiki psikolojik danşmanlık yapamayız ama bu bölüm mezunlarının çok iyi yapabileceği anlamına gelmiyor zaten baş edemediğim bir sorun olunca ilgili kurumlara rama hastaneye sevk ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum hocam

 10. sırf siziin savunduğunuz şeyi savunmuyorum diye neden yorumlarımı siliiyorsunuz kimseye hakaret etmedim sadece fikirlerimi söyledim neden yorumları siliyorsunuz ki sayın admin herkes sizin gibi düşünmek zorunda değil ben felsefe mezunuyum ve rehberğretmen olarak atandım kimsenin hakkını yemedim atama önceiği her zaman alan mezunlarında

 11. Ben felsefe mezunuyum ve bolumumle gurur duyuyorum.Rehber ogretmenler veya psıkolojıden anlayan ınsanlar olarak felsefe ve sosyoloji mezunlarını cehennem zebanısı gıbı gosteren zıhnıyete ve psıkolojıye tamamen karsıyım.sistemin yanlıslık yapması sızı ınsanlara hakaret hakkı vermemeli.Umarım gereken kontenjanlar hakkıyla her bolume verılır.Adaletten ve insan psikolojisinden anlayan zihniyet empati yapıp 90 la atanamayan zıhnjyetıde keske anlayablse…

  1. empati yapmaktan bahsediyorsunuz ancak kendinizi pdr cilerin yerine koymuyorsunuz siz dort yıl boyunca çalışıp bu bölümü bitireceksiniz ama sizin 220 saatlik bir kursla sizin bölümünüzden mezun olmayan birisi sizin gibi atanabilecek adalet bunun neresinde söyler misiniz ayrica şunu da belirtmek isterim ki pdr cilerin işini iyi yapamadiklarini söylüyorsunuz ama felsefe grubu ögretmenlerinin de işlerini çok iyi yaptıkları söylenemez ben daha bu sene pdr bölümünü kazandım ve hocamız bize felsefe grubu derslerinden hangilerini gördüğümüzü sorduğunda herkes değişik cevaplar verdi ancak herkesin verdiği ortak cevap sadece derslerin adinin olduğu ve hiçbir şey işlemedikleriydi bence pdr cilere laf söylerken bunları da düşünmelisiniz madem çok pdr ci olmak isteyenler var zamanında felsefe yerine pdr okuyarak hakkını vererek bu bölümden mezun olsalarmış

 12. bu kadar mı açgözlüler alanımıza karşı? memurlar.nette bir günde 37 sayfa mesaj yazılacak kadar mı? psikolojik danışmanların sosyal medyayı çok daha fazla etkin kullanması gerekiyor.yoksa olacak gibi değil.

 13. böyle bir mantık olur mu? ihtiyaç var diye yoldan geçen herkesi atasınlar. yıllardır branşı olmayan adamları öğretmen olarak atadılar. eğitim geldiği durum rezalet. hal böyle iken şimdi felsefecileri yarın başka branşları atamakla neyi çözeceksiniz. felsefe bölümünü yazan arkadaşlar madem rehber öğretmen olmayı istiyorlar ya zamanında bu bölümü kazanmak adına gayret etselerdi ya da yüksek lisans yapıp bu mesleği yapsınlar.
  biz hak etmeyenlerin bu mesleği katletmesinden bıktık usandık. bu meslek yanlış örneklerle karalanamaz….

 14. Felsefecilere hiç gerek yok. Açık çok savunması da geçersiz.16000 açık var ancak MEB hepsini her yıl atayamıyor belli kontenjanda atama yapabiliyor örnek okul öncesinde 7000 açık var ama MEB her yıl bir kısmını atıyor.P DR de de her yıl 3500 civarı atama yapıyor ve bu yıl da zaten ona yakın mezun olacak kişi var.Bu yıl üniversitelerde de PDR mezunu artırıldı ve tam 5500 kişi aldı üniversitelere.Yani 4 yıl sonra 5500 mezun verecek bir alan birkaç yıl sonra PDR mezunları da atama sıkıntısı çekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir