Rehber öğretmenler yatıyor mu?

Meslektaşlarımın belki de en çok yorulduğu konulardan biridir. Birçok öğretmen “Oh ne güzel . Odanız var akşama kadar oturuyorsunuz.” diyor. Bunu demeyen öğretmenlerimi tenzih erdim. Ancak ne yazık ki bu cümleyi sanki ortak bir dil oluşturmuşcasına birçok öğretmen kullanıyor. Meslekte 17 nci yılımı doldurdum. Halen bu cümleden ne anlamam gerektiğini bilemiyorum. İş yapmıyorsunuz mu demek istiyorlar, keyfinize diyecek yok mu demek istiyorlar, ya da ayakta mı çalışmamızı istiyorlar, anlamış değilim. Eğer ayakta iş yapmamızı istiyorlarsa kusura bakmasınlar bunu da grup rehberliği çalışmalarında derslere girerek yapıyoruz. Bunun dışında rehberlik servisinde ayakta görüşme ya da danışma yapmam mümkün değil. Öğrenci “Bu rehber öğretmen neden oturmuyor. Kafayı mı yedi” demez mi? Zannımca der. :)

Bu yazıyı facebook’ta bir meslektaşımın “‘Bu reberlikçiler de hep oturuyor’ diyenlere verilecek orijinal cevabı olan arkadaşlar var mı?” sorusu üzerine yazmak istedim. Öyle derin ve açıklayıcı bir yazı yazmak amacında olmadım. Biraz duygularımı ve düşüncelerimi sizlerin hoşgörünüze de sığınarak yarım yamalakta olsa ifade edeyim dedim.

Aslında öğretmenler oturduğumuzu değil de çalışmadığımızı iddia ediyor. Çalışmayan meslektaşımız var mıdır? Elbette vardır. Ancak bunun oranı diğer branşlarda derse girip yeterli performans göstermeyenlerden çok değildir.

Peki, neden rehber öğretmenler daha çok göze batıyor? Bunun cevabını verirken önceden birçok nedene bağlıyordum. (Meslek yeni, bilinmiyor, anlaşılmıyor, mesleğimiz alışılmıştan biraz farklı vs vs.) Artık bunun önemli iki nedeni olduğunu düşünüyorum. O da, derse girme zorunluluğumuzun olmaması ve bir odamızın olmasıdır.

Rehber öğretmenlerin odası olması bir ayrıcalık değildir. Aksine ona yüklenen bir sorumluluktur. Bu nedenle bir odamızın olmasını ben bir rahatlık olarak asla görmedim. Bana verdiği sorumluluk olarak gördüm. Bu sorumluluğu yerine getirip getiremediğim ise ayrı bir konudur. Öğretmenlerin her defasında “ne kadar rahatsınız, derse girmiyorsunuz, odanız var” dediklerinde içimde doğal olarak bir burukluk hissediyorum. Başkalarını bilmiyorum ama beni mesleğimin kendisi ya da öğrenciler asla tüketmiyor. Mesai arkadaşlarımızın bu olumsuz tutumu zaman zaman beni tüketiyor. (Çok şükür tükenmişlik hep geçici olmuştur.)

Gerçekten rehber öğretmenler yatıyor mu?

Odanın getirdiği sorumluluk ve rehberlik programında yer alan ve almayan çalışmalara bakarsak bir rehber öğretmenin yatması mümkün değildir.
Rehber öğretmenlerin yattığını iddia edenler bence rehberlik servisine giderek yaptığı çalışmalar konusunda bilgi istesinler.
Burada rehberlik servisinin bir yıl içinde yaptığı ya da yaması gereken çalışmaları sıralasam sayfalar alır. Dediğim gibi amacım derin ve bilgilendirici bir yazı yazmak olmadığı için sadece düşüncelerimi ve duygularımı yazmak istedim. Bu meslek benim için çok değerli. İnsanların yaşamına dokunabilmem için fırsat veriyor. Yaşadığımız bu zorluklar ortak olduğunu biliyorum. Bu nedenle siz de yılmayın ve mesleğimizi elbirliği ile yaşamaya çalışalım. Bize yatıyorsunuz diyenlere aldırmayın. Eğer siz yatmadığınızı biliyorsanız yaptığınız çalışmalar zaten sizin cevabınız olacaktır.

Özkan EMİROĞLU-Psikolojik Danışman

[reklam]

Rehber öğretmenler yatıyor mu?” için 6 yorum

 1. gerçekleri görmek zor değil, sahanın nabzını ölç, izle gerçekleri göreceksiniz… yatıyorlar…

 2. Rehber Öğretmenler de muhakkak çalışıyor ancak bir matematikçi ya da edebiyatçı kadar değil bunu herkes biliyor sıkıntı bu noktada olsa gerek

  1. Emin olun çalışan onlardan daha yoğun ve karışık çalışıyor. Lakin içini bilmeyen dışarıdan bunu göremez. Branş öğretmeni dersi ile sınırlı ve belirli bir sorumluluk alanı var. Ancak PDR çalışanıınn sınırı net olmadığı için daha yoğun baskı altında. Bir okulda branş öğretmeni onlarca varken ve birbirini desteklerken rehber öğremen bu durumdaki konumunu düşünün. Yerinde bile olmak istenmeyecektir.

   Ayrıca önemli olan insanın vicdanıdır. Dolayısıyla bu tartışmaya bile gerek yok. Çalışan çalışır çalışmayan en zor mesleğe sahip olsa da hakkıyla yapmaz

 3. ya özkan hocam siz kafanızı yormayın bırakın ve susun aldırmayın bi süre sonra kesilirler sizin daha iyi bilmeniz lazım hocam

  1. Bir dost susma ya da konuşma meslesi değil. Biz aklımızdakini söyleyelim de gayrısını onlar düşünsün. Ben şişeceğime hakkımızda bilgi sahibi olmayan ve art niyetli düşünenler şişsin.

 4. Rehber öğretmenlerin yattığını iddia edenler eğer öğretmenlerse bu konuda sorulması gereken daha çok soru var. NEden diğer öğretmenler rehber öğretmenin yattığını düşünüyor. Neden kendi branşıyla değilde rehber öğretmenle uğraşıyor. Acaba kendi branşında çalışan ya da çalışmayan öğretmenler konusunda bu kadar kafa yoruyorlar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir