Psikolojik danışmanlara süper öneriler-3

Sevgili dost:

Şimdi seninle edepsizlik etmeden görüşme sürecinde faydalanabileceğin birkaç öneri de bulunmak istiyorum. Şunu asla unutma. Okulda bu işi iyi bildiğini söyleyen ukala tiplerle karşılaşacaksın. Ama en iyisini en doğrusunu bilen sensin. Bu ukalaları asla ciddiye alma. Alaycı bir gülümseme gönder yeter. Cevap verip de muhatap kabul etme. Şişirirsin.

Okula tebessümle gir. Hiç küçümsemeden gözünün içine bakıp da senden selam bekleyen öğrencilerine gönülden selam ver.

Bazı kronik üzgün öğrencilerin olacak. Onlar asla mutlu olmazlar. Ama senin küçük bir dokunuşun kapıyı açar.  Gülümsediğini gördüğümde “mutlu olmanın sana ne kadar yakıştığını bilsen” gibi bir ifadeler her zaman işe yarar. “Seni mutlu görmek gerçekten beni mutlu etti” ifadesi Onun senin için değerli olduğu mesajını verecektir. Bu öğrencilerin asıl sorunu problemlerinin olmayışıdır. Bacağı olmayan, yüzü yanan insanları örnek vererek empati yapmasını sağla. Takibi bırakma. Ara da bir çay ısmarla.

Anti sosyaller: Bu öğrenciler her okulda en ciddi sorundur. Kendini de bıçaklar, başkasını da. Kavga kendini ifade yöntemidir. Altında yatan neden kötü aileye sahip olmasıdır. Bu nedenle işin çoook zor. Tavır tatlı sert. Bunlara karşı yumuşama. Diğer öğretmenler bu öğrencileri sevmeyeceği için ciddi bir sevgi yoksunluğu içindedir. Konuşmalarında asla yumuşamadan ona değer verdiğini hissettir. ? Bana bak. Herkes senin hakkında bir şey söylüyor, ama ben sana güvenmek istiyorum. Herkese senin iyi bir insan olduğunu söyledim. Düzelebileceğini biliyorum. Beni utandırma?. Gibi bir yaklaşım sana karşı gelişecebilecek olumsuz bir yaklaşımı ortadan kaldıracak. Bu dakikadan sonra ona ne söylersen söyle sana itaat edecek. Ayrıca öğrencideki otokontrol sağlanmış olacak.

“EE hocam yaptım gene yapıyor” deme. Biraz daha sabır. Seni sığınacak bir liman olarak görmeye çalışacak. Herkese kızsa da seni sevecek. Sana inanacak. Arada bir çay ısmarla ( alışkanlık haline getirmeden) her yaptığını onun iyiliği için yaptığını hissettir. Sonrası çorap söküğü.

 

psikolojik_danismanlik

Alaycı  öğrenciler: Bu ciddiyet yoksunu öğrencilerden her sınıfta bir adet mevcuttur. Dersin düzenini de bozarlar. Öğretmenin motivasyonu nu da. Yapman gereken taviz vermeden ciddiyetini korumak. Unutma o espri yapar sınıf güler. Yani öğrenciler onun yanındadır. Çok ustaca cevaplar vermen gerekir. Bir gün sınıfa girdim. Bir öğrenci ayı sesi gibi garip bir ses çıkardı. Herkes kahkahadan yere yattı. Gayet ustaca, ?arkadaşlar koridordan geçen birisi içeride hayvanat bahçesi mi var derse cevap vermekte güçlük çekerim. Deyince bir anda susuverdiler. Çok zor duruma düşeceğim bir anda küçük bir manevra ile sıyrılıvermiştim. Onu diğer arkadaşlarıyla olan bağını koparmanda fayda var.  “kusura bakma ama sen şimdi arkadaşlarının dersi dinlemesine engel oluyorsun. Onların hakkını yiyorsun” de. Ver sonucu gör.  Genelde bu tipler, izlediği bir dizinin eseridir. Kişiye izlediği dizideki gibi olmadığı, esprilerin bayat ve kendisine yakışmadığı anlatılmalıdır. Bu öğrencilerin sınıf içindeki yeri kesinlikle değiştirilmelidir. Genelde problem çözülür. Devam ederse mutlaka baba telefonla aranıp okula davet edilmeli. Durum babaya ciddiyetle anlatılmalıdır. Ok.

Kırılgan Öğrenciler: Bu öğrenciler maalesef zayıf kişilik özelliği gösterirler. Odayı, sınıfı ağlayarak terk eder. Nereye gittiğini bilmezsin. Karşılaşabileceğin en zorlayıcı öğrenci tipidir. Bir espri yaparsın o bozulur gider. Sınıfta o tarz öğrenciler olabileceğini unutma. Diyelim ki böyle bir öğrencin oldu. Sınıfı ağlayarak terk etti. Çık ve onu bul. Mutlaka konuş. Yoksa okulu terk eder. Allah vermesin hiçbir şey olmasa bir kaza geçirir. Sen de çok üzülürsün. Seni yanlış anladığını, istemeden kırdığın için özür dile. Merak etme küçük düşmezsin.  Sonrasında onunla otur konuş.

Devamı gelecek bekle lütfen. Şimdi senden bir ricam olacak. Aşağıda linki verilen iki adet seminer videomuz var. Beğeneceğini eminim. İzlersen mutlu olurum.

Sağlıcakla kal.

http://www.youtube.com/watch?v=lNB4x8WjpG4     (Aile içi iletişim. Eğlenceli)

http://www.youtube.com/watch?v=3JykaIlPkpM            (Motivasyon, Eğlenceli)

Kaynak: https://www.aktuelpdr.net

506 357 90 30
Kadir AKEL
Eğitimci- Yazar

[reklam]

Psikolojik danışmanlara süper öneriler-3” için 4 yorum

  1. bence gayet güzel ve gerçekçi bir yazı olmuş. ellerinize sağlık. öyle kitaplarda yazan teorik safsatalardan değil hiç olmazsa.

  2. BENCE böyle bir yazının siteden kaldırılması gerekir. bu taktikler bir rehber öğretmen olarak asla kullanmadığım ve kullandığımda da faydası olmayacağını düşündüğüm taktikler…

  3. bu yazı kullandığı üslup itibariyle de içeriğiyle de en fazla “şaka” kabul edilebilir. böyle hazır reçeteler sunmak, kategorize etmek, öğrenciyi “şaklaban” gibi sıfatlarla nitelemek… sibel hoca’ya katılıyorum. dikkate almayın, gülün geçin derin ben…

  4. Öğrencileri bu şekilde kategorize etmek, aşağılayıcı, imalı, güç mücadelesi içine girilen tutumlar sergileyip kazan-kaybet yaklaşımı içinde olmak tarihin tozlu sayfaları içinde yerini çoktan almıştır. Bu yazıyı okuyan meslekte yeni arkadaşlara tavsiyem, yazılanları dikkate almamaları, asla uygulamamalarıdır. Bunun yerine Thomas Gordon’un Etkili Öğretmenlik Eğitimi kitabını okusunlar. Facebook üzerinden 126 beğeni almış olmasına ise güleyim mi ağlayayım mı bilemedim:!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir