Rehber öğretmen ihtiyacı için Rehberlik Kursu açılıyor

Rehber öğretmen görevlendirme zorunluluğu bulunan, özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevlendirilecek yeterli sayıda rehber öğretmen temininde güçlüklerle karşılaşıldığından “Rehberlik Kursu” düzenlenecektir.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 20.05.2013 tarih ve 1029677 sayılı yazısı ile Rehber öğretmen görevlendirme zorunluluğu bulunan, özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevlendirilecek yeterli sayıda rehber öğretmen temininde güçlüklerle karşılaşıldığından “Rehberlik Kursu” düzenleneceğini açıkladı.

rehberretmenatamalar_sayfa1

 

rehberretmenatamalar_sayfa2

Kaynak: www.memurlar.net

[reklam]

Rehber öğretmen ihtiyacı için Rehberlik Kursu açılıyor” için 15 yorum

 1. Burdan pdr cilere sesleniyorum….siz bir şey bilip bilmeden burda atıp tutmayın.kpss de az puan alıp yerleşemiyorsanız 85 alıp evinde oturan felsefe yada sosyoloji mezunlarına burda geleceklerine dair laf atamazsınız.zaten önümüz kapalı.bırakın bize de hakkımızı versinler.siz öss de o kadar çalıştıysanız emin olun biz de kpss ye daha daha fazla çalışıyoruz ve atamamız da çok az….60 PUAN ALIP ATANMAK SİZE ZOR OLMASA GEREK BU ÖFKE NİYEE

  1. Sizin içinizde ki problem PDR nin meselesi değil ki. Siz atanamıyor ya da sevdiğiniz bölümü okuyup başkasının okuduğu bölümü talep etmenizi hiç makul bir tarafı yok. Yanlışı talep edenler nasıl olur sa daha sonra öğrenciler içinde doğruyu yanlışı ayırma konusunda yönlendirmede, bilinçlendirmede bulunabilir.

   Kesinlikle yanlış bir uygulamadır. Bunun savunulacak bir tarafı yok. ZAten 4 yıl içinde sadece PDR mezunları ile alan doldurulabilecek ike bu tür uygulamaları makul bulamayız

 2. sadece yazıklar olsun diyorum…. Gecelerce sırf pdr kazanayım diye masada uyuyakaldığım ve annemın benı uyandırıp yatağıma gönderdiği günleri hatırlıyorum. Sen o kadar çalış 20 binlerle pdr kazan, 250 bin 300 binlik adam gelsin senin branşdaşın olsun… Ey yarabbi, sen büyüksün

 3. PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK KURSUNA HAYIR !!!
  Geleceğin doktorlarını,akademisyenlerini,sanatçılarını,mühendislerini,avukatlarını vs. tüm meslek gruplarına gidecek insanları yetiştirenler öğretmenlerdir ..her mesleğe sahip insan önce bir öğretmenin elinden geçer . Psikolojik danışmanlık mesleğine bir kaç aylık kursla eğitim alan kişiler yapabilir mi, nerede kaldı doğru yönlendirme nerede kaldı kaliteli meslek adamları,nerede kaldı uzman kişiler,nerede kaldı işini düzgün yapma ? 4 yıllık bir lisans programı hatta yüksek lisans programlarıyla bezenen bir bölüm nasıl olursa 1-2 aylık kursa sığdırılır. Siz o çocukları o velileri dinlerken yönlendirirken olanı güzelleştirip ,olumsuzu düzeltmeye çalışırken yetecek mi o kurslar..Niye böyle bir alan niye uzmanlık alanı var o zaman? niye veliler çocuklarıyla ilgili bir durum olduğunda hep en iyisine evlatlarını götürmek isterler.. hani nerede kaldı bilgili meslek adamına ihtiyaç isteği..ilk 15.000 ne girerek kaç bin kişiyi geride bırakarak lisansa yerleşen öğrencilerin 200 binlerde okuyan sosyoloji ,felsefe grubu öğrencilerinden bir farkı olabilmeli,hak yemek değildir de nedir bu acaba ?..boşlukları dolduralım derken gelecek nesilleri nasıl yanlış etkileyeceklerini tekrar düşünsünler..Psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanı bir oyundaki fasulyeyi canlandıran kişi değildir..orada olması ve nitelikli özelliklere,bilgilere sahip olarak karşısındaki bireylere yararlı olması gereken biridir…okullarda özel eğitim kurumlarında psikolojik danışmana ihtiyaç var diye bu tarz uygulamalara gidilip bilgisiz niteliksiz meslek kişileri ortaya çıkartılmamalı..nasıl yararı dokunacak bu kişilerin o öğrencilere..boşuna 4 yıl okuyoruz o zaman biz..boşuna böyle bir lisans alanı var. Nasıl olsa kurslarla meslek sahibi olunabiliniyor ve de her şey öğrenilebiliyor 1-2 ay içinde..bu alanda yetişecek kişi sayısını arttırsınlar ,üniversite kontenjanlarını arttırsınlar o zaman daha fazla pdr mezunu verilsin ..farklı eğitimler alınıpta gelipte bu alanda yapa yapacak bir alan değildir pdr alanı..bu düzenlemenin bir an önce geri çekilmesini istiyoruz..Yeni nesillere bu şekilde haksızlık yapılamaz, eğitim sistemi de sağlık sistemi de daha iyiye gitmeli ,böyle sallanan taşlarla doğru zemin atılmadıkça o bina her daim çökmeye hazırdır.

 4. arkadaşlar bu yazı özel sektör için geçerli bir yazı bu kadar büyütmeyin zaten biz dersanelerde özelde çok da çalışmıyoruz dersanelerdeki tüm rehber öğretmenlere bakın hepsi alan dışı

 5. Arkadaşlar tepkilerimizi buradan dile getiriyoruz fakat bu yeterli olmayacaktır. Düşüncelerimizi daha yüksek mercilere iletmemiz lazım. MEB’e cumhurbaşkanlığına, başbakanlık, sitesine, köşe yazarlarına, tv ve gazetelere mailler atıp derdimizi anlatmamız lazım hiç olmazsa. Şayet bugün sessiz kalırsak yarın her önlerine geleni alırlar bölümümüze. Zaralı çıkan hem biz hem de gelecek nesillerimiz olur.

 6. yazıklar olsun bunu yapanlara.bu ne biçim saçma bir uygulama.o zaman ben gece gündüz çalışıp da niye pdr ye gittim.ben de yata yata felsefe okur rehber öğretmeni olurdum.arkadaş ihtiyacınız varsa açacaksınız fakültelere rehberlik bölümü ihtiyacınızı karşılayacaksınız..nereye atayacağınızı düşünmeden bir sürü felsefeciyi alıyorsunuz sonra da bunlara iş arıyorsunuz.sizin amacınız eğitim değil,.hali hazırda seçim de geliyorken üç beş oy fazla alabilirmiyiz diye ınun hesabını yapıyorsunuz.yazıklar olsun size.

 7. Gerçekten çok yazık! İnsan psikolojisi bu kadar mı hafife alınır anlayamıyorum. danışmanlık, bir iki ayda öğrenilebilecek bir meslek değil ki. eğitiminin sindire sindire alınması gereken ve mesleki doyum gerektiren bir meslek. bu işi sevmeyen kimsenin barınamayacağı bir yer. sevmek de işin inceliklerini ve detaylarını öğrenmekten, lisans eğitimi almaktan geçiyor. ne diyeyim Allah ülkemiz çocuklarının yardımcısı olsun.

 8. sibelciğim sen işe gir.asıl ayaklar altına nasıl alındığını o zaman göreceksin.

 9. biz neden okuyoruz bu bölümü okulu bitirmemize bir hafta var ve alan dışı atama yapılıyor.yeter artık, kabus gibi. insanların bu mesleğe verilen emeğe hiç mi saygısı yok. neden anlamıyorlar. bizim derdimiz felsefeci ya da sosyolojicilerle değil, herkesin yaptığı iş çok değerli ama herkes yetiştirildiği mesleği icra etsin. bu kadar çok sevdiğim ve emek verdiğim bölümümn bu şekilde ayaklar altına alınmasına artık tahammül edemiyorum. bu ülkede yıllarca veterinerler, ziraat müh. sınıf öğretmeni olarak atandı. şu an onların eğittiği çocukları görmekteyiz. sonra neden bu gençlik böyle diye sorar dururuz.

 10. insan sağlığının bu kadar hafife alındığı başka toplum var mı allah aşkına? pdr öğrencisi olarak emeklerimin boşa gittiğini düşünmekle beraber kesinlikle yetersiz ve de verimsiz bir program olacağı kanısındayım.

 11. Ben duydum. okul öncesi öğretmenliği için de defalarca bu kurslar açıldı. Şu an çalışmaktalar.
  Ne kadar verimli tartışılabilir.

 12. bu nedir yaa :s Pdr ye girmek için gece gündüz çalışıp EMEK verip taş çatlasın 20 bin sıralama ile giren insanlarla, 200bin sıralama ile giren insanları aynı kefeye koyuyorlar!!! madem birkaç aylık kursla rehber öğretmen olunabiliyor ozaman biz niye burda PDR okuyoruz ki? alandışılar doldura doldura bu mesleği milletin gözünde yatarak para kazanan rahat öğretmen konumuna düşürdünüz. gerçekten çok yazık :(

 13. Pdr bölümününden mezun olduğum için bin pişmanım.Bu mesleği yerlere düşürdüler.Hangi meslek için bunu yapabiliyorlar da bu mesleğe yapıyorlar.Mimarlık kursu açıldığını duydunuz mu yada başla bir mesleğin.Çok fazla beceri ve kuramsal bilgi gerektiren bu mesleği bir kaç aylık kursla tamamlamaya çalışıyorlar.Yazık gerçekten.Çok üzüldüm.Sonra bol bol odasında yatan hiç birşey yapamayan ”Rehber öğretmen” yetiştirin durun siz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir