Rehber öğretmen testleri kullanırken nelere dikkat etmelidir?

Okul rehber öğretmeninin en çok eleştirildiği konulardan biri gereğinden fazla test, anket ve envanter uygulamasıdır. Bu eleştirilerilerin bir kısmı haksız olsa da bir kısmında haklılık payı olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle kullandığımız bireyi tanıma araçlarına dikkat etmeliyiz. Zaman zaman yaptığım gözlemlerde rehber öğretmen az kullanacağı yada hiç kullanmayacağı test, anket yada envanterleri uygulatmaktadır. Bu çalışmaları yapıyor ve güzelce dosyalanıyor.

İhtiyaçtan fazla bireyi tanıma araçları kullanılmasının zararları ne olabilir?

Durum böyle olunca haklı olarak öğrencilerden ve öğretmenlerden açık-gizli tepkiler gelir. Örneğin öğrencilerin “yine mi test” şeklinde tepkileri artar.

Rehberlik hizmetlerine olan güven ve inanç azalır.

İşbirliği ile yapılacak olan çalışmalarda sıkıntılar yaşanabilir.

Öğretmen ve okul rehber öğretmeninin iş yükü artar. Yapılması gereken asıl işlere zaman kalmaz.

Öğrenci test, anket, envanterleri sağlıklı bir şekilde doldurmaz. Sonuçlarda sağlıklı alınamaz.

Rehber öğretmen bireyi tanıma teknikleri kullanırken nelere dikkat etmelidir?

1-      Yapılacak her çalışmayı raporlaştırmak gerekir. Hiç değilse kısaca bu rapor hazırlanmalıdır. Raporda mutlaka çalışmanın amacı ve bireyi tanıma tekniklerinin ne şekilde kullanıldığı belirtilmelidir. (Uygulanan araç, uygulama sayısı, şubesi vs bilgileri de belirtmek gerekir.)

2-      Elbette her çalışma birebir öğrenciye yansımaz. Ancak bunu uygulama esnasın öğrenciye anlatmalısınız. Genellikle testin nasıl yapılacağı üzerinde duruluyor. Testin nasıl, ne amaçla kullanılacağı da öğrenciye anlatılabilmelidir.

3-      Test, anket yada envanter sonuçları sınıf öğretmeni ile değerlendirilmelidir. Sonuçtan nasıl faydalanılacağı konusunda bir planlama yapılmalıdır.

4-      Rehber öğretmen testi uygulamadan önce “bu test, anket yada envanteri uygulamasından elde edeceğim fayda nedir? Nasıl kullanacağım?” sorularına cevap veren bir eylem planı hazırlamalıdır.

5-      Mümkün olduğu kadar az bireyi tanıma teknikleri kullanmalıdır.

Okulun ihtiyacına göre test, anket yada envanter uygulamalıdır. Mümkünse içeriklerini okula uygun olarak yeniden düzenlemelidir.

Kaynak: https://www.aktuelpdr.netRehber öğretmen testleri kullanırken nelere dikkat etmelidir?” için bir yorum

  1. bir de bazı test maddelerinin güncellenmesi gerekiyor bence..Mesela problem tarama envanterindeki bazı maddelerin çıkarılıp şuandaki yaşanabilecek problemlere yönelik maddelerin eklenmesi gerekiyor..akıllı telefon kullanımı mesela ya da face book kullanmaktan dolayı derslerinin aksaması gibi..Herkese kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir