Psikolojik danışmanın kişilik özellikleri nasıl olmalıdır?

Psikolojik danışmanlar sahip olması gereken nitelikleri üç boyutlu olarak değerlendirebiliriz. Bunlar; mesleki bilgiler, psikolojik danışma becerileri ve psikolojik danışmanın kişilik özellikleridir. Mesleki bilgi ve danışma becerileri üniversitede verilebilirken, üçüncü boyut olan psikolojik danışmanın kişilik özelliği daha çok yaşadığı çevrenin etkisiyle şekillenir. Bu nedenle bir çoğumuz psikolojik danışman olarak mesleki bilgi ve psikolojik danışma becerilerine sahip olurken, sahip olunması gereken kişilik özelliklerinden çok farklı olabilmekteyiz.

Psikolojik danışmanın meslek yaşamında oluşan bazı sorunlar bu kişilik özelliklerine sahip olunmadığından kaynaklanabilir. Örneğin bir psikolojik danışman gerçekleştirmek istediği amaçlarında sabırlı olamıyorsa, kararlı değil ise, tükenmişliğini onaramıyorsa problem yaşaması kaçınılmazdır.

Bana göre bir psikolojik danışmanın niteliği mesleki bilgi kadar önemlidir. Biliyorum ki üniversiteden mesleki bilgi ve psikolojik danışma becerileri konusunda çok iyi donanıma sahip olarak mezun olduğu halde meslek yaşamında sırf sahip olduğu olumsuz kişisel niteliklerinden dolayı psikolojik danışmanlar başarısız oluyor. Çalıştığı ortamda dışlanıyor. Çatışma yaşıyor.

Konuyu fazla uzatmadan kendimce kaleme aldığım psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerini yürüten psikolojik danışmanın kişilik özellikleri sıralayalım.

Facebook takibi için https://www.facebook.com/ozkanemiroglu

Psikolojik danışmanının sahip olması gereken kişilik özellikleri ve yapısı

1-      İyi bir okuyucu ve okuduğunu değerlendirmeli

2-      Kendini tanımalı, kendisiyle ilgili farkındalılık geliştirmeli.

3-      Özeleştiriye sahip olmalı.

4-      Eleştiriye açık olmalı.

5-      Dinlemesini bilmeli

6-      Espiriye açık, mizah anlayışına sahip, espri yaparken karşısındaki ile dalga geçmemeli

7-      Konuşma becerilerini geliştirmeye açık olmalı.

8-      Giyim kuşamı düzenli ve temiz olmalı

9-      Bilim adamı düzeyinde olmasa da araştırmayı sevmeli

10-  Yazar olacak kadar olmasa da arada yazmalı

11-  Psikolojik danışmayı bir yaşam biçimi olarak kabul etmeli ve mesleğine adamalı. Bu şekilde mesleğini daha çok benimseyebilir ve sever

12-  Planlı ve programlı olmalı

13-  Değişime açık ve yeni şeyler denemekten korkmamalı

14-  Alçak gönüllü olduğu kadar mesleğinde kendine güvenmeli

15-  Danışmada sonuca gitmede aceleci olmamalı

16-  Sosyal olmalı

17-  Çalıştığı kurumda ki personelle dialoğu seviyeli ve sürekli olmalı

18-  Mesleği ile ilgili yapılan şakalara kızgın tarzda cevap vermemeli. Uygun ve kısa cümlelerle yetinmeli

19-  Bulunduğu çevrenin kültürünü tanımalı ve anlayış göstermeli. Çatışma içinde olmamalı.

20-  Beslenme alışkanlığı olmalı. Sağlığına itina göstermeli. Yaşam biçimi düzenli olmalı.

21-  İçten gelen bir tebessümle, güler yüze sahip olmalı

22-  Bilimsel düşünceye sahip olmalı

23-  Problemler karşısında ve problemli kişiler karşısında problem çözme motivasyonuna sahip olmalı.

24-  Zaman zaman yaşanabilecek tükenmişliğini fark ederek önlemlerini almalı

25-  Her şeyden önce mesleğimi seviyor muyum? Sorusuna yüksek sesle evet demeli.

26-  Aksiyon sahibi olmalı. Durağan olmamalı.

27-  Servise gelenle görüşürüm, gelmeyenle görüşmem anlayışı olmamalı.

28-  Rehberlik servisinden yararlanacak danışanların zaten çekingen yapıda olabileceklerini düşünerek,  servise çekecek projeler geliştirmeye çalışmalı.

Yazdığım bu maddeler kendimce sahip olmamız gerektiğini düşündüğüm özelliklerdir. Elbette bunların dışında sahip olmamız gereken başka özellikler de vardır. Bunları yorumlar bölümünde sizlerde ayrıca belirtebilirsiniz.

https://www.aktuelpdr.net

Özkan EmiroğluYazıyı paylaşın

Psikolojik danışmanın kişilik özellikleri nasıl olmalıdır?” için 131 yorum var;

 1. psikoloji okumak istiyorum su an kendimi geliştirmeye calışıyorum ama duygusal bir insanım sizce bu meslek için uygun mu cevap verirseniz sevinirim

  Reply
  1. Mesleğe uygunluk noktasında birçok nokta var.
   Psikoloji ile iligili kaynakları okumaktan ve insanlarla ilgilenmekten hoşlanıyorsanız neden olmasın.
   Ama konuyla ilgili bir pdr uzmanı ile ayrıca konuşmanızda faydalı olacaktır

   Reply
 2. Ben sıkı bir şekilde ders çalışıyorum ve psikoloji okumak istiyorum ama yazılan özellikleri okuyunca kararsız kaldım karşımdaki insanı iyi anlayabilen birisiyim ama duygusal bir yapım var sizce bu mesleği yapmaya uygun muyum

  Reply
 3. Ben de aslında bu mesleği yapmak isterim çünkü gerçekten çook güzel bir meslek fakat bu özelliklerden bazıları ben de yok. Bu yüzden çok mutsuzum.

  Reply
  1. Özkan Emiroğlu · Edit

   Bu özellikerin tamamı bir kişide olamayabilir.
   Bu nedenle mutsuz olmana gerek yok.
   Okulundaki psikolojik danışman (rehber öğretmen) ile görüşerek bilgi alabilirsin bu meslek hakkında.

   Reply
 4. Merhabalar ben psikiyatr adayı Abdulmelik şu dönemde biraz ruhsal bozukluklarım var ama destek alıyorum. ruhsal bozukluk ve sinirbilim alanları ciddi şekilde merak alanımdır. Araştırmayı sever yazmayı sever kitap okumayı seviyorum insanların hikayelerini dinlemeyi ve beraber bi çözüm yaklaşımı göstermekten alıkoyamıyorum kendimi yalnız geçmişte yaşadığım bazı psikolojik durumlar benim kişisel gelişimimi engellemekte vakit kaybetmemiş. Kendi merak ve uğraşlarımı değerlendirmem ve geliştirmem için uygun bir ortamım bulunmuyordu sosyal ortam yok arkadaş çevresi zayıf özgüvensiz biri olmaya başladım 20 yaş ve sonrası bende devasa bir farkındalık gelişti. Toplumu kültürü araştırdım psikolojik ve sosyolojik etkilerini kendi araştırmalarım ve okuduğum kitaplar sayesinde bu farkındalığa sahip oldum ve iletişimin önemliliğine vurgu yaptım. Toplum içinde ön yargıyı kırmak adına insanların bireylerin kendi içtenlikle kalbinden gelen konuşmasının olmasının gerektiğini düşünüyorum. Şüphe, korku, kaygı, endişe insanı gerçekten bir yaşayan ölü sıfatına getirmektedir. Ve kültürel bağlılık göstermekte olan toplum, Sabit yaşam stiline bürünmüş öğrenilmiş çaresizlik mahkumu olan bir toplum modelini oluşturuyoruz. Bu durumu kendi bölgemde tespit ettim ve buna yönelik değişimin olması yönünde beni çeken sürekli bir şeyler oluyor. Toplumun ciddi anlamda yardıma ihtiyacı var ve bunun için seçilmiş olabileceğimi düşünüyorum. Çünkü yürekten hissediyorum..

  Reply
 5. Merhaba, ben 10. Sınıfa gidiyorum
  Psikoloji bölümünü seviyorum ama bir sıkıntım var ben sevdiğim insanlarla nasıl konuşabilirim bilemiyorum bu yüzden olmadık şeyler söyleyip insanları kırıyorum sevgimi tuhaf gösteriyorum olmayan bir şeyi varmış gibi. Bu beni üzüyor
  Acaba bu mesleğe uygun bir insan değil miyim ?

  Reply
 6. Ben 11. Sınıf öğrenciyim birkaç bölüm aklımda ama PDR yi bir yıl önce öğrendim ve yapmayı çok istiyorum ama benim gözlem konusundaki eksiklerim var ve çok kararsız kalabiliyorum bunu atlatmak veya nasıl geliştirebilir bir adım atmam gerekiyor bir fikri olan var mı?

  Reply
 7. Merhaba. Ben 10.sınıfa geçtim ve bölüm seçeceğim. Şimdilik eşit ağırlık bölümünü düşünüyorum. Seçersemde psikoloji bölümünü okumak istiyorum. Ama psikolog faln olmak için konuşma yeteğeninin olması lazım. Ben biraz utangaçım ama başka ortamlarda . Yani ev de, samimi olduğum arkadaş ortamında o kadar da utangaç değilim.Sadece girdigim ortama biraz geç ayak uyduruyorum. Sizce psikoloji bölümünu okumalı mıyım?Ve psikolji bölümü için istanbul dışında hangi üniversiteleri önerirsiniz. Sorumu cevaplarsanız çok memnun olurum.

  Reply
  1. Merhaba bende 10. Sınıfa geçtim ve meslek lisesinde halk ve ilişkiler okuyacağım bende yeni girdiğim ortamlara uyum sağlamak konusunda oldukça zaman harcayan biriyim ama eğer gerçekten bunu istiyorsan sık sık farklı ortamlara girip kendini geliştirebilirsin .

   Reply
 8. ismini vermek istemeyen yabancı · Edit

  Ben de psikolog olmak istiyorum ama bu maddelerin çoğu bana uymuyor hepsini yapamaya calisacagim ama ben bir kere hic düzenli değilimdir odama girseniz kaybolursunuz o derece ve planli da deilim ama bu meslek bana cok yakin geliyor yani istesem yapacakmisim gibi ama hep icimden bişey baska bir seyler anlatoyor yani ne yapmam gerekkkk??

  Reply
  1. Özkan Emiroğlu · Edit

   Psikolojiyi sevip sevmediğiniz ve insanları çözümleme konusundaki yaklaşımınz daha sonra bu alanda kendinizi geliştirme azminiz birçok maddeye göre daha önemli.

   Reply
 9. İsigin_golgesi · Edit

  Kesinlikle anlayisli ve sabirli olmali. Sakin bir yapida olmalı. Ve olaylara tarafsiz bakabilmeli. İstediği kadar okumuş olsun bisiler biliyo olsun çok şey biliyo olsun yine de karsisindakinin düşüncelerine önem vermeli. Olumsuz onyargi ya sahip olmamali ve olumlu onyarginin da dozunu iyi tutturmali. Daha dogrusu tamamen gerçekçi bir bakis acisina sahip olmali. Iyi bir gözlemci olmalı. Insanlarla nasıl konusmasi gerektiğini bilmeli ve tabiki asosyal olmamali zaten biliyosunuzdur siz de asosyal psikolog olmaz heralde ben yine de soliyim dedim. Ve en önemlilerinden biri şu bence kendi açımdan baktigimda herkesi aynı kefeye koymamali en azindan farkli insanlarin farkli olduğunu dusunup anlayip onlara daha farkli yaklasmali kesinlikle şu şöyledir bu böyledir diye konusmasa da iyi olur diye dusunuyorum tabi kesin olarak dogrulugu belli olan konular için kesin konusup yeterli duzeyde kendinden emin bi tavir sergileyebilir. Her sey dozunda olmali daha dogrusu kanaatimce. Alani disina asla ve asla cikmasini da dogru bulmuyorum. Örneğin ilaç önermek gibi. Bak istersen doktora danışıp su ilaci kullanabilirsin seklinde tavsiyede bulunabilirsin elbet gerekirse. Ama zorlayamazsin bilip bilmeden. Karsisindakinin beyin gücü yuksektir veya rahatsiz olmuyodur o insan digerlerine cok farkli da olabilir baskalari gibi her sey i siradan olmak zorunda mi. Bazılarına normal gelmeyebilir ama kime göre normal değil iste. Bazi davranislari degisik olan büssuru dahi kisi var. İnsanlara genelde anlayamadiklari seylerin degisik geldigini düşünüyorum. Herkesi ayni kalibin icindeymis gibi dusunmemeli asla bir psikolog danisman pedagog vesaire. Sonucta hepimiz insaniz hepimizin hatalari olabilir. En önemlisi de bir insanin psikolog olmasi her açıdan en dogrulari yaptığı anlamina gelmez. Karsisindakinin yapi taslariyla oynamamali bence pek fazla en azindan gereksizce oynamamali. Kötü yönlerini ortadan kaldirmaya calismak yerine iyi yonlerini ortaya cikarmaya calismali karsisindakinin. Bu emin olun çok daha kolay olacaktir. Bi insana yapma dersen, o isi yapım gücünü kullanma demis gibi olabilir. Bu karsidakine zor gelebilir çünkü iyi veya kötü bastirilmasi istenilen bir gücü var sonucta. Elbet daha zor gelecektir diye dusunuyorum. Ama icindeki iyi gucleri ortaya cikartip o gücünü kullanmasina vesile olursan karsindakinin cok daha kolay olacaktir ikiniz icin de. Ve cok daha güçlü olduğunu hissedecektir karsidaki. Kibirli olma sinirli olma yerine mutavazi olmak iyidir Allah sabirli olanlari sever gibi daha olumlu yönde yönlendirmelerde bulunabilirsiniz. Ve bulunabiliriz inșAllah hayirlisiyla Allahin izniyle hadi bakalim. ve güler yuzlu olmak iyidir psikologluk yaparken ama onu da abartmamak lazin karsidaki sizi yanlis anlayabilir ve biyerden sonra yapmacik da gelebilir tabi Allah korusun.

  Reply
 10. Bende 9.sınıfa gidiyorum bir senedir piskologluk istiyorum bu bölümü gerçekten çok seviyorum çevremdeki insanlar benim bu mesleği seçmemi istemiyolar onlara göre deli doktorluğu okuyupta n yapacakmışım ama benim bu mesleği seçmemin sebibide bu aslında insanlara piskologların deli doktoru olmadıklarını anlatmak istiyorum sonuçta psikologlar dedi doktoru olsa (deli doktoru çok gereksiz ve irenç bir tabir ama kullanmak zorundayım) akıl hastanelerinde görev yaparlardı yanlışmı düşünüyorum acaba?

  Reply
  1. Haklısın bence bende 10. Sınıfa gidiyorum bende psikolog olmak istiyorum etrafımdaki insanlar seninde psikolojin bozulur falan diyolar ama ben pes etmicem…

   Reply
   1. Ben de 10. Sınıfım. Bana da senin psikolojin zaten bozuk. Onları nasıl düzelteceksin diyorlar. Ama bana bir şans verdiler. Ben normalde hiç sabırlı değilimdir ve biraz da hırçın herşeye çabuk sinirlenirim. Ama eğer bir süre sakin kızıp bağırmayan birisi olursam bunu değerlendireceklerini söylediler. Bende pes etmeyeceğim. Ve 1 hafta geçmesine rağmen çok sakinim.

 11. Merhaba!Benim size bir sorum var ve cevaplarsaniz gercekten cok sevinirim.Acaba siz psikatrist misiniz?Asıl sorum;eğer öyleyseniz memnun musunuz?Biliyorum kişiye göre değişir ama psikatristlik hakkında bilgi verebilir misiniz biraz?Mesela Türkiye de kaç tane psikiyatrist var.Ben farklı bir meslek istiyorum ama çok fazla olmak isteyen arkadaşım var.Yardımcı olursaniz cok sevinirim.

  Reply
  1. Çok fazla bir bilgim yok ama psikolog ve psikiyatris arasında çok bir fark yok psikolog sorunu konuşarak öneride bulunarak zamanla çözmeye çalışıyor ama psikiyatris ona antideprasan veya benzeri ilaçlar veriyor ve Türkiye’de binlerce psikiyatrist var

   Reply
 12. Bende pedegog olmak istiyorum ama çok kararsızım ne yapacağım bilmiyorum etrafımdaki insanlar benim olaylardan çok etkilendiğimi unutamadığımı söylüyorlar çok kararsızım ne yapacağımı bilmiyorum bana yardım edebilir misiniz??

  Reply
  1. Olaylardan etkilenmekten dolayı hangi mesleği seçerseniz daha az etkilenecekmişsiniz.
   Pedogog konsunu bence olulunuzun rehber öğretmeni ile tartışın derim

   Reply
   1. Yani ben pek rehberlik hocasıyla falan konuşamıyorum daha doğrusu bütün hocalarla konuşamıyorum biraz asosyalim yani başka bi çözümü yokmu yani meslek seçme konusunda da çok kararsızım yani onuncu sınıfa geçtim ve onuncu sınıfın sonunda bölüm seçicem hangi bölümü seçeceğimi bilmiyorum hem sayısaldan hemde sözelden iyi olduğum konular var yani çok kararsızım…:-(:'(

   2. Rehber öğretmenin yanına gidip durumundan ve ihitiyacından bahsederek ayrıca bu yönün için de adım atmış olursun

   3. şimdi bende pedagog olmak istiyorum.. Ama ben biraz sosyal değilim yinede pedagog olsam yapabilir miyim sizce. Ve bu arada sayısal mı okumamız gerekiyor, kaç yıl????

  2. Beyza bence hayallerinin peşinden koş etrafındakileri dinlersen sevdiğin ve istediğin mesleği yapamiyacaksin . Bundan dolayı da mutsuz olabilirsin.

   Reply
  3. _İsigin_golgesi_ · Edit

   Kuzucuğum bence once yeteneklerini ve hayattaki amacini guzelce belirlemelisin. Hangi derslerde cok iyi olduguna pek bakmana gerek yok bence. Onemli olan sana en uygun mesleğe giden yolu tercih etmendir. Gerisi olur zaten Allahin izniyle yeteri kadar çalışırsan diye düşünüyorum

   Reply
 13. Pedagog olmak istiyorum.Üni.lerde pedoloji bölümü kalktığı için PDR okumam gerekiyormuş.10. Sınıf öğrencisiyim ve çalışmaya şimdiden başladım. Umarım başarırım :))

  Reply
 14. Bende psikolog olmak istiyorum.11 yaşındayım ve yukarıdaki özellikleri okuyunca çok sevindim bazı eksikler var ama yavaş yavaş düzeleceğine inaniyorum. Tiyatroda okumak istiyorum ama küçüklüğümden beri psikolog olmak için elimden geleni yaptım inşallah hayallerim gerçek olur isteyenlere söylüyorum elinizden ne geliyorsa yapın asla vazgeçmeyin

  Reply
 15. ben de psikiyatrist olmak istiyorum. Gerçekten çok güzel bir meslek.Tabu zorluklarıda var. Mesela 11 sene okumak gibi. ama önü açık bir meslek oldugunu düşünüyorum. 10. sınıfım.bölüm secicem ve sayısal olucak. psikologluk dusundum ama o TM den oluyomus onun icin psikiyatrist lige döndüm. Gercekten bana uygun bir meslek olduğunu düşünüyorum. ama hayırlısı

  Reply
 16. Bende bu meslegi bu sene ogrendim ve gercekten bu meslegi cok sevdim insALLAH rabbim herkese yardim eder ve herkes hayallerine kavusur.

  Reply
 17. bende olamak istiyorum.ALLAH İŞALLAH OLMAK İSTEYENLERİN BAŞINI KARA ÇIKARTMAZ.sizinle aynı fikirdeyim.bnde 1 yıldır bu meselegi olmak istiyoporum.hocalar beni destekleyiyourm

  Reply
 18. Bu yıl bi tercih yapacam ama çok kararsızım aslında çok sevdim sevebilcem bi meslek insanlarla konuşmayı çok severim herkeze kendimi sevdiririm herkesin derdini dinler onlara yardım ederim daha iyi ve mutlu olmalarını sağlarım ve hep de başarırım sizce bu bölümü seçmelimiyim

  Reply
  1. Merhaba sırf cevap yazmak için buradayım. Henüz 7. sınıfım seçim yapmak için belki erken ama bende sizin gibi insanlarla dertleşmekten onları mutlu etmekten hoşlanıyorum insanların mutluluğu=benim mutluluğum gibi bir şey sorunları çözmeyi severim. Yapımdan olsa gerek soğukkanlılığım sorunları daha iyi ve yavaş bir şekilde çözmemi sağlıyor. Şu an bende sizin gibi düşünüyorum. Bu mesleği sevecekseniz neden seçmiyorsunuz. Allah gönlününze göre versin ama eğer başka meslek seçerseniz mutlu olmayacaksınız. Kalbinizden hangi mesleği seçince mutlu olacağınızı umuyorsa o seçime koşun durmayın. İlerde pişman olacağınız seçimlere dikkat edin. Başarılar dilerim hedefiniz doğrultusunda gitmeniz dileğiyle :))

   Reply
 19. Ben 11. Sınıf öğrencisiyim. Konusmayı dinlemeyi ve iletişim kurmayı ınsanlarla zaman geçirmeyi çok seviyorum bu meslek benim için biçilmiş kaftan inşaallah olur

  Reply
 20. Hukuk ve Psikoloji arasında gidip geliyorum. Avukat, hakim ne kadar gerekli ise psikologlarda o kadar gerekli diye düşünüyorum. İnsanlar ile konuşmak, dertleşmek hobilerimin arasında :) ve ben bu ülkeye en çok lazım olan mesleklerin arasında psikologların da olduğunu biliyorum. Haksız mıyım arkadaşlar?

  Reply
  1. Ya aynı durumdayızzz hukuk ve psikolog ama hukuk okursam mutlu olmayacağım severek yapmayacağım ama kendimi biliyorsam ben psilkolog olurum :)

   Reply
 21. NESLİHAN AKSOY · Edit

  Bu meslek dikkatimi çekmekde sürekli ve bu sene sınava giricem RABBİMİN izniyel kazanıcam inşallah. insanları dinlemeyı yardımcı olmayı çok seviyorum.hayatımda beni anlayn işnsanlar olunca mutlu oluyorum ve herkesinde mutlu olacagını düşünüyorum :)

  Reply
 22. Merhaba 10. sınıfım. ve neden bu kadar fazla madde var ki? motivasyon, kendine işine adamalı diğer maddelerin çoğu da tamam ama hayat tarzı düzenine karışılmamalı bence. bende bu mesleği istiyorum hemde çok hayatımı insanları mutlu etmeye adamak istiyorum çünkü sosyal fobiyi yendim ve ne olduğunu o durumda olan kişinin neler hissettiğini gayet iyi biliyorum ve bu da mesleğimde avantaj olacaktır diye düşünüyorum. Her insanın bir hayat amacı vardır benim de bu inşallah olur. :)

  Reply
 23. 13 yaşındayım ve bir yıldır bu mesleği istiyorum. Sürekli psikolog ile ilgili araştırmalar yapıyorum. Bir insan ile dalga geçilirken, ne düşündüğü ne kadar üzüldüğünü anlamaya çalışıyorum ve gülmüyorum. Bir kaç şey olmamasa da zamanla yapabilecek ve olabileceğini düşünüyorum. İnşAllah gelecek zaman da bu mesleği, kazanırım.

  Reply
  1. Ben bir psikolog olmak istiyorum. Ama normal bir psikolog değil. Kendi kliniğimi açacağım kitap yazacağım En yüksek makama kadar geleceğim ve dünya çapında ünlü bir psiklog olmak istiyorum. Yani size tavsiyem Eğer ağaca çıkmak istiyorsanız önce yıldızları hedefleyin:) Her şeyin en iyisini hedefleyin :))

   Reply
 24. Bende psikolog olmak istiyorum. Anadolu Lisesi öğrencisiyim. Eşit ağırlıktan olunuyor imiş galiba. Biraz çekingenim ama kendime güveniyorum. İnşallah olurum.

  Reply
 25. cok kararlı ve azimliyim, hırslıyım fakat kendimle rekabete girerim. acaba bu gün ne öğreneceğim. bende bir PDR öğrencisim mezun oldugumda idealime ulaşmak istiyorum..

  Reply
 26. boğaziçi psikkoloji okumak benim en büyük hayalimm inşaallah okurum :) pes etmek yok :) okuyacağıma da inanıyorum sonuna kadar deam

  Reply
 27. piskolog olmak benim hayalim ve hayeller gerceklesmek icin vardir bende ben hayellerinin hep gerceklesecegine inanirim cunku imkansiz diye birsey yoktur bana gore bir piskologta olmasi gerken en onemli ozellik insanlarla iyi iletisim kurabilmesi ve ben kendime inaniyorum insallah ilerde bir piskolog olup hayalimi gerceklestirebilirim :)

  Reply
 28. bende çok istiyorum.ve bence bu mesleğe çok uygunum inşALLAH olurum. inşALLAH , ALLAHIN izniyle her olmak isteyen olur .

  Reply
 29. Bu mesleği herşeyden çok ist,iyorum fakat ailem yapamıycağımı düşündüğü için kendime güvenim azalıyoooo :( :( :( :(

  Reply
  1. Eğer sen yapacağına inanıyorsan bu iş bitmiştir gerekirse aileni karşına al ve bu işe ilk adımı at zamanla eğer kararlılığın azalmazsa eğer(temennim bu yönde) ailende artıksana köstek değil destek olmaya başlayacaktır.

   Reply
  2. bence hayalindeki meslek neyse onu yap, nede olsa o mesleği uzun süre yapacak olan ailen değil , dimi ? hayallerinden koş derim…

   Reply
 30. psikolog olmayı bayadır düşünüyorum fakat bence psikologlar herşeye hem diğer insanların gözünden hemde herşeye bambaşka bir şekilde bakabilmeli ki karşısındakini anlayabilsin. Bazı ruh hastaları yüzünden işi bırakanların tarafından bakmak istemiyorum ama :D

  Reply
  1. Sen bölümleri karıştırıyorsun öncelikle bu sitede paylaşılan bilgiler pdr bölümü için psikolog olmak farklı bir şeydir ve ayrıca ruh hastaları muhabbeti de bambaşka bir şey o tür hasta insanların psikolojisiyle uğraşanlar da psikiyatr’dır.

   Reply
 31. daha 12 yaşımda olmama rağmen bana göre psikolog olmanın bir şartı bir gereği bir uygunluğu olması gerekmiyor psikolog olmak istiyorsa zaten ne yapmak istediğinin farkındadır.

  Reply
 32. Ben orta son öğrencisiyim. Ve hayallerimde bu meslek var ama ben psikolojik danışmanlıkta uzmanlaşmak istiyorum. Çevremdkiler beni buna şiddetle itiyor.

  Reply

Yazı için yorumunuz