Psikolojik Danışmanlar “Tükeniyoruz” Farkında mısınız?

-Nasılsın hocam?

-İyiyim çok şükür?

-Geçen gün okula geldik seni göremedik. Rehabilitasyona mı dediler rehberliğe mi dediler oraya geçmişsin?

-Rehberlik Araştırma Merkezin’e?

-Yaa hayırdır? Ne oldu ki niye gönderdiler okuldan.

-Şimdi şöyle? Özürlülerin rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alabilmeleri için rehberlik araştırmadan rapor almaları gerekiyor. O raporu alabilmeleri içinde zeka testine girmeleri gerekiyor. O testide sadece psikolojik danışma ve rehberlik veya psikoloji mezunları yapabiliyor. Burada da alan mezunu diyebileceğimiz kişi sayısı oldukça az. Eee öyle olunca da ha bire bizi alıp duruyorlar.

-Haa öyle olsun..yoksa dedim hocam soruşturma mı geçirdi, ondan mı okuldan uzaklaştırdılar.

-Yok şükürler olsun?

Son beş ayda bu türden karşılıklı konuşmaları kaç defa yaptım hatırlamıyorum. Şu her sene okullarından alınıp isteğiniz ve izniniz olmadan yapılan geçici görevlendirmeyle, başka okullara, RAM’lara gönderilen, her fırsatta eğitim çalışanının haklarını savunduğunu dilinden düşürmeyen ama bu konuda nedense sus pus olan sendikalara ve meslek örgütlerine rağmen mağdur edilen, sınırları henüz çizilmemiş, kiminin rehber öğretmen, kiminin psikolojik danışman dediği meslek elemanlarının dramından söz ediyorum.

Zaman zaman bu psikolojik danışmanlık mesleği nasıl kurtulur tarzı mesleki sohbetleri duyarız. Bu meslekte 11. yılımı devirmek üzereyim. Ne yazık ki 11 yıldır bu konuları konuşuyoruz. Psikolojik danışmanların ülke çapında sayılarının artmasından başka kayda değer bir gelişme olmadı. Hatta daha önceleri koca okulda iki bin öğrenciye tek psikolojik danışman çalışırken, şimdi kendi okulumuzdaki iki bin öğrenciye ek olarak, görevlendirildiğimiz başka okullardaki birkaç bin öğrenci daha eklendi. Nerdeyse elimizde bir sihirli değnek varmışçasına okullarda mücadele ediyoruz. Bu kadar standart dışı çalışma koşullarında bizlerden başarı bekleniyor, beklenti karşılanamayınca da ardı arkası kesilmeden eleştiriler sıralanıyor. Bazı forumlarda ?bizim okuldan rehber öğretmeni alsalar sorun daha da azalır? tarzı her türlü hakkaniyetten uzak tamamen yıkıcı ve yaralayıcı yazılar döşeniyor. Genelde yüz yüzeyken yaklaşım olumlu olurken forumlara gelince insanlar kullanıcı adlarının ardına sığınıp içlerindekini nede güzel döküyorlar. Atalarımızın; “iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır” dediği yer burası olsa gerek.

Tükenmişlik sendromu yaşayan meslek grupları içerisinde psikolojik danışmanlar önemli bir yer tutuyor. Bu konuda Prof. Zafer Gökçakan ve Uzm. Psk. Danışman Recep Özer tarafından 1997 yılında yapılan bir araştırma var.

Bu araştırmaya göre;

Psikolojik danışmanlarda en çok kişisel başarısızlık şeklinde tükenmişlik (% 24) görüldüğü, onu duygusal tükenmişlik (% 13) takip ettiği ve çok az bir oranda da duyarsızlaşma şeklinde tükenmişliğin (% 2) görüldüğü belirlenmiştir.?

Araştırmanın ayrıntılarını merak edenler için yukarıda link verdim.1997 yılından sonra herhangi bir araştırma yapılmış mı bilemiyorum ama öyle zannediyorum ki bu araştırma yeniden yapılsa sonuç daha fazla tükenmişlik olarak çıkacaktır. Çünkü o tarihten bu yana çok şey değişti.

Bu mesleği çok sevmeme rağmen, her gün okula neredeyse güle oynaya giden ben bile zaman zaman keşke başka bir bölüm okusaydım demeye başladım. Burada görüştüğümüz, konuştuğumuz bir çok kişide aynı şeyleri söylüyor. Aktuelegitim forumlarında açılan kimi başlıklarda, yazılan bazı yazılarda da meslektaşlarımızın zaman zaman bu yönde düşündükleri bazı psikolojik danışmanlarınsa fırsat bulsalar hemen alanlarını değiştirecekleri anlaşılıyor.

Peki bu durum nereye kadar gidecek? Bir yandan alanda çalışan bizler diğer yandan arkadan gelen yeni mezun psikolojik danışmanlar olmak üzere sayımız her geçen gün artıyor. MEB norm kadro yönetmeliğinde kaç öğrenciye ne kadar psikolojik danışman düşeceği belirtilmekte. Sadece bu kural uygulansa bile bir miktar nefes alabileceğiz. Sonrasında okullardaki çalışma alanının sınırları biraz daha netleştirilebilir. Sınıf rehber öğretmenlerinin öğrenci üzerindeki sorumluluklarını etkin şekilde yerine getirmeleri sağlanabilir. Okullardaki rehberlik yürütme komisyonları daha etkin hale gelebilir. Okullardaki rehberlik faaliyetlerinin sadece psikolojik danışmanın işi olmadığı, bu faaliyetlerin okuldaki tüm personelin ortak çalışmasıyla daha etkin yürütülebileceği vurgulanabilir.

Psikolojik danışmanlık mesleği okullara sıkışıp kalmaktan da acilen kurtarılmalıdır. Kendimize yeni çalışma alanları açmamız gerekmektedir. Türkiye İş Kurumu bir süredir meslek danışmanlığı hizmeti vermektedir. Meslek danışmanlığı yada daha genel anlamıyla mesleki rehberlik uzmanlık gerektiren bir iştir. Mesleki rehberlikte bir takım test ve envanterlerin uygulanması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Ne yazık ki bu alan bizlerin boşluğunda başka kurum ve uzman olmayan kişiler tarafından doldurulmaya çalışılmaktadır. Bilindiği üzere rehberlik ilk olarak ABD?de mesleki rehberlik olarak ortaya çıkmıştır. Bu alan yine bizler tarafından yeniden doldurulmalıdır. Mesleki rehberlik alanı bizlerin önünü açmada büyük rol oynayacaktır.Aksi halde salt psikolojik danışmanlık alanına sıkışmak mesleki tükenmişliği hızlandırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle?

Ahmet GÜNAY

Psikolojik Danışman

Mesleki alanda görüş alışverişi için pdrservisi@mynet.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Psikolojik Danışmanlar “Tükeniyoruz” Farkında mısınız?” için 5 yorum

  1. hocam kesinlikle yaşadıklarımızın çok az bir kısmı yazdıklarınız.çalışan meslektaşlarımız size fazlasıyla hak verecektir ki her meslek gurubunda işini hakkıyla yapan da yapmayan da var bizim mesleğimizde olduğu gibi. o yüzden bütün rehber öğretmenler-psikolojik danışmanlar diye başlayıp acımasızca, haksız yere yapılan eleştirilerde bizim her geçen gün tükenmişliğimizi, pişmanlığımızı çoğaltmaktan, hevesimizi kırmaktan başka bir işe yaramıyor. sadece kişi kendinden bilirmiş işi diyip bize bu kadar haksız eleştiride bulunanların yansıtma yaptığı kanaatindeyim. herkes kendi vicdanıyla başbaşa, o yüzden de kimse kimsenin vicdan bekçisi değil. herkes kendi işine baksın….

  2. lisede psikolojik danışmanımız vardı.bazı günler okulda göremezdik.öğrenci aklı hoca bazı günler okula gelmiyor diye düşünüyordum.meğersem adam iki okula daha görevlendirilmiş.bu sene başında geçen sene çalıştığım okulun velilerinden arayanlar oldu beni.hocam niye gittiniz diye.veliler inanın anlıyor değerimizi de ah şu öğretmenler.o kadar kıskançlar ki.

  3. bu konuşmaları desteklemişsin arkadaşım.hiç olmadı böyle.herkes böyle diyor demek ki gerçekten böyle diyemezsin.ben bugün öğle arası yemek bile yiyemedim.üç sınıfa girdim.üç öğrenci ve bir veli ile görüştüm.daha ne yapalım.işimizi yapıyoruz.sorun bu değil.sorun işimizi ÖNEMSEMEMELERİ.

  4. Güzel tespitlerde bulunmuşsunuz. Hemen hemen herkes PDR’cilerin arkasından “okullarda hiçbir iş yapmıyorlar, yan gelip yattıkları yerden para alıyorlar.” şeklinde söylemlerde bulunuyorlar. Ben PDR öğrencisiyim, bütün PDR’cilere genelleyemem tabi ama benim okuduğum okulda görev yapan, ailemde ve çevremde de çok öğretmen akrabam olduğu için onlar vasıtasıyla bilgi aldığım diğer rehber öğretmenler hakkında da veliler ve hatta farklı branştan öğretmenler bile aynı şekilde düşünüyor. Okullardaki rehber öğretmenlerden hiçbir şekilde verim alınamadığını düşünmekteyim. Lisedeki rehber öğretmenim babamın öğretmen arkadaşıydı. Sık sık odasına ziyarete-muhabbete giderdim ve benden başka neredeyse kimsenin gitmediğine de emindim. Zaten çalışma saatleri çok esnek, arada bir sınıflara anket doldurtmaktan başka bir iş yapmadığını düşünüyordum. Hatta bir gün odasına gittiğimde anket sonuçlarını MEB’in sitesinden bana girdirtti ve yaklaşık yarısı doldurulmamış olan anketlerin de cevaplarını uydurduk (bu anketlerin hiçbir işe yaramadığı kanaatindeyim). Yaşadığım şehirdeki birkaç rehber öğretmenle ilgili olarak da benzer duyumlar aldım. Bence okullarda görev yapan rehber öğretmen (psikolojik danışman) artık ne denirse (!!) görev tanımı ve okuldaki sorumlulukları en baştan düzenlenmeli ve aktif rol oynamaları sağlanmalıdır. Yoksa sizin de dediğiniz gibi kıymeti anlaşılamayan bölümümüz yakın zamanda çöpe gidecek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir