Psikolojik danışmanların izlemesi gereken dizi “13 Reasons Why”

13 Reasons Way; JayAsher’ın ‘Ölmek İçin 13 Sebep’ adlı kitabından uyarlanmış, psikolojik drama türündeki bir gençlik dizisidir.

IMDB puanı 8.8olan dizide, baş kahramanımız Clay okul dönüşü kapısında eski teyp kasetleri bulur. Bu kasetler iki hafta önce intihar etmiş olan arkadaşı Hannah tarafından doldurulan kasetlerdir. Kaset kayıtlarında Hannah neden intihar ettiğini açıklamaktadır. Her bölümde yeni bir olayın anlatıldığı dizide biz rehber öğretmenlerin gözlemlemesi gereken çok önemli olaylar var. Arkadaşlarının, ailesinin ve çevrenin olaya bakış açısını çok iyi ele alındığı bu dizide aile ve arkadaşları üzerinde TSSB etkilerini de gözlemlemekteyiz.

Hannah’ın ailesi  kızlarının okulda zorbalığa uğradığını düşündükleri için okula ve okul rehber öğretmenine dava açıyor. Yani dizide idare ve rehber öğretmen(counseler) olaylar içinde aktif bir rol almaktadır. Alana dair çok şey katacağını düşündüğüm bir dizi.

Liseye yeni gelen Hannah arkadaş edinmek ve popüler grup tarafından dışlanmamak için çabalamaktadır.Ergenlik döneminde çevresel etmenlerin birey üzerindeki etkisini ‘kelebek etkisi olarak’ yorumlamaktadır. Ergenlikle, ergenlik sorunlarıyla, yanlış sosyal medya kullanımının, dedikoduculuğun ve popüler gençlerin popüler olmayanlara uyguladığı baskıların o yaş grubunda sıkıntı doğurabildiğini hepimiz biliyoruz. Hayatın her alanında “zorba” olan birileri olacak. Bunlarla baş etmenin yolu elbette intihar değil. Aslında çok ufak detaylar var. Özellikle biz rehber öğretmenlerin fark etmesi gereken sessiz çığlıklar var. Ve bu dizide bu çok güzel bir şekilde işlenmiş.

Zorbalık, cinsel istismar, ergenlik, yanlış sosyal medya kullanımı gibi çok önemli konuların ele alındığı bu dizi kesinlikle rehber öğretmenlerin izlemesi gereken bir dizi. Ancak çok depresif bir dizi olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca özellikle izleyen öğrencileriniz varsa bu diziden kötü etkilenebilirler.

Saliha Demir-psikolojik danışman ve rehber öğretmenPsikolojik danışmanların izlemesi gereken dizi “13 Reasons Why”” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir