Psikolojik Danışmanlar SBS Hakkında Ne Düşünüyor?

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi, tarafından yürütülmekte olan Seviye Belirleme Sınavları (SBS) tartışılmaya açılmış ve koşullara göre kaldırılması gündeme gelmiştir. Bu konudaki tartışmalara yön vermesi açısından derneğimizden görüş ve öneriler istenmektedir.

Görüş ve öneriler istenen alt boyutlar ekte sunulan yazıda aşağıdaki gibi belirtilmektedir.

1. SBS’nin mali açıdan etkileri.
2.SBS’nin öğrencilerin duygusal, sosyal, psikolojik ve fiziksel gelişimleri üzerindeki etkileri.
3. SBS’nin okul başarısı üzerine etkileri.
4. SBS’nin öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkileri.
5. SBS’nin öğretmenlerin mesleki gelişimleri üzerindeki etkileri.
6. SBS’nin öğrenci-veli ilişkileri üzerindeki etkileri.
7. SBS’nin öğretme ve öğrenme süreçleri üzerindeki etkileri.
8. SBS’nin sisteme geri dönüt sağlama açısından etkileri.
9. SBS’ye yönelik öneriler.
10. Ortaöğretime Geçiş Sistemi (OGES)’nin oluşturduğu olumlu ve olumsuz durumlar.
11. Ortaöğretime geçiş sistemine yönelik öneriler.

Yukarıda sıralanan boyutlar üzerinde veyaönereceğin diğer boyutlarla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na göndereceğimiz rapora esas teşkil etmek üzere bu konularda görüş ve önerilerini, araştırma sonuç raporu, makale, yüksek lisans veya doktora tezi, çalışmalarını 15 Mayıs 2010 tarihine kadar pdrder@yahoo. com veya huseyinsn@yahoo.com adresine göndermenizi dileriz.

Özellikle meslek alanımızda bu konuda oluşturulan bilgi birikiminin rapora ve raporun kaynakçasına yansıtılması son derece önemlidir. Bu konudaki çalışmalarımızın meslekleşme çalışmalarına da katkı getirmesi düşünülmektedir.

Bu konuda ilgili rapora katkısı bulunanlar derneğimizde “SBS İnceleme ve Araştırma Çalışma Komisyonu” adı altında hazırlanan raporda adları yer alacaktır. Ayrıca ilgili rapor derneğimizin internet sayfası aracılığı ile kamuoyuna da duyurulacaktır.

İlgili hazırlıklar sırasında görüş ve önerilerinizle çalışmalarımıza yön vereceğinize inanıyoruz.

Selam ve saygılarımızla…

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Yönetim Kurulu

Psikolojik Danışmanlar SBS Hakkında Ne Düşünüyor?” için 3 yorum

  1. önceden çok çalışan bir bireydim 8.sınıfın ikinci dönemine kadar şimdi hiç ders çalışmak canım istemiyor ve sıkılıyorum manyak gibi soru çözebilmek için ne yapmalıyım ??? :)

  2. GELİŞİM DÖEMİNDEKİ BİR ÇOCUĞUN ÖNÜNE KOSKOCA BİR SINAV KOYUP BUNU BAŞARACAKSIN DENİLİYOR….ÇOCUK NE SAĞLIKLI BİR BÜYÜME İÇİNDE OLABİLİYOR NE DE SINAVI BAŞARABİLYOR…ÇOK YANLIŞ GÖRÜYORUM OYUN YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN ÖNÜNE DERSHANEYE ,OKUL,ETÜTLER İÇİNDE SIKIŞTIRIP ÇOCUKLARI BUNALIMA SOKMATAYIZ….10 VE 15 YIL SONRASINI BİLE DÜŞÜNMEK İSTEMİYORUM…ÇÜNKÜ ÇOCUKLUK DÖNEMİ İYİ GEÇMEYEN BİR BİREYİN YETİŞİKİNLİK DÖNEMİ DE PROBLEMLİ OLACAĞI KANISINDAYI…UZMAN ARKADAŞLARIN BU KRİTERLERİ GÖZ ÖNÜNDE TUTMALARINI RİCA EDİYORUM..RUH SAĞLIĞI YERİNDE OLAN BİREYLER YETİŞTİRMEK İSTİYORSAK…..

  3. hepimiz biliyoruz ki çocuklarımız yarış atı değil. sınav kalkacaktı doğurdu adeta lütfen . doğru bi sistem yapılsın . Öğrenci ve öğretmenler dershanelerle yarıştırılmasın.yapılacak sistemde öğrenciler okul notlarıyla ama öğretmen kannaatleriyle değil gerçek notlarıyla değerlendirilsin. lütfen 5 e kadar gelen öğrenci 1000 lük sonrasında 40 lık olmasın eğitin şu öğretmenleri . gelen lise öğrencilerine bakınca not ortalamsı 85 olan bi öğrencinin geçek notu 55 çıkıyo bu nasıl bir değerlendirmedir.bir çok ilköğretim öğretmeni arkadaşım ek başarı yükesk olsun diye yükeseltiyo notları
    yanlış ama. SAYGILARIMLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir