Psikolojik danışmanın kişilik özellikleri nasıl olmalıdır?

Psikolojik danışmanlar sahip olması gereken nitelikleri üç boyutlu olarak değerlendirebiliriz. Bunlar; mesleki bilgiler, psikolojik danışma becerileri ve psikolojik danışmanın kişilik özellikleridir. Mesleki bilgi ve danışma becerileri üniversitede verilebilirken, üçüncü boyut olan psikolojik danışmanın kişilik özelliği daha çok yaşadığı çevrenin etkisiyle şekillenir. Bu nedenle bir çoğumuz psikolojik danışman olarak mesleki bilgi ve psikolojik danışma becerilerine sahip olurken, sahip olunması gereken kişilik özelliklerinden çok farklı olabilmekteyiz.

Psikolojik danışmanın meslek yaşamında oluşan bazı sorunlar bu kişilik özelliklerine sahip olunmadığından kaynaklanabilir. Örneğin bir psikolojik danışman gerçekleştirmek istediği amaçlarında sabırlı olamıyorsa, kararlı değil ise, tükenmişliğini onaramıyorsa problem yaşaması kaçınılmazdır.

Bana göre bir psikolojik danışmanın niteliği mesleki bilgi kadar önemlidir. Biliyorum ki üniversiteden mesleki bilgi ve psikolojik danışma becerileri konusunda çok iyi donanıma sahip olarak mezun olduğu halde meslek yaşamında sırf sahip olduğu olumsuz kişisel niteliklerinden dolayı psikolojik danışmanlar başarısız oluyor. Çalıştığı ortamda dışlanıyor. Çatışma yaşıyor.

Konuyu fazla uzatmadan kendimce kaleme aldığım psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerini yürüten psikolojik danışmanın kişilik özellikleri sıralayalım.

Facebook takibi için https://www.facebook.com/ozkanemiroglu

Psikolojik danışmanının sahip olması gereken kişilik özellikleri ve yapısı

1-      İyi bir okuyucu ve okuduğunu değerlendirmeli

2-      Kendini tanımalı, kendisiyle ilgili farkındalılık geliştirmeli.

3-      Özeleştiriye sahip olmalı.

4-      Eleştiriye açık olmalı.

5-      Dinlemesini bilmeli

6-      Espiriye açık, mizah anlayışına sahip, espri yaparken karşısındaki ile dalga geçmemeli

7-      Konuşma becerilerini geliştirmeye açık olmalı.

8-      Giyim kuşamı düzenli ve temiz olmalı

9-      Bilim adamı düzeyinde olmasa da araştırmayı sevmeli

10-  Yazar olacak kadar olmasa da arada yazmalı

11-  Psikolojik danışmayı bir yaşam biçimi olarak kabul etmeli ve mesleğine adamalı. Bu şekilde mesleğini daha çok benimseyebilir ve sever

12-  Planlı ve programlı olmalı

13-  Değişime açık ve yeni şeyler denemekten korkmamalı

14-  Alçak gönüllü olduğu kadar mesleğinde kendine güvenmeli

15-  Danışmada sonuca gitmede aceleci olmamalı

16-  Sosyal olmalı

17-  Çalıştığı kurumda ki personelle dialoğu seviyeli ve sürekli olmalı

18-  Mesleği ile ilgili yapılan şakalara kızgın tarzda cevap vermemeli. Uygun ve kısa cümlelerle yetinmeli

19-  Bulunduğu çevrenin kültürünü tanımalı ve anlayış göstermeli. Çatışma içinde olmamalı.

20-  Beslenme alışkanlığı olmalı. Sağlığına itina göstermeli. Yaşam biçimi düzenli olmalı.

21-  İçten gelen bir tebessümle, güler yüze sahip olmalı

22-  Bilimsel düşünceye sahip olmalı

23-  Problemler karşısında ve problemli kişiler karşısında problem çözme motivasyonuna sahip olmalı.

24-  Zaman zaman yaşanabilecek tükenmişliğini fark ederek önlemlerini almalı

25-  Her şeyden önce mesleğimi seviyor muyum? Sorusuna yüksek sesle evet demeli.

26-  Aksiyon sahibi olmalı. Durağan olmamalı.

27-  Servise gelenle görüşürüm, gelmeyenle görüşmem anlayışı olmamalı.

28-  Rehberlik servisinden yararlanacak danışanların zaten çekingen yapıda olabileceklerini düşünerek,  servise çekecek projeler geliştirmeye çalışmalı.

Yazdığım bu maddeler kendimce sahip olmamız gerektiğini düşündüğüm özelliklerdir. Elbette bunların dışında sahip olmamız gereken başka özellikler de vardır. Bunları yorumlar bölümünde sizlerde ayrıca belirtebilirsiniz.

https://www.aktuelpdr.net

Özkan EmiroğluYou may also like...

131 Responses

 1. meltem dedi ki:

  bende sizler gibi psikolog olmak istiyorum ve olacağıma da inanıyorum isteyen herkes olur inşallah

 2. melek dedi ki:

  psikoloji okumak istiyorum su an kendimi geliştirmeye calışıyorum ama duygusal bir insanım sizce bu meslek için uygun mu cevap verirseniz sevinirim

  • Özkan Emiroğlu dedi ki:

   Mesleğe uygunluk noktasında birçok nokta var.
   Psikoloji ile iligili kaynakları okumaktan ve insanlarla ilgilenmekten hoşlanıyorsanız neden olmasın.
   Ama konuyla ilgili bir pdr uzmanı ile ayrıca konuşmanızda faydalı olacaktır

 3. melek dedi ki:

  Ben sıkı bir şekilde ders çalışıyorum ve psikoloji okumak istiyorum ama yazılan özellikleri okuyunca kararsız kaldım karşımdaki insanı iyi anlayabilen birisiyim ama duygusal bir yapım var sizce bu mesleği yapmaya uygun muyum

 4. Meryem dedi ki:

  Ben de aslında bu mesleği yapmak isterim çünkü gerçekten çook güzel bir meslek fakat bu özelliklerden bazıları ben de yok. Bu yüzden çok mutsuzum.

  • Özkan Emiroğlu dedi ki:

   Bu özellikerin tamamı bir kişide olamayabilir.
   Bu nedenle mutsuz olmana gerek yok.
   Okulundaki psikolojik danışman (rehber öğretmen) ile görüşerek bilgi alabilirsin bu meslek hakkında.

 5. Silaxg dedi ki:

  Bende psikolog olmak istiyorum ama puan çalışma rutini hangi okula gitmek gerekir nelere yönelmek gerekir bilmiyorum yardimci olur musunuz

 6. Abdulmelik dedi ki:

  Merhabalar ben psikiyatr adayı Abdulmelik şu dönemde biraz ruhsal bozukluklarım var ama destek alıyorum. ruhsal bozukluk ve sinirbilim alanları ciddi şekilde merak alanımdır. Araştırmayı sever yazmayı sever kitap okumayı seviyorum insanların hikayelerini dinlemeyi ve beraber bi çözüm yaklaşımı göstermekten alıkoyamıyorum kendimi yalnız geçmişte yaşadığım bazı psikolojik durumlar benim kişisel gelişimimi engellemekte vakit kaybetmemiş. Kendi merak ve uğraşlarımı değerlendirmem ve geliştirmem için uygun bir ortamım bulunmuyordu sosyal ortam yok arkadaş çevresi zayıf özgüvensiz biri olmaya başladım 20 yaş ve sonrası bende devasa bir farkındalık gelişti. Toplumu kültürü araştırdım psikolojik ve sosyolojik etkilerini kendi araştırmalarım ve okuduğum kitaplar sayesinde bu farkındalığa sahip oldum ve iletişimin önemliliğine vurgu yaptım. Toplum içinde ön yargıyı kırmak adına insanların bireylerin kendi içtenlikle kalbinden gelen konuşmasının olmasının gerektiğini düşünüyorum. Şüphe, korku, kaygı, endişe insanı gerçekten bir yaşayan ölü sıfatına getirmektedir. Ve kültürel bağlılık göstermekte olan toplum, Sabit yaşam stiline bürünmüş öğrenilmiş çaresizlik mahkumu olan bir toplum modelini oluşturuyoruz. Bu durumu kendi bölgemde tespit ettim ve buna yönelik değişimin olması yönünde beni çeken sürekli bir şeyler oluyor. Toplumun ciddi anlamda yardıma ihtiyacı var ve bunun için seçilmiş olabileceğimi düşünüyorum. Çünkü yürekten hissediyorum..

 7. Dokunursesin dedi ki:

  Merhaba, ben 10. Sınıfa gidiyorum
  Psikoloji bölümünü seviyorum ama bir sıkıntım var ben sevdiğim insanlarla nasıl konuşabilirim bilemiyorum bu yüzden olmadık şeyler söyleyip insanları kırıyorum sevgimi tuhaf gösteriyorum olmayan bir şeyi varmış gibi. Bu beni üzüyor
  Acaba bu mesleğe uygun bir insan değil miyim ?

 8. İsimsiz dedi ki:

  Ben 11. Sınıf öğrenciyim birkaç bölüm aklımda ama PDR yi bir yıl önce öğrendim ve yapmayı çok istiyorum ama benim gözlem konusundaki eksiklerim var ve çok kararsız kalabiliyorum bunu atlatmak veya nasıl geliştirebilir bir adım atmam gerekiyor bir fikri olan var mı?

 9. Yıldız dedi ki:

  Merhaba. Ben 10.sınıfa geçtim ve bölüm seçeceğim. Şimdilik eşit ağırlık bölümünü düşünüyorum. Seçersemde psikoloji bölümünü okumak istiyorum. Ama psikolog faln olmak için konuşma yeteğeninin olması lazım. Ben biraz utangaçım ama başka ortamlarda . Yani ev de, samimi olduğum arkadaş ortamında o kadar da utangaç değilim.Sadece girdigim ortama biraz geç ayak uyduruyorum. Sizce psikoloji bölümünu okumalı mıyım?Ve psikolji bölümü için istanbul dışında hangi üniversiteleri önerirsiniz. Sorumu cevaplarsanız çok memnun olurum.

  • Pınar dedi ki:

   Merhaba bende 10. Sınıfa geçtim ve meslek lisesinde halk ve ilişkiler okuyacağım bende yeni girdiğim ortamlara uyum sağlamak konusunda oldukça zaman harcayan biriyim ama eğer gerçekten bunu istiyorsan sık sık farklı ortamlara girip kendini geliştirebilirsin .

 10. ismini vermek istemeyen yabancı dedi ki:

  Ben de psikolog olmak istiyorum ama bu maddelerin çoğu bana uymuyor hepsini yapamaya calisacagim ama ben bir kere hic düzenli değilimdir odama girseniz kaybolursunuz o derece ve planli da deilim ama bu meslek bana cok yakin geliyor yani istesem yapacakmisim gibi ama hep icimden bişey baska bir seyler anlatoyor yani ne yapmam gerekkkk??

  • Özkan Emiroğlu dedi ki:

   Psikolojiyi sevip sevmediğiniz ve insanları çözümleme konusundaki yaklaşımınz daha sonra bu alanda kendinizi geliştirme azminiz birçok maddeye göre daha önemli.

 11. İsigin_golgesi dedi ki:

  Kesinlikle anlayisli ve sabirli olmali. Sakin bir yapida olmalı. Ve olaylara tarafsiz bakabilmeli. İstediği kadar okumuş olsun bisiler biliyo olsun çok şey biliyo olsun yine de karsisindakinin düşüncelerine önem vermeli. Olumsuz onyargi ya sahip olmamali ve olumlu onyarginin da dozunu iyi tutturmali. Daha dogrusu tamamen gerçekçi bir bakis acisina sahip olmali. Iyi bir gözlemci olmalı. Insanlarla nasıl konusmasi gerektiğini bilmeli ve tabiki asosyal olmamali zaten biliyosunuzdur siz de asosyal psikolog olmaz heralde ben yine de soliyim dedim. Ve en önemlilerinden biri şu bence kendi açımdan baktigimda herkesi aynı kefeye koymamali en azindan farkli insanlarin farkli olduğunu dusunup anlayip onlara daha farkli yaklasmali kesinlikle şu şöyledir bu böyledir diye konusmasa da iyi olur diye dusunuyorum tabi kesin olarak dogrulugu belli olan konular için kesin konusup yeterli duzeyde kendinden emin bi tavir sergileyebilir. Her sey dozunda olmali daha dogrusu kanaatimce. Alani disina asla ve asla cikmasini da dogru bulmuyorum. Örneğin ilaç önermek gibi. Bak istersen doktora danışıp su ilaci kullanabilirsin seklinde tavsiyede bulunabilirsin elbet gerekirse. Ama zorlayamazsin bilip bilmeden. Karsisindakinin beyin gücü yuksektir veya rahatsiz olmuyodur o insan digerlerine cok farkli da olabilir baskalari gibi her sey i siradan olmak zorunda mi. Bazılarına normal gelmeyebilir ama kime göre normal değil iste. Bazi davranislari degisik olan büssuru dahi kisi var. İnsanlara genelde anlayamadiklari seylerin degisik geldigini düşünüyorum. Herkesi ayni kalibin icindeymis gibi dusunmemeli asla bir psikolog danisman pedagog vesaire. Sonucta hepimiz insaniz hepimizin hatalari olabilir. En önemlisi de bir insanin psikolog olmasi her açıdan en dogrulari yaptığı anlamina gelmez. Karsisindakinin yapi taslariyla oynamamali bence pek fazla en azindan gereksizce oynamamali. Kötü yönlerini ortadan kaldirmaya calismak yerine iyi yonlerini ortaya cikarmaya calismali karsisindakinin. Bu emin olun çok daha kolay olacaktir. Bi insana yapma dersen, o isi yapım gücünü kullanma demis gibi olabilir. Bu karsidakine zor gelebilir çünkü iyi veya kötü bastirilmasi istenilen bir gücü var sonucta. Elbet daha zor gelecektir diye dusunuyorum. Ama icindeki iyi gucleri ortaya cikartip o gücünü kullanmasina vesile olursan karsindakinin cok daha kolay olacaktir ikiniz icin de. Ve cok daha güçlü olduğunu hissedecektir karsidaki. Kibirli olma sinirli olma yerine mutavazi olmak iyidir Allah sabirli olanlari sever gibi daha olumlu yönde yönlendirmelerde bulunabilirsiniz. Ve bulunabiliriz inșAllah hayirlisiyla Allahin izniyle hadi bakalim. ve güler yuzlu olmak iyidir psikologluk yaparken ama onu da abartmamak lazin karsidaki sizi yanlis anlayabilir ve biyerden sonra yapmacik da gelebilir tabi Allah korusun.

 12. Serdar dedi ki:

  1. Ve 12. Maddelerde biraz sıkıntılarım var . neler yapabilirim ?

 13. Zeynep G. dedi ki:

  Bende 9.sınıfa gidiyorum bir senedir piskologluk istiyorum bu bölümü gerçekten çok seviyorum çevremdeki insanlar benim bu mesleği seçmemi istemiyolar onlara göre deli doktorluğu okuyupta n yapacakmışım ama benim bu mesleği seçmemin sebibide bu aslında insanlara piskologların deli doktoru olmadıklarını anlatmak istiyorum sonuçta psikologlar dedi doktoru olsa (deli doktoru çok gereksiz ve irenç bir tabir ama kullanmak zorundayım) akıl hastanelerinde görev yaparlardı yanlışmı düşünüyorum acaba?

  • Beyza dedi ki:

   Haklısın bence bende 10. Sınıfa gidiyorum bende psikolog olmak istiyorum etrafımdaki insanlar seninde psikolojin bozulur falan diyolar ama ben pes etmicem…

   • Gizem dedi ki:

    Ben de 10. Sınıfım. Bana da senin psikolojin zaten bozuk. Onları nasıl düzelteceksin diyorlar. Ama bana bir şans verdiler. Ben normalde hiç sabırlı değilimdir ve biraz da hırçın herşeye çabuk sinirlenirim. Ama eğer bir süre sakin kızıp bağırmayan birisi olursam bunu değerlendireceklerini söylediler. Bende pes etmeyeceğim. Ve 1 hafta geçmesine rağmen çok sakinim.

 14. Zeynep dedi ki:

  Ben suan ascilik okuyorum üniversitede pisikolokluga gecebilirmiym

 15. Umarım dedi ki:

  Merhaba!Benim size bir sorum var ve cevaplarsaniz gercekten cok sevinirim.Acaba siz psikatrist misiniz?Asıl sorum;eğer öyleyseniz memnun musunuz?Biliyorum kişiye göre değişir ama psikatristlik hakkında bilgi verebilir misiniz biraz?Mesela Türkiye de kaç tane psikiyatrist var.Ben farklı bir meslek istiyorum ama çok fazla olmak isteyen arkadaşım var.Yardımcı olursaniz cok sevinirim.

  • Pınar dedi ki:

   Çok fazla bir bilgim yok ama psikolog ve psikiyatris arasında çok bir fark yok psikolog sorunu konuşarak öneride bulunarak zamanla çözmeye çalışıyor ama psikiyatris ona antideprasan veya benzeri ilaçlar veriyor ve Türkiye’de binlerce psikiyatrist var

 16. Beyza dedi ki:

  Bende pedegog olmak istiyorum ama çok kararsızım ne yapacağım bilmiyorum etrafımdaki insanlar benim olaylardan çok etkilendiğimi unutamadığımı söylüyorlar çok kararsızım ne yapacağımı bilmiyorum bana yardım edebilir misiniz??

  • Özkan Emiroğlu dedi ki:

   Olaylardan etkilenmekten dolayı hangi mesleği seçerseniz daha az etkilenecekmişsiniz.
   Pedogog konsunu bence olulunuzun rehber öğretmeni ile tartışın derim

   • Beyza dedi ki:

    Yani ben pek rehberlik hocasıyla falan konuşamıyorum daha doğrusu bütün hocalarla konuşamıyorum biraz asosyalim yani başka bi çözümü yokmu yani meslek seçme konusunda da çok kararsızım yani onuncu sınıfa geçtim ve onuncu sınıfın sonunda bölüm seçicem hangi bölümü seçeceğimi bilmiyorum hem sayısaldan hemde sözelden iyi olduğum konular var yani çok kararsızım…:-(:'(

   • Özkan Emiroğlu dedi ki:

    Rehber öğretmenin yanına gidip durumundan ve ihitiyacından bahsederek ayrıca bu yönün için de adım atmış olursun

   • aysel dedi ki:

    şimdi bende pedagog olmak istiyorum.. Ama ben biraz sosyal değilim yinede pedagog olsam yapabilir miyim sizce. Ve bu arada sayısal mı okumamız gerekiyor, kaç yıl????

   • Özkan Emiroğlu dedi ki:

    Bu konuda varsa rehberöğretmenin ile birebir görüşmen daha faydalı olacaktır.

   • nurcan dedi ki:

    toplum tarafından psikoloji bilimi iyi algılanmadığı halde psikologlar neden iyimserdir?

  • Bir dost dedi ki:

   Beyza bence hayallerinin peşinden koş etrafındakileri dinlersen sevdiğin ve istediğin mesleği yapamiyacaksin . Bundan dolayı da mutsuz olabilirsin.

  • _İsigin_golgesi_ dedi ki:

   Kuzucuğum bence once yeteneklerini ve hayattaki amacini guzelce belirlemelisin. Hangi derslerde cok iyi olduguna pek bakmana gerek yok bence. Onemli olan sana en uygun mesleğe giden yolu tercih etmendir. Gerisi olur zaten Allahin izniyle yeteri kadar çalışırsan diye düşünüyorum

 17. hvdjhv dedi ki:

  bende psikiyatır olmak istiyorum inşallah olurum yukarıdaki maddelerin bir çoğu uygun. allah herkesin kalbine göre versin

 18. Zeynep dedi ki:

  Pedagog olmak istiyorum.Üni.lerde pedoloji bölümü kalktığı için PDR okumam gerekiyormuş.10. Sınıf öğrencisiyim ve çalışmaya şimdiden başladım. Umarım başarırım :))

 19. sevilay selen dedi ki:

  ben17 yasindayim 11.sinif Tm ogrencisiyim pskolog olmayi cok ist veALLAHizniyle basarcagima inaniyorum

 20. Deniz dedi ki:

  Bende psikolog olmak istiyorum.11 yaşındayım ve yukarıdaki özellikleri okuyunca çok sevindim bazı eksikler var ama yavaş yavaş düzeleceğine inaniyorum. Tiyatroda okumak istiyorum ama küçüklüğümden beri psikolog olmak için elimden geleni yaptım inşallah hayallerim gerçek olur isteyenlere söylüyorum elinizden ne geliyorsa yapın asla vazgeçmeyin

 21. Nursena dedi ki:

  ben de psikiyatrist olmak istiyorum. Gerçekten çok güzel bir meslek.Tabu zorluklarıda var. Mesela 11 sene okumak gibi. ama önü açık bir meslek oldugunu düşünüyorum. 10. sınıfım.bölüm secicem ve sayısal olucak. psikologluk dusundum ama o TM den oluyomus onun icin psikiyatrist lige döndüm. Gercekten bana uygun bir meslek olduğunu düşünüyorum. ama hayırlısı

 22. dera dedi ki:

  Bende bu meslegi bu sene ogrendim ve gercekten bu meslegi cok sevdim insALLAH rabbim herkese yardim eder ve herkes hayallerine kavusur.

 23. zelal dedi ki:

  Ben 15yaşındayım ve hep hayalim psikolog olmak bu özzeliklerin çoğu bende var bana gerçekten yardımcı oldunuz sağolun.

 24. fatoş dedi ki:

  bende olamak istiyorum.ALLAH İŞALLAH OLMAK İSTEYENLERİN BAŞINI KARA ÇIKARTMAZ.sizinle aynı fikirdeyim.bnde 1 yıldır bu meselegi olmak istiyoporum.hocalar beni destekleyiyourm

 25. Bedirhan dedi ki:

  Bu yıl bi tercih yapacam ama çok kararsızım aslında çok sevdim sevebilcem bi meslek insanlarla konuşmayı çok severim herkeze kendimi sevdiririm herkesin derdini dinler onlara yardım ederim daha iyi ve mutlu olmalarını sağlarım ve hep de başarırım sizce bu bölümü seçmelimiyim

  • Tuğba dedi ki:

   Merhaba sırf cevap yazmak için buradayım. Henüz 7. sınıfım seçim yapmak için belki erken ama bende sizin gibi insanlarla dertleşmekten onları mutlu etmekten hoşlanıyorum insanların mutluluğu=benim mutluluğum gibi bir şey sorunları çözmeyi severim. Yapımdan olsa gerek soğukkanlılığım sorunları daha iyi ve yavaş bir şekilde çözmemi sağlıyor. Şu an bende sizin gibi düşünüyorum. Bu mesleği sevecekseniz neden seçmiyorsunuz. Allah gönlününze göre versin ama eğer başka meslek seçerseniz mutlu olmayacaksınız. Kalbinizden hangi mesleği seçince mutlu olacağınızı umuyorsa o seçime koşun durmayın. İlerde pişman olacağınız seçimlere dikkat edin. Başarılar dilerim hedefiniz doğrultusunda gitmeniz dileğiyle :))

 26. esma nur bulut dedi ki:

  Ben 11. Sınıf öğrencisiyim. Konusmayı dinlemeyi ve iletişim kurmayı ınsanlarla zaman geçirmeyi çok seviyorum bu meslek benim için biçilmiş kaftan inşaallah olur

 27. uykucu.41 dedi ki:

  Hukuk ve Psikoloji arasında gidip geliyorum. Avukat, hakim ne kadar gerekli ise psikologlarda o kadar gerekli diye düşünüyorum. İnsanlar ile konuşmak, dertleşmek hobilerimin arasında :) ve ben bu ülkeye en çok lazım olan mesleklerin arasında psikologların da olduğunu biliyorum. Haksız mıyım arkadaşlar?

  • Tuğba dedi ki:

   Ya aynı durumdayızzz hukuk ve psikolog ama hukuk okursam mutlu olmayacağım severek yapmayacağım ama kendimi biliyorsam ben psilkolog olurum :)

 28. NESLİHAN AKSOY dedi ki:

  Bu meslek dikkatimi çekmekde sürekli ve bu sene sınava giricem RABBİMİN izniyel kazanıcam inşallah. insanları dinlemeyı yardımcı olmayı çok seviyorum.hayatımda beni anlayn işnsanlar olunca mutlu oluyorum ve herkesinde mutlu olacagını düşünüyorum :)

 29. yeşim dedi ki:

  Merhaba 10. sınıfım. ve neden bu kadar fazla madde var ki? motivasyon, kendine işine adamalı diğer maddelerin çoğu da tamam ama hayat tarzı düzenine karışılmamalı bence. bende bu mesleği istiyorum hemde çok hayatımı insanları mutlu etmeye adamak istiyorum çünkü sosyal fobiyi yendim ve ne olduğunu o durumda olan kişinin neler hissettiğini gayet iyi biliyorum ve bu da mesleğimde avantaj olacaktır diye düşünüyorum. Her insanın bir hayat amacı vardır benim de bu inşallah olur. :)

 30. betül dedi ki:

  Bende psikolog olmak istiyorum ama biraz tedirginm olamm diye çok korkuyorum♡

 31. Birsu dedi ki:

  13 yaşındayım ve bir yıldır bu mesleği istiyorum. Sürekli psikolog ile ilgili araştırmalar yapıyorum. Bir insan ile dalga geçilirken, ne düşündüğü ne kadar üzüldüğünü anlamaya çalışıyorum ve gülmüyorum. Bir kaç şey olmamasa da zamanla yapabilecek ve olabileceğini düşünüyorum. İnşAllah gelecek zaman da bu mesleği, kazanırım.

  • ada dedi ki:

   aynı şekilde benimde . özelliklerimiz aynı :)

  • Tuğba dedi ki:

   Hakkımızda hayırlısı olsunn :)) Umarım istediğimiz yerlere geliriz :)

  • Tuğba dedi ki:

   Ben bir psikolog olmak istiyorum. Ama normal bir psikolog değil. Kendi kliniğimi açacağım kitap yazacağım En yüksek makama kadar geleceğim ve dünya çapında ünlü bir psiklog olmak istiyorum. Yani size tavsiyem Eğer ağaca çıkmak istiyorsanız önce yıldızları hedefleyin:) Her şeyin en iyisini hedefleyin :))

 32. Onur dedi ki:

  Bende psikolog olmak istiyorum. Anadolu Lisesi öğrencisiyim. Eşit ağırlıktan olunuyor imiş galiba. Biraz çekingenim ama kendime güveniyorum. İnşallah olurum.

 33. beyza_nur dedi ki:

  cok kararlı ve azimliyim, hırslıyım fakat kendimle rekabete girerim. acaba bu gün ne öğreneceğim. bende bir PDR öğrencisim mezun oldugumda idealime ulaşmak istiyorum..

 34. gizem dedi ki:

  hangi okullarda bolumleri var

 35. nurrr dedi ki:

  boğaziçi psikkoloji okumak benim en büyük hayalimm inşaallah okurum :) pes etmek yok :) okuyacağıma da inanıyorum sonuna kadar deam

 36. puhaha dedi ki:

  piskolog olmak benim hayalim ve hayeller gerceklesmek icin vardir bende ben hayellerinin hep gerceklesecegine inanirim cunku imkansiz diye birsey yoktur bana gore bir piskologta olmasi gerken en onemli ozellik insanlarla iyi iletisim kurabilmesi ve ben kendime inaniyorum insallah ilerde bir piskolog olup hayalimi gerceklestirebilirim :)

 37. Ece Su dedi ki:

  Ya ben olmak istiyorum inş. olurum isteyende olur inş. :)

 38. ays dedi ki:

  herkes istiyor ama bakalım herkes gereğini yapıyormu ????
  eveeet! sesini duyar gibi oldumm

 39. esmanur aslan dedi ki:

  bende çok istiyorum.ve bence bu mesleğe çok uygunum inşALLAH olurum. inşALLAH , ALLAHIN izniyle her olmak isteyen olur .

 40. benim ya dedi ki:

  Allahim benim ozelliklerim bunlar insallah olurum

 41. zehra dedi ki:

  Eğer gerçekten olmak istiyosan kimin ne dediği umrunda olmaması gerekir kaderr

 42. kaderr dedi ki:

  Bu mesleği herşeyden çok ist,iyorum fakat ailem yapamıycağımı düşündüğü için kendime güvenim azalıyoooo :( :( :( :(

  • proo dedi ki:

   Eğer sen yapacağına inanıyorsan bu iş bitmiştir gerekirse aileni karşına al ve bu işe ilk adımı at zamanla eğer kararlılığın azalmazsa eğer(temennim bu yönde) ailende artıksana köstek değil destek olmaya başlayacaktır.

  • esmanur aslan dedi ki:

   bence hayalindeki meslek neyse onu yap, nede olsa o mesleği uzun süre yapacak olan ailen değil , dimi ? hayallerinden koş derim…

 43. berfin dedi ki:

  daha 12 yasındayım ama bazıları bna bu mesleği seçmemelisin diyor ama bn bu mesleği çok istiyorum inşallahda olurum :)

 44. selin çakır dedi ki:

  psikolog olmayı bayadır düşünüyorum fakat bence psikologlar herşeye hem diğer insanların gözünden hemde herşeye bambaşka bir şekilde bakabilmeli ki karşısındakini anlayabilsin. Bazı ruh hastaları yüzünden işi bırakanların tarafından bakmak istemiyorum ama :D

  • proo dedi ki:

   Sen bölümleri karıştırıyorsun öncelikle bu sitede paylaşılan bilgiler pdr bölümü için psikolog olmak farklı bir şeydir ve ayrıca ruh hastaları muhabbeti de bambaşka bir şey o tür hasta insanların psikolojisiyle uğraşanlar da psikiyatr’dır.

 45. siyahcivciv dedi ki:

  daha 12 yaşımda olmama rağmen bana göre psikolog olmanın bir şartı bir gereği bir uygunluğu olması gerekmiyor psikolog olmak istiyorsa zaten ne yapmak istediğinin farkındadır.

 46. simge kütük dedi ki:

  Ben orta son öğrencisiyim. Ve hayallerimde bu meslek var ama ben psikolojik danışmanlıkta uzmanlaşmak istiyorum. Çevremdkiler beni buna şiddetle itiyor.

 47. gülsüm dedi ki:

  Lise son sınıfım. Sınava çok az kaldı. Benim hayalim de bu meslek. Nasipse bende giderim.

 48. kübra dedi ki:

  bende cok istiyorum ama puanlar cok yüksek hmde tam bnlik bir meslek insallah olurum yaa :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir