Rehber Öğretmenlerin Problemleri

Okullarda çalışan rehber öğretmenler diğer tüm branşların hedefi durumundadır. Odasında öylece oturduğu zannedilen rehber öğretmenlere karşı yıllardır süren olumsuz bir tutum var. Ancak öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun yetiştirme kurslarındaki ek ders ücretlerine zam geldiği bugünlerde, nedense rehber öğretmenler ile ilgili tutumlar unutuldu.

Bu yazıyı özellikle, diğer öğretmenlerin rehberliğe bakış açısını değiştirmek için yazıyorum. Forumlarda rehber öğretmenler ile ilgili yazılanları görünce, Milli Eğitim camiasının bir arada bir iş başarabileceğine dair inancım azalıyor.

Okullardaki rehber öğretmen sayıları yeterli değildir. Dolayısıyla her şeye yetişmesini beklediğiniz rehber öğretmenler 150 öğrenciye 1 norm kadrosuna sahip iken, ikinci rehber öğretmen atanmasının şartı öğrenci sayınızın 500 olmasıdır. 150 öğrencinin psikososyal ve akademik gelişiminden sorumlu olmak ciddi bir iştir. Bir rehber öğretmenin tam anlamıyla çalıştığında neye yetebileceğini bir örnekle açıklayalım. Görüşme süreleri en az 40 dakika olan bireysel rehberlikte, günde en çok 7 öğrenci ile görüşebilecek bir rehber öğretmen var diyelim. Bu sayıyı hafta olarak hesapladığınızda 35, ay olarak hesapladığınızda 140 yapar. Mevcudu 150 olan okullar için ideal bir sayıdır. Peki mevcudu 450 olan bir okul için, tek rehber öğretmen yeter mi? Cevabı hesapta bulabilirsiniz.

Rehber öğretmenler Danışmanlık ve Eğitim Tedbiri kararı alınan çocuklara, bu tedbiri uygulamakla yükümlüdürler. Çalıştığınız ili bir düşünün. Danışmanlık tedbiri kararı verilen çocukların hepsi suça sürüklenen çocuklar. Kaçınız bu çocukların yaşadığı mahallelere hiçbir can güvenliğiniz olmadan sık sık gitmek zorunda kalıyorsunuz. Rehber Öğretmenler hiçbir araç veya güvenlik desteği olmadan bu tür suçlara sürüklenen çocukların ailelerine ziyaret düzenliyorlar. Suç, kimi zaman hırsızlık, kimi zaman gasp, kimi zaman cinsel taciz, kimi zaman ise uyuşturucu kullanma veya satma oluyor. Okullarda bu tür çocuklara müdahale etmek kolay. Rehber öğretmenlerin biriyle, bir gün bu ziyaretlere gitmenizi öneriyorum. Özellikle bayan rehber öğretmenle!!!!!!

Gelelim Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde çalışan rehber öğretmenlere. Gün boyunca rapor almak için sırada bekleyen çocuklar, aileleri, onları getiren Rehabilitasyon Merkezleri çalışanları buradaki rehber öğretmenlere çok yoğun psikolojik baskı uygulamaktalar. Diğer taraftan psikolojik yetersizliği çok açık belli olan öğrencinin bu durumunu kabul etmek istemeyen ailesi, rapor verilmemesi için yalvarır gözlerle bazen de sinirlenerek, görevli rehber öğretmene sataşmalar. RAM’larda çalışan rehber öğretmenlerin de işi çok zor.

Rehber Öğretmenleri suçlayan diğer öğretmenlerin, yetersizliği veya problemi olan öğrenciler gördüklerinde, doğruca rehberlik servisine göndermeleri kendileriyle çeliştiklerini gösteriyor. Akademik olarak biraz zayıf öğrencinin ailesini “rehberlik öğretmeniyle görüşün” diyerek sorumluluktan kaçan öğretmen sayısı çok.

Son olarak yazın tercih döneminde hiçbir ücret almadan, gönüllü olarak tercih yapan rehber öğretmen arkadaşlara saygılar sunuyorum. TEOG, YGS-LYS, DGS, KPSS (ortaöğretim), KPSS (önlisans) ve KPSS (lisans) tercihlerinde adaylara yardımcı olmak gerçekten vicdan işi. O yüzden son olarak diyorum ki, ne rehber öğretmenlere ne de bir başka branşa sataşmaktan vazgeçelim. Kötü örnek varsa tüm branşlarda var. Öğretmenin öğretmenden başka dostu, anlayanı olamaz. O yüzden birbirimize sahip çıkalım, değer verelim. Kendi değerimizi kendimiz yükseltiriz. Yaptığımız iş kutsal bir iş, sıradan tartışmalarla bu kutsallığı yitirmeyelim.

Memet KAYMAZ

Kaynak: http://www.kpsscafe.com.trRehber Öğretmenlerin Problemleri” için 3 yorum

  1. Farkındamısınız? aldığımız ücretler dolar bazında eridi,uçtu,gitti, devletin verdiği bu düşük,komik maaşlarla, yeni bir ev,araba almak mesleğe yeni başlamış bir arkadaşımız için sadece bir hayalden ibaret, medyada dolaşan bir çok asılsız zam haberi sadece oy avcılığı ve okur sayısını artırabilmek için belli zengin çevrelerce üretiliyor, Bazı asılsız haber yapan basın yayın organları bir yıldır yaygara yapıyorlardı, öğretmene 2000 lira daha zam, 1000 lira daha zam, müjde ek dersler 2 katına çıkıyor, emekliye intibak zammı,işçiye seçim zammı, yeni evlenene tam on bin lira,bir daha evlenene 20 bin lira, çocuk doğurana 600 lira! hani nerede? şimdiye kadar kim almış, kim görmüş? desene yalandan kim ölmüş? Yalandan kimse ölmemiş olabilir ama Ahirette vebali büyük olur!

  2. ilgili yazıyı yazan arkadaşıma yürekten katılıyorum,az bile yazmış,Hukuk fakültesi ile benzer puanlar ile öğrenci kabul eden Rehber öğretmenler zaten bazı kurumlarda kibirli,kültür seviyesi yetersiz bazı idarecilerle çalışmak zorunda iken vede binlerce değişik sorunla tek başına mücadele ederken birde kendi meslektaşları tarafından kıskanılmaları doğru değildir. Zaten öğretmenlik meslegide diğer orta sınıf meslekler gibi dibe vurmuştur, marketlerde gıda ürünleri 3 yıl içerisinde ortalama yüzde 200 zamlanırken memur,işçi,emekli ücretleri yerinde saymaktadır,maalesef kendi içimizde birbirimiz ile uğraşırken bir çok hakkımız elimizden alınmıştır.Sendikalar haklarımızı savunamamaktadır.Artık sesimizi duyurma zamanı gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir