Rehber Öğretmenlerin Çilesi!

Rehber öğretmenler, istekleri dışında yasal düzenlemelere aykırı olarak Rehberlik ve Araştırma Merkezlerine görevlendirilmektedir.

5378 numaralı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunla birlikte rehabilitasyon hizmetlerinden yararlanmak isteyen bireylerin eğitsel değerlendirme raporları Rehberlik ve Araştırma Merkezleri tarafından düzenlenmeye başlanmış dolayısıylada bu kurumların iş yükü artmıştır.

Müracaatların artması neticesinde Rehberlik ve Araştırma Merkezleri mevcut norm kadrolarıyla ihtiyaca cevap veremez duruma gelmiştir. Bu sorun bakanlık tarafından Rehberlik ve Araştırma Merkezleri norm kadrolarının arttırılarak buralardaki rehber öğretmenlerin sayısını ihtiyaca cevap verecek hale getirerek çözmesi beklenirken, sorunun valilikler tarafından yapılan geçici görevlendirmelerle bir anlamda geçici olarak çözülmesi yoluna gidilmiştir.

Yapılan bu görevlendirmelerde kanun ve yönetmeliklerde memurlara verilen haklar göz ardı edilmektedir.Mesela;

-Bir memurun başka bir kuruma geçici görevlendirilebilmesi için izni ve görüşü alınması gerekmektedir.

-Geçici görevlendirme yapılabilmesi için öğretmenin bulunduğu okulda norm kadro fazlası olması gerekmektedir.

-Geçici görevlendirme yapılan kurumun norm kadrosunun bu görevlendirmeye uygun (boş) olması gerekmektedir.

-Geçici görevlendirmelerde puanı daha az olan öğretmenin görevlendirilmesi gerekmektedir.

Tüm bu kurallar göz ardı edilerek okullardaki rehber öğretmenler, istekleri dışında Rehberlik ve Araştırma Merkezlerine görevlendirilmektedir.Böylece hem rehber öğretmenin kendisi hem de okulundaki öğrenci ve veliler mağdur edilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı?nın bu sorunun çözümünü ötelemek yerine bu kurumların norm kadro sayısını ihtiyaca göre yeniden belirlemesi gerekmektedir.Tayin isteme durumlarında gidilemeyecek kadrolara yapılan geçici görevlendirmelerle bu kurumlarda sağlıklı çalışma ortamı tahsis edilemeyecektir. Norm kadro düzenlemesi yapıldığında ise Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde çalışmak isteyen rehber öğretmenler il içi yada il dışı tayin isteyerek bu kadroları doldurabileceklerdir.

Konunun bir an evvel gerçekçi, somut yaklaşımlarla çözülmesi gerekmektedir. Aksi halde MEB yine yargıya toslayacaktır.

Kaynak: www.memurlar.biz

Rehber Öğretmenlerin Çilesi!” için 11 yorum

 1. Arkadaşlar ben 13 yıllık rehber öğretmenim çok çektim sayın öğretmenlerimden çalışsam niye çelışıyorsyn çalışmassam çalışmadın neyse sonra olaya bilimsel tarafsız rehberlik hizmetleri adına ve duygusal olmadan suçlamadan bakmaya karar verdim prosüdürüm neyse onu yaptım hiç kimsenin yorumlarına takılmıyorum artık herkes en iyisi kendisi sanır.amacımyardıma ihtiyacı olan gençler ve çocuklar herkesin düşündüğü ve   söyediği  kendisini   ilgilendirir  ve kendisine   döner.Sayın rehber öğretmenlerim siz gerçek bir rehber öğretmen olmak istiyorsanız yorumsuz suçlamadan işinizi gerçekten yaparak ama sadece işinizi hademenin memurun müdürün müdür yardımcısının bilgisayar öğretmeninin yapması gereken işleri değil işinizi yapın mesleğinize saygınız yoksa işinizi yapmassınız mesleğinize de size de kimse saygı duymaz her şey kendinle başlar bu bir kural.Şükran HATAY

 2. Sevgili Emel! Ben lisede çalışan bir Rehber Öğretmenim. Kendi öğrencilerime de meslek ve bölüm seçimi konusunda tavsiyem; istediğiniz ve severek yapabileceğinizi düşündüğünüz meslekleri seçmenizdir. Tabi bunun ilgi ve yeteneklerinize de uyması çok önemli. PDR bölümü ve mesleği hakkında araştırma yapmışsan ve gerçekten çok istiyorsan ilerde bu meslekte başarılı olacağını düşünüyorum. puanın hacettepeye pdr’ye yetiyorsa büyük bir ihtimalle çok iyi bir hukuk fakültesine girebilirsin. Fakat hukuk sadece ailenin ya da çevrendekilerin ısrarıyla olursa sen ileride o mesleği istemeden yapacağın için meslekte başarısız, dolayısıyla yaşamda mutsuz olursun. Mesela; yukarıdaki yorumlara baktığımda bir rehber öğretmen arkadaşımız bıkmış olacak ki “biri beni kurtarsın” diyor. Bu yüzden çok iyi düşünerek karar vermen gerekir. Şimdiden başarılar diliyorum…

 3. ben öğrenciyim pdr okumak istiyorum bu seneki puanımla ankara veya hacettepede oluyo ama ailem hukuk okumamın daha iyi olacağını düşünüyor bende size sormak istedim gerçi yazdıklarınız pek iç açıcı değil ama bana yardımcı olursanız sevinirim..

 4. ben şu anda müdürümün emriyle her gün tuvaletleri dolaşıp sigara içen öğrenci varmı diye kontrol ediyorum. yatakhanemizde kırık cam vb. eksiklikler varmı diye kontrol ediyorum.bodrum kat ve kütüphane kontrolüm altında. Benimki gibi ; rehber öğretmenden nasıl faydalanılacagını bilen müdürler olsa memlekette proplem kalmaz çözülür.

  1. hocam siz yaparsanız yaptırırlar. bunlar sizin işiniz değil. hangi dayanağa, yönetmeliğe göre yaptırıyor. istemezseniz yaptıramaz zorla. hakalrınızı öğrenin. meslek zaten ayakalr altında bir de siz ezdirmeyin.

 5. başka okullarda ya da ramlarda görev verilmesi benim için sorun değil.önemli olan gerektiği zaman gerektiği yerde olmak ve işe yaramak. fakat bu görevlendirmeler isteğe bağlı olmalı. yoksa hiç bir anlamı olmuyor. meslekte 6. yılımı çalışıyorum. diğer branşları anlayamıyorum. bir kere bizler öğretmen değiliz o nedenle bizleri kendileriyle kıyaslayamazlar. benim yaptıklarım,sorumluluklarım mesleğim onlardan çok farklı. yeni yönetmeliğe göre ben psikolojik danışmanım yani ünvanlarımız farklı.

 6. evet başka branşlar bizi sevmiyo doğru.çünkü insan çekemediği kişiyi tabiki sevmez.ne demiş atalarımız “kedi uzanamadığı ciğere pisss dermiş”.

 7. ne diyeyim.rehber öğretmen oldum .dağa tökezledim.ne iş olsa yaparız.her yere gideriz. iki okulda görev verilir bir başımıza 3000 öğrencinin tüm problemlerini çözebiliriz.iyi de niye başka branşlar, müdürler var ?bir okulda bir rehber öğretmen olsun yeter!!!!!!!! hepsinin işini yaparız!!!!!
  okulun hademesi bile bir başka okulda görevlendirilmezken ,,,,,rehber öğretmen her yerde görevlendirilmekte.ne işmiş ama .iş falan değil bu.eziyet.biri beni kurtarsın canım.

 8. Haberin içeriğinden çok altında yazılan yorumlar dikkat çekici.Diyeyim size başka branşlar sizi hiç sevmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir