Rehber öğretmenin prestijini arttıran hususlar

Bu konuyu 10 maddede ele almak isterim:

1-      Her şeyden önce rehber öğretmenin kılık kıyafetine dikkat etmesi, olgun – sevecen davranması ve argo ifadeler kullanmaması gerekir.

2-      Rehber öğretmenin teknolojiyle (bilgisayar … vs) barışık olması kendisi için önemli bir parametredir. Powerpointle basit bir sunuyu dahi hazırlamakta zorlanan bir rehber öğretmenin, günümüz şartlarında “yaya” kaldığını söylemeye gerek var mı?

3-      Dışa dönük ve sosyal bir kişiliğe sahip olmak ta bir rehber öğretmen için artı değerdir. Bu tarz öğretmenlerin, öğrenciler üzerinde daha etkili olduğunu ve çevresiyle daha kolay etkileşime geçtiğini biliyoruz. İçe dönük ve “sessiz” rehber öğretmenlerin ise etki alanının daha sınırlı olduğunu söyleyebiliriz.

4-      Liselerde çalışan rehber öğretmenlerin Ygs ve Lys konusunda, ilköğretimde çalışan öğretmenlerin de Sbs hakkında bilgi sahibi olması ve bu anlamda öğrenciler nazarında “uzman” olarak algılanmaları onlara büyük prestij katar. Bu tarz sınavların bir realite olduğu günümüz şartlarında, bir rehber öğretmenin “bu sınavlar konusunda bilgi sahibi değilim” demesi öğrenciler tarafından yadırganacaktır.

5-      Rehber öğretmenin, rehberlik servisini takdim ediş şekli çok önemlidir. Rehberlik servisleri sadece problemleri olan öğrencilerin gittiği bir yer değildir. Bu fonksiyonunun yanı sıra öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sağlayıp onların ufkunu açacak çalışmalar da yine rehberlik servislerinin amaçlarından birisi olmalıdır. Bu ifadeden hareketle rehber öğretmenin vizyon sahibi olması gerektiğini söyleyebiliriz.

6-      Öğrencilere ve velilere seminerler vermek de çok önemli bir kriterdir. Layıkıyla seminerler verebilmek rehber öğretmenin donanımlı ve kendisine güvenen birisi olduğunu gösterir. Şüphesiz bu durum onun saygınlığını arttıracaktır. Topluluğa hitap etme konusunda “sıkıntısı” olan rehber öğretmenin bu anlamda kendisiyle mücadele etmesi ve bu sorununu halletmesi çok önemlidir. Özellikle yeni mezun olan bir rehber öğretmenin bu konuda bir çekincesi varsa bu sorunun çözümü için mutlaka gayret etmesi gerekir. Yine rehber öğretmenin öğrencilere yönelik değişik test ve envanterler yapması da çok önemlidir.

7-      Rehber öğretmenin, okuldaki öğrencileri “ismen” tanıması ve yeri geldiğinde onlara ismiye hitap etmesi öğrencilerin çok hoşuna gidecektir. Kalabalık okullar için bu durum çok zor olacaktır ama, bu konuda duyarlı olmak çok önemlidir.

8-      Rehber öğretmenin branşına hâkim olması çok önemlidir. Bu bağlamda rehber öğretmenin branşıyla ilgili kitap yayınlaması, internet sitelerinde veya gazetelerde/dergilerde yazılar yazması onun prestijini arttıracaktır.

9-      Bir prensip olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; rehber öğretmen asla öğrenciyle karşı karşıya gelmemeli ve öğrenciyi azarlayan, fırçalayan pozisyonda olmamalıdır. Bazı rehber öğretmenler, idareci rolüne bürünüp öğrencilere karşı kırıcı davranabiliyor. Mesleki anlamda “intihar” olarak adlandırabileceğimiz bu davranış, rehber öğretmenin öğrencilerin nazarında prestij kaybetmesine hatta “bitmesine” sebep olacaktır.

10-   Öğrencilerin paylaştığı özel sorunları afişe etmemek ve “gizlilik” ilkesine sadık olmak rehber öğretmeninin güvenilirliğine katkı sağlar. İntihar düşüncesi vb yüksek risk taşıyan durumların haricinde, çocukların özel sorunları onların rızası olmadan asla kimseyle paylaşılmamalıdır.

Akın Yıldırım

Özel Toros Akdeniz Lisesi – Rehber ÖğretmeniYazıyı paylaşın

Rehber öğretmenin prestijini arttıran hususlar” için 21 yorum var;

 1. arkadaşlar ilkokulda çalışıyorum. mesleğe yeni başladım. ilkokul için elinde döküman olan arkadaşlar paylaşımda bulunurlarsa sevinirim. şimdiden teşekkürler.

  Reply
 2. sayın sevgiler, bü ülkede ygs net ortalamasının nedeni rehberlikçiler mi yoksa derste sınıfta yatan bazı branş öğretmenleri mi? akın bey gayet faydalı yazmış. bilgisizce eleştiri yapmayın??????

  Reply
 3. merhaba ben ekim ayında bu başlığa yorum yazmıştım.Yorumum silinmiş.İçerikte hiçbir kötü yorum yoktu. Alandışı bir rehber öğretmen yorumuydu yalnızca.Sanırım alandışı bir rehber öğretmen yorumu olduğu için kaldırıldı buradan. Yaptığınız hiç hoş değil siz isteseniz de istemeseniz de biz meslektaşız.Bizi dışlayarak sorunlarınız çözeceğinizi zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Kendinizi kaf dağında görmekten kurtulmanın yolu sanırım önce ayrım yapmadan insanları dinlemeye başlamanız olacak. Bu dünyada herkesin birbirinden öğreneceği çok şey var.Filiz hanımın söylediği gibi hayattaki amacınız bizi aranızdan temizlemek sonrada kendiliğinden tüm sorunlarınızın çözüleceğini beklemekse söylenecek hiçbir şey yok demektir.Bir de merak ettiğim şey temizlemek gibi uç bir kelimeyi kullanan bir pdr mezunu öğrencilerine sorun çözme tekniklerini nasıl açıklıyor acaba.Sanırım şöyle diyordur “Sorun kaynağını temizleyin gitsin”. Ben “alandışı” bir rehber öğretmen olarak böyle bir sorun çözme yöntemi hiç bilmiyorum.Bu da benim cahilliğim olsa gerek ! Kısaca alana sahip çıkmak prestij arttırmak için öncelikle meslek grubu içinde bir bütünleşme gerekiyor.Yok sayarak sorunların çözülmediğini en iyi bilen grup olarak bizlerin öncelikle kendimizi sorgulamamız gerekli sanırım. Bu arada bu yorumumu da silerseniz artık gerçekten bizden korktuğunuzu düşüneceğim.Sevgiler.

  Reply
  1. Çoğu alan da ne oluyor.. Alandan olup da bazı arkadaşların dediği gibi rehberlik servisini yatış servisi olarak kullanan yığınla meslektaşımız var.. Ben onlardansa senin gibi gerçekten öğrenciye faydalı olmaya ve kendini geliştirmeye çalışan alandışı bir arkadaşı yeğlerim..

   Reply
 4. bence bu yazıdan diğer branş öğretmenlerinde yüreklenmesi gerekirdi.Ama onlar aksine hala rehber öğretmen bir iş yapmıyor demekle kalıyor ki yanıldıklarını anlatmak sadece kendimizi yormaktan öteye gitmiyor. Branş öğretmenlerinin neden bu kadar bize karşı olumsuz yargısı var anlamıyorum. İş yapıyorsak sizene yapmıyorsak sizene her koyun kendi bacağından asılacak herkes kendi işine baksın. Bazıları işini yapmıyor diye genelleme yapmak ne kadar doğru??? Vicdanen cevap aranmalı.

  Reply
 5. bir rehber öğretmen olarak neden devamlı kendimizi ispatlama çabasında olmak zorunda olduğumuzu anlamıyorum bu bizi ve mesleğimizi yıpratıyor. Aradaki çürük elmalar yüzünden bütün PDR ‘ler aynı gözle görülüyor hiç iş yapmayan oturan vs.ben geçen toplantıda bütün öğretmenlere rehber öğretmen olarak oturduğumu çünkü işimin büyük bölümünün oturularak icra etmeyi gerektirdiğini anlattım.Bizim farkımız derse giren bir öğretmen olmamamız ama bunu nedense diğer bir çok öğretmen anlamıyor oturarak ful ek ders aldığımızı düşünüyor.Ama sınıf planları ve diğer bütün evrakları da bizden bekliyor haftada iki saat ek ders ücreti aldığı etkinliği yapmıyor .Benim girmem gereken olunca ben o etkinliğ yapıyorum sınıflara sorunca öğrenciler hiç yapılmadığını söylüyor her şey bizim takibimizle oluyor .PTL uyguluyorum sonuçlarını almam 2 ayı buluyor sen peşinde koşup en az 3-4 kere hatırlatıp istiyeceksinki değerlendirebilesin odana gelme tenezülünde çoğu bulunmuyor öğrenci takibi sen peşinde koşarsan oluyor.İlkokul kısmında yaramazlık yapanı kulağından tutup odaya bırakıp giden var.Atüel eğitim kurucusu meslektaşımdan rica ediyorum rehber öğretmenlerin bu tür sorunlarının olduğunu kendisi de bilir bu yanlış anlayışların yıkılması adına yazılar yazsın ve yetkililere duyurulması için çabalasın.Senelerdir bu sorunlar konuşulur arpa boyu yol kat edmedik.Çünkü bunları bizim konuşmamızın dışında bununla ilgili müdür ve kuruluşların bu sorunları bilmesi ve önlemler alması gerekir.Bazen bu mesleği seçtiğim için çok pişman oluyorum çünkü kafanızda bir çay alırken bile tedirginlik yaşıyorsunuz .Siz ne kadar çalışırsanız çalışın görülmüyor .

  Reply
 6. PRESTİJ Mİ? DİĞER ÖĞRETMENLERDEN FARKLIYMIŞSINIZ GİBİ ‘PRESTİJ’ DEMİŞSİNİZ. BEN DE BİR ÖĞRETMENİM, ÖĞRENCİLERİM İÇİN ONLARIN ÖNCELİKLE KENDİLERİNE SONRA DA TOPLUMA KARŞI FAYDALI FERTLER OLMALARI İÇİN 10 YILLIK MESLEK HAYATIMDA YAPMADIĞIM FEDAKARLIK KALMADI. BİZ ÖĞRETMENLER ŞU ANA KADAR ÇIKIP DA PRESTİJ KELİMESİNİ KULLANMADIK. PDR BRANŞINDAKİ ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIMIZIN NEDEN BU DENLİ PRESTİJE İHTİYAÇ İHTİYAÇLARI VAR? SORUMU CEVAPLAR MISINIZ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  Reply
  1. Esra hanım öncelikle konu PDR çalışanlarının kendini üstün göremesiyle alakası olmadığı açık.
   Ayrıca öğretmenlerde sürekli prestijlerinin kalmadığından yakınıyorlar. Bu kelime “itibar, saygı” vs olarak kullanılıyor.
   Kaldı ki elbette bunu diğer öğretmenlerinde kullanmasında bir sakınca asla olamaz.

   Asıl neden pdr çalışanlarının kendileri ile ilgili kişisel gelişim çabası rahatsız ediyor , ben bunu anlamakta zorluk çekiyorum

   Reply
  2. Esra hanımcım rehber öğretmenler kendileri de bir iş yapmadıklarının farkındalar başkalarının da bunun farkında olduğunun farkındalar o nedenle prestij arayışı içindeler…benim prestij için kendilerine önerim öncelikle akşama kadar oturup,pineklemeyi,çayı,sohbeti bırakıp bi zahmet öğrenciler için iş yapmaları…

   Reply
   1. Lütfen artık başka branşlar içinde geçerli olan savunma şekillerinden vazgeçelim. Yahu sınıfa kadar çay kupasıyla giren öğretmenlerde var. İş yapmayan diğer branşlardanda var. Ama bu o branşların suçu değil. Ancak PDR en göze batan branş olduğuda malumunuzdur.

 7. 8- Rehber öğretmenin branşına hâkim olması çok önemlidir. Bu bağlamda rehber öğretmenin branşıyla ilgili kitap yayınlaması, internet sitelerinde veya gazetelerde/dergilerde yazılar yazması onun prestijini arttıracaktır.

  Bildiğim kadarıyla öğretmenlerin bu tür çalışmalar yapması yasaktır. Atanmadan önce yazıyordum atandıktan sonra bıraktım…. Bilgisi olan varsa beni aydınlatsın lütfen…. ve şu alandışı atamaları bahane edipdurmaktan vazgeçin, bildiğim alanışı arkadaşların büyük bir kısmı bu işi çok da güzel yapıyor….

  Reply
  1. Değerli meslektaşım.
   Kesinlikle yasak değil.
   Bununla ilgli sitede yazıda vardı. Memurlar.net de de yayınlanan bir konu vardı.
   Ancak okuluyla -işiyle ilgili bilgi – demeç vermesi 657 ye göre yasak.
   Örneğin okulunuzla ilgili bir durum var diyelim.
   Bu konuda bilgi medyaya veremezsiniz.
   Ama akademik bilgi ve tecrübenizle ilgili olanlar bu kapsama girmiyor.
   Öyle olsa tanıdığım birçok öğretmen yazar problem yaşardı.
   Ayrıca bir eğitimciyede kitap yazma, yazı yazma demek olmaz.
   Birde bu tür çalışmalar zaman zaman MEB de ödül konusudur.

   Reply
  1. filizcim tanıdığım bütün rehber öğretmenler pdr mezunuydu ve şanssızlıktan olsa gerek çalışanına rastlamadım…ama akşama kadar oturup elinde çay kupası,idareyle sohbet konusunda çok başarılılar…

   Reply
   1. nedense diğer branşların elinde çay kupası oda gezmesi öğretmenler odasından çıkmaması hep gözardı edlir. tencere dibin kara seninkji benden kara. ayrıca alandışı atamalar yanlış bu iki kere ikinin dört etmesi kadar sabit bir gerçekken bir yanlışı savunmak için başka bir noktaya konuyu taşımak bu yanlışı kurtarmaz.

 8. şu sıralar alan değişikliğiyle ilgili olarak bir çok felsefe öğretmenin pdr için başvurduğuna şahit oldum. başvurularının kabul edildiğide görülmekte… madem elimizde bir mahkeme kararı var bu kişiler nasıl başvuruda bulunabiliyorlar.bunu çok merak ediyorum…

  Reply
 9. “Psikolojik Danışman”ların prestijini artıran hususlar da var mı peki? Çok merak ediyorum bu “Rehber Öğretmen ve Psikolojik Danışman”lar kimdir.? Bunlar iki kişilik mi? Cevaplarsanız çok memnun olurum. Saygılarımla…

  Reply
  1. Katılıyorum ve en az sizin kadar bu sorunun cevabını merak ediyorum. Çünkü ülkemizde rehberlik ve Pdr sisteminin çöktüğü netlik kazanmıştır Birçok rehberlikçi ve danışman tarafından vurgulanmakta olan bir gerçektir bu.. Yani eğitim öğretime olan entegrasyon sorunu. Oda ve nöbete değildir tepkiler.

   Reply

Yazı için yorumunuz