Rehber öğretmenler online ortamda velilerin sorularını cevaplıyorlar

375 binden fazla takipçisi ile sosyal medyayı en etkili kullanan eğitim kurumları arasında yer alan Doğa Koleji, online chat uygulamasına başladı. Dijital medya ajansı Krombera tarafından Doğa Koleji için geliştirilen uygulama ile veliler ve öğretmenler facebook üzerinden sorularına anındacevap alabiliyor.

Doğa Koleji Facebook sayfası online chat projesiyle, rehber öğretmenler veliler ile online ortamda buluşarak velilerin sorularını cevaplıyorlar. Online chat uygulaması haftanın iki günü gerçekleşiyor ancak gerekli görüldüğü durumlarda gün sayısı artırılabiliyor. Uygulama en yoğun ilgiyi 4+4+4 eğitim sistemine geçiş sürecinde gördü. Velileri sistemle ilgili bilgilendirmek amacı ile yoğun bir iletişim bağı kuruldu ve velilerin tüm soruları rehber öğretmenler tarafından cevaplandı. Uygulama, yaz tatilinde ve resmi tatillerde yapılmıyor ancak diğer tüm günlerde saat 14:00 – 15:00 arası aktif olarak kullanılabiliyor. Uygulama zamanı velilerden gelen talebe göre dönemsel olarak ta değişiklik gösterebiliyor.

50 binin üzerinde soruya cevap verildi

Doğa Koleji rehber öğretmenlerinin tarafından belirlenen, Verimli Ders Çalışma Yöntemleri, Öfke Kontrolü ve Üstün Zekalı Çocuklar en çok soru alan konu başlıklarını oluşturuyor. Öğretmenler, Krombera tarafından Doğa Koleji Facebook sayfasında geliştirilen yönetim paneli üzerinden bir şifre ile giriş yaparak online olurken, veliler de aynı sayfa üzerinde bulunan ilgili linke tıklayarak aynı uygulama içerisinde online chat yapabilme imkanını buluyor.  Ekim 2011’den bu yana yayında olan online rehberlik uygulamasında bugüne kadar toplamda 50 binin üzeri soru yanıtlanarak 150 bin satır yazışma gerçekleştirildi.  Uygulamaya toplam 11.258 kişi katıldı.

Sosyal medyada Dünya’nın en büyük eğitim sayfalarından biri

Doğa Koleji facebook sayfası, 375 binden fazla takipçisi ile Türkiye’nin en büyük eğitim sayfası. Aynı zamanda dünya sıralamasında da en önde gelen sayfalardan birisi olma özelliğini taşıyor. Son üç ayın verilerine göre Doğa Koleji Facebook sayfasını beğenen ilk üç il 98,970 kişi ileİstanbul, 23,622 kişi ile Ankara ve 14,639 kişi ile İzmir oldu. Uygulama en çok genç, erkek veliler tarafından kullanılıyor. Doğa Koleji, daha önce yine Krombera işbirliği ile Facebook kullanıcılarının bilgi edinirken eğlenceli dakikalar yaşamasına da olanak sağlayan “Sosyal Karnem” uygulamasını hayata geçirmişti.

Doğa Koleji, kullanıcı sayısı her geçen gün artan facebook sayfası üzerinden, ebeveynlerin sorularını yanıtlıyor, takipçilerine eğitim indirimleri, hediyeler ve yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinin de bir parçası olma imkânı sunuyor. Ayrıca Online Rehberlik hizmeti ile Doğa Koleji’nin tüm faaliyet ve uygulamaları güncel bir biçimde paylaşılıyor ve ebeveynler ile interaktif bir iletişim yürütülüyor. Kapsamlı içeriği ile kullanıcılarına birçok seçenek sunan Doğa Koleji’nin resmi Facebook sayfasına facebook.com/dogakoleji adresinden ulaşılabiliyor.

[reklam]

Rehber öğretmenler online ortamda velilerin sorularını cevaplıyorlar” için 29 yorum

 1. Merhaba, uluslararası ilişkiler ve diplomasi, uluslararası hukuk tarzında bölümler düşünüyorum zira insanlarla konuşmayı seven, aktif ve oturmaktan hoşlanmayan bir bireyim henüz 11. Sınıf TM bölümü öğrencisiyim ve bu yönde korkularım var okulumun rehberlik öğretmeni benim için bu konuda çok yetersiz kalıyor. Kişisel özelliklerime uyan bir meslek istiyorum aktif ve de saha görevleri olan, yeni insan ve yeni yerler görebileceğim bir meslek var mıdır? Ve YÖK denkliği olan yurtdışı Üniversitelerinde eğitim nasıldır? Şimdiden teşekkürler..

  1. Öncelikle yabancı diline öncelik ver.
   Ayrıca belirttiğin hukuk ve uluslar arası ilişkiler bölümünden bunları sağlayabilirsiniz.
   Ancak tek başına okul bunu sağlamaz.
   Üniversitelerin kendi içinde olanakları yuksek olanları tercih etmelisin. Bunun iinde gittiğin üniversitede ayrıca olanaklarını sürekli takip etmelisin

 2. Hocam iyi günler, ben tercih yapmadım öğrendiğime göre ek tercih yapma hakkım var. Geçen senelerin ek tercih taban puan kılavuzunu incelerken bazı bölümlerin yanında puan belirtilmediğini farkettim, nedeni nedir? Puanımız ne ise tercih yapabileceğimizi mi gösterir? (Tercih edilmediği için açıkta kalacak bölümler değil; örn. Dokuz eylül mimarlık. Cevap verirseniz sevinirim, teşekkürler.

  1. Puanının olmaması, eğer açılmış yeni bir bölüm değilse, normal tercihlerde kontenjanının dolmamış olmasıdır

 3. hocam merhaba su konu hakkında benı bılgılendırır mısınız? ygs ve lys ye gırdıgımızde sonuclar acıklanınca sınıf ogretmenlıgı ıcın hangı puan turunden yuzde kac alınıcak.

 4. Merhaba hocam ilginiz için şimdiden teşekkür ederim , bir sorum olucaktı 2 yıl üniversite tercihlerimizde obp puanımıza göre mi üniversitelere yerleştiriliyoruz yani obp puanımıza göre mi tercih yapmalıyız 2 yıllık üniversitelere ?

  1. Sınavsız geçişle yerleştirilebilmek için o bölümün lisede ilgili bölümünden mezun olmalısın.
   Eğer düz lise mezunu isen sınavdan aldığın puana bakılarak yerleştirilirsin.

 5. erhaba . Ben pedagog olmak istiyorum 4 yıllık çocuk gelişimi okuyup yüksekliği lisansını piskolojik üzerine yapsam olurmu . Pdr mi okumamış gerekiyor illa birde pedagogun geleceği nasil sizce atanması veya iş alanları şimdiden teşekkürler

  1. Bu konuda sitemizde detaylı bir yazı var. Bunu incelemenizi öneririm. Pedagog nası olunur için tıklayınız

 6. Hocam benim siralamam 142 bin tm3 f.s.m univer.siralama 72 bin bu sene psikoloji kontenjanlari arttigi icin yuzde 50 burslu gelme ihtimali yuzde kac

 7. Merhabalar hocamm bu sene sizinde bildiğiniz üzere hukuğun Tm3 puan türü alması ile tercih kılavuzunda başarı sıralaması ve puan kısmında ………. şeklinde belirtilmiş peki biz neye göre tercih yapacağız yardımcı olursanız sevinirim birde 116.006 Tm3 puanım var hangi üniversiteleri önerirsiniz hangileri tutar şimdiden teşekkürler.

  1. Bu yıl TM3 te sıralamalarda oynamalar olacaktır. Bu nedenle bir şey demek zor.

 8. merhaba hocam. ben dicle hukuk için hazırlanıyorum. ygs5 sıralamam 109bin. lys de sralamamı ileri çekebilir miyim sizce??

 9. selam hocam ben azerbeycan baku psikoloji verdim ilk tercihimi sizce gidersem denklik falan olurmu tavsiye edyrmsnz

 10. merhaba hocam bu sene ünüversite sınavına girdim ve mf3 92.883 ygs2 de 168.000 lerde bu puanla hemşirelik gelirmi

  1. Nereleri yazdığına bağlı olarak Hemşirelik gelme ihtimali yüksek olduğunu düşünüyorum

 11. hocam meraba iki ay sonra ygs sınavım var yaklaşık 3 aydır sıkı bi çalışma içindeyim konu eksiğim pek yok sözel okuyorum denemlerde 60 üstü yapıyorum ama yanlışlar 55 e düşürüyo bu iki ayda ne yapabilirim lütfen yardımcı olun…

 12. meraba hocam 11 sınıf öğrencisiyim okulumda rehber öğretmen yok ders proramımı nasıl hazırlayabilirim

 13. hocam ben meslek lisesi 10.sınıf öğrencisiyim bölümümü okumak istemiyorum hukuk okumak istiyorum ama matematik görmüyoruz lys’ ye giremezmiyiz bide ben düz liseye geçiş yapabilirmiyim

 14. mf3 sıralamam 42 bin hacettepe dil ve konuşma terapsitliği yazıcam sizece kazanabilirmiyim sıralamam haccettepe odyoloji haccetepe dil ve konuşma terapistliği anadolu dil ve konuşma terapsitliği ktü elektrik elektronik ktü bilgisayar başka öneriniz var mı sizce hangisine yerleşebilirim sağolun

  1. Dil ve Konuşma Terapisi bu sene açılan bir bölümdür bu nedenle tahminde bulunmak zordur.

 15. merhaba hocam ben 2013 ygs ye girdim fakat ygs 1 ve ygs 2 den barajı gecemedim. alanım sayısal ben lysde kendi alanımdan sınava girebilecek miyim ve ygs 1 ve 2 puanım lyseye eklenecek mi ?

 16. ygs1, ygs2 ve ygs6 dan 180 barajını geçemeyenlerin mf1 ve mf2 puanları hesaplanır mı ve ygs3, ygs4 ve ygs5 den 180 barajını geçenlerin hangi mf puanları hesaplanır?

 17. merhaba hocam ben sygs sınavına grdim ve açıkögretımden okumak istiyorum kayıtları nezaman baslayacak bir bilginz var mı ygs sonucumla terch yapmk ıstyrm ama ınternette nzmn terch yapılacagı yazmıo cevap verirsenz cok sevinirim

 18. merhabalar hocam…ben 2013 ygs sınavına girdim ve hayalim okul öncesi öğretmenliği okumaktı.tahminen gelir diye düşünüyorum tercih edersem tabi çünkü geçen sene de bayağı düşmüş puanlar..yazmalı mıyım bilmiyorum sizce Türkiyenin her zaman okul öncesi öğretmenine ihtiyacı var mı ? yoksa şuan ki iktidarın politikalarına bakacak olursak geleceği olmayan bir bölüm mü ? cevap bekleyeceğim TEŞEKKÜRLER! :)

  1. Okulöncesi bir eğitim politikasıdır.
   Yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Mecburi olması ihtiyacı artırmıştır.
   Lakin bundan 6-7 yıl sonrasını tahmin etmek zor. Yanlış yönlendirmek istemem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir