Rehber öğretmenler boş geçen dersleri de değerlendirebilecek

13 Eylül 2014 tarihli resmi gazetede yayınlanan “MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK” ile boş dersin rehber öğretmenler tarafından kullanılmasıyla ilgili bir madde eklendi. Bu maddeye göre rehber öğretmenler lisede her hangi bir nedenden dolayı dersin boş geçen ders saatini grup rehberliği için kullanabilecek. Normalde birçok rehber öğretmen derslerin boş geçmesi durumunda grup rehberliği için bu dersleri kullanıyordu. Bu madde bu durumu daha meşru hale getirmiş oldu.

İlgili madde;

MADDE 40 – Aynı Yönetmeliğin 90 ıncı maddesine aşağıdaki üçüncü fıkra eklenmiştir.

“(3) Rehber öğretmenler, öğrencilerle birlikte yapacakları grup çalışmalarını herhangi bir nedenle ders öğretmenlerinin bulunmadığı ders saatlerini de değerlendirerek yaparlar.”

Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Bazı okul idaresi bu maddeyi boş geçen derslere rehber öğretmen gönderilir olarak algılayabilir. Birde sadece boş geçen derslerde grup rehberliği yapılabilir şeklinde algılayabilirler. Ancak madde incelendiğinde durum öyle değil. İlgili maddede “saatlerini de” ifadesi bulunmaktadır. Buradan anlıyoruz ki önceki uygulamada bir değişiklik yok. Normalde grup rehberlik çalışmalarını nasıl yapıyorsak öyle yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca boş geçen dersleri de kullanabileceğiz.

[reklam]

Rehber öğretmenler boş geçen dersleri de değerlendirebilecek” için 4 yorum

  1. bu maddenin eklenmesi ;çekinerek söyleyen bazı idareciler bu maddeye dayanarak rahatlıkla hoca hanım bugün de su sınıfın dersi boş hadi iş başına diyebilecekler.zaten biz öğretmen den olsun idareden olsun bir ders istediğimiz de sevinen gözler kocaman tebessüm ‘tabiki alabilirsin diğer saati de alabilirsin:)

  2. Aynen dediğiniz gibi oldu bugün bana idare artık boş dersleri sen dolduracaksın dedi bıktırdılar artık yaaaa

    1. malesef bende de aynı şey oldu boş derslerde hemen nöbetçi öğrenci gelip “hocam şu sınıfa siz girecekmişsiniz müdür bey dedi”oluyor valla meslekten soğudum

  3. bu maddeyi eklenmesi gereksiz saçma olmuş. bugüne kadar boş geçen bir dersi almak istediğimizde hiçbir okulda idare bu konuda bize sıkıntı çıkarmadığı gibi onlar için çokda iyi oluyordu. böyle bir madde konulduğunda okul iderecileri bunu kendi işlerine göre kullanmaya kalkacaklardır görürsünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir