Psikolojik Danışmanın Çalışma Alanları ve PDR Öğrencileri İçin Yol Haritası

Psikolojik Danışmanlar olarak mesleğimizin odak noktasının insan olması sebebiyle insanın olduğu her yerde ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yazımızda üniversite sonrası önümüzdeki alternatifler ve bireysel tercih ve ilgi alanımız dönük çalışabileceğimiz meslek alanlarına yer vereceğiz. Böylelikle üniversitelerde okuyan öğrencilerimize yol haritası çıkarmak ve onları aydınlatmak istiyoruz.

Mesleğimizin büyük kitlelere hitap etmesi ve güncel olması sebebiyle öncelikle inancımız bir psikolojik danışman adayının sürekli gelişime açık olması ve öğrencilik yıllarında bu anlamda süreç geçirmesi. Öğrencilik yıllarında peki ne yapmalıyız. Bununla ilgili olarak çalışma alanlarımızı göz önünde bulundurarak farklı alanlarda kısa süreli de olsa staj yapma, gözlem yapma şansımızı yaratmalıyız. Bu hem bizi mesleki anlamda geliştirecek hem de ileriki meslek hayatımız için bir vizyon oluşturma konusunda yarar sağlayacaktır. Dernek ve Sosyal Hizmet faaliyetlerinde etkin yer almanın da bu süreçte yararlı olduğuna şahit olduk ve oluyoruz. Çeşitli üniversitelerin, kolejlerin ve PDR Derneğinin düzenli olarak yaptıkları kongre, sempozyum, seminer, çalıştay vs. etkinliklere katılmanın ve mesleki kaynaşmanın sağlanmasının da önemini biliyor ve öneriyoruz. Alanımız psikoloji, eğitim ile ilgili kitaplar okumak, film ve dizi izlemek gibi kişisel ve yararlı faaliyetlere de önem göstermeliyiz. Ki unutmamız gerekir ki iyi bir psikolojik danışman sadece psikolojik film veya dizi izleyen değil, insanın içinde olduğu her şeyde ders çıkarabilen ve ayrıntıları yakalayan bireydir. Aynı şekilde sadece alan kitapları değil roman okuyarak da kişisel tahliller ve ilişkiler hakkında bir şeyler çıkarmak iyi bir psikolojik danışmanın hedeflemesi gereken şeylerdir. Bu konuda kendimize sınır ve kısıt çizmeden hareket etmeli ve yaşantı olan her yerde bulunmalıyız. Gezi ve gözlem, insanları tanımak, gözlemlemek, yazı ve şiir yazmak, fotoğrafçılık, resim yapmak, dans ve drama, tiyatro gibi birçok sosyal etkinlikte bu hedef planlarımız arasında olmalıdır diye düşünüyorum.

Türk PDR Derneği’ne göre Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanının Okul Psikolojik Danışmanlığı, Rehabilitasyon Psikolojik Danışmanlığı, Kariyer Psikolojik Danışmanlığı, Ruh Sağlığı Psikolojik Danışmanlığı, Evlilik ve Aile Psikolojik Danışmanlığı gibi beş alanda ülkemizde gelişimi gözlenmektedir (Kaynak: Türk PDR Derneği).

Psikolojik Danışmanın Çalışma Alanları

1. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda (Okulöncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise) “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.

2. Özel Eğitim Kurumları’nda (Okulöncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise) “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.

3. MEB Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.

4. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla çalışabilirler.

5. Üniversitelerin Akademik Personel Kadrolarında Ve Üniversitelerin Psikolojik Danışma Birimlerinde Psikolojik Danışman” unvanıyla çalışabilirler.

6. Özel Psikolojik Danışma Merkezleri ve Psikokoterapi Merkezlerinde “Psikolojik Danışman” ve uzmanlıklarına göre Psikoterapist unvanıyla çalışabilirler.

7. Yüksek Lisans yaparak tercih ettikleri alanlarda uzmanlaşabilirler. Uzmanlaştıkları alanlarda uzmanlık derece ve unvanlarına göre çalışabilirler. Aynı zamanda Odyoloji Yüksek Lisansı yaparak da kamu ve özel sağlık kuruluşlarında “Odyolog” olarak görev alabilirler.

8. Askeri Liseler, Astsubay Meslek Yüksek Okulları, Harp Okulları ve Türk Silahlı Kuvvetleri Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimlerinde görev alabilirler.

9. Dershane ve Etüt Merkezlerine “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.

10. Aile ve Çocuk Mahkemelerinde kadrolu olarak Pedagog, Sosyal Hizmet uzmanı ve Bilirkişi olarak çalışabilirler.

11. Denetimli Serbestlik Şubeleri ve CezaevlerindePedagog” unvanı ile çalışabilirler.

12. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Polis Akademisinde, Polis Meslek Yüksekokullarının Psikolojik Danışma Merkezlerinde, Rehberlik ve Danışma Büro Amirliklerinde, Çocuk Şube ve Büro Amirliklerinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla çalışabilirler.

13. Sosyal Hizmetler Kurumu’na bağlı kreş, anaokulu, yurtlar, toplum merkezlerinde “Psikolojik Danışman” ve “Sosyal Hizmet Uzmanı” olarak görev alabilirler.

14. Aile Danışma Merkezleri’nde “Aile Danışmanı” olarak görev alabilirler.

15. Özel Şirketler, Sağlık Kuruluşları ve İşletmelerin İnsan Kaynakları ve Eğitim Birimlerinde “Psikolojik Danışman”, “İnsan Kaynakları Uzmanı”, “Kariyer ve Yönetim Danışmanı”, “Eğitim Danışmanı”

16. Uzmanlaşarak Eğitim ve Koçluk Merkezlerinde Eğitim Danışmanı, Koç (Yönetim Koçu, Eğitim Koçu, Öğrenci Koçluğu vb.) olarak çalışabilirler.

17. Diyanet İşleri Bakanlığı, Spor ve Gençlik Bakanlığı gibi bazı bakanlıklarda “Psikolojik Danışman” kimliği ile alım yapmaktadırlar.

18. Anaokulu ve Kreşlerde “Psikolojik Danışman” ve “Kurum Müdürü” unvanlarıyla iş imkânları olmaktadır.

Ömer GÜMÜŞOĞLU
Psikolojik Danışman

Kaynak aktuelpdr.net gösterilerek sitenizde yayımlayabilirsiniz.

[reklam]

Psikolojik Danışmanın Çalışma Alanları ve PDR Öğrencileri İçin Yol Haritası” için 38 yorum

 1. Yorumlar hep geçmiş yılların bu yil ne olacak bundan sonra ne olacak bilgisi olan var mi.Birde kpss nasıl çalışmalı bir PDR ci alan kitaplarından not çıkartmakta yoruldum

 2. Ben pdr yada psikoloji bolumu dusunuyodum mezuna kaldim bu yil ve bu bolumu istiyordum fakat yorumlari okudaktan sonra bakisim biraz daha degisti kpssnin yuksek olmasi gerektigi ve rehber ve danisman ihtiyacinin giderek arttugini ama devletin buna gereken onemi vermedigini de goz onune almak gerekirse birdaha düşüncem diyebilirim ama bilgim oldu gercketn sagolun ben pdrde surekli acik var rahat kolay bir mrslek saniyordum bilgilenmis oldum biraz daha

 3. PDR okumak istiyorum. Ama merak ettiğim şey özel şirketler derken holding tarzi bir yer mi yoksa özel okullar özel sağlık kuruluşlar mı?

 4. merhaba bende bu bölümü okumayı düşünüyorum ama coğrafya öğretmenim bu bölümde iş imkanlarının az olduğunu ve herkesin bu bölümü seçtiğini söyledi tm öğrencisiyim ve aklımda bi kaç meslek daha var ama tm 3 olduğu için bu bölümüde düşünüyorum iş olanakaları kötümüdür gerçektende bunu sormak istedim

  1. sen gerçekten okumak istiyorsan oku. herkes tercih ediyor diye hedefinden vazgeçme. şu an için Türkiye’de iş yapacak bölümlerin başında geliyor

 5. pedagog olunca klinik açılabiliyor mu ? Klinik psikolog olunca klinik açıp normal psikologla aynı şeyler mi yapılıyor ?

 6. Ben 10.sinif ogrencisiyim 11.sinif icin esit agirlik bolumunu sectim pdr bolumu icin ne derece matematik yapabilmek lazim matemetigim iyi degil pdr bolumunu okuyabilir miyim yardimci olur musunuz??

  1. merhabalar Tuğçe hanım pdr bölümü için önceden eşit ağırlıktan mezun olum ygs lys sınavlarından ona göre puan alıp lys 5 ten tercıh etmek gerekıyordu tabıkı zaman gectıkçe sıstemlere sık sık değiştiğinden ıster ıstemez öğrencılerın zıhnınde yuzlerce soru işaretıne sebep olmaktadırlar. öncelikle sızın meslekler hakkında net bır bıl gı edınmenız ve kendı kişilik özlelliklerınızı bılmenız amacıyla okulunuzun rehberlık hızmetlerrınden faydalanmanız önunuzu görmek acısından yararlı olacağı kanısındayım. ayrıyeten bu pdr bölumunu gırmek ıcındee sadece matematıkle kendınızı sınırlandırmanız veya kendınızı ona bağlamanız sızın ıçin risk taşıyor olabılır. ama sınav sonuçlarına göre devlet üniversitelerinde bırıncı ve ikinci öğretım en az lys 380 puan ve ustu puan ıstemektedır tabıkıkendı ailevı butcenız olması halınde hem turkıyedekı hemde yurt dışındakı üniversiteler dahı burslu 200 ve ustu puanla gırış yapılabılmektedır. mesala ben kktc gırne de gırne amerekan üniversitesi pdr 3. sınıf öğrencısıyım okuma konusunda en bol ımkana sahıp bir okulda okumaktayım ama okulun bıze yarattığı sıkıntılar ıster ıstemez bızlerıde cıleden cıkarmaktadır ama söz konusu okumak ve hayalındekı mesleğe kavuşmak varsa 4 yıl dış sıkmaya değeceğine sonsuz bır azme ve ınanca sahıp olduğumu bılmenızı ısterım emınım azda olsa yararlı bılgı vermışsem ve yardımım dokunduysa ne mutlu bana … başarılar…

 7. Merhaba,
  Ben P.D.R. öğrencisiyim ve mezun olduğumda Çocuk Şube ve Büro Amirliklerinde psikolojik danışman olarak çalışmak istiyorum. Hangi yolu izlemem gerek bir fikriniz var mı acaba?

 8. Ben pdr 3.sınıf öğrencisiyim bir arkadaşımız bazı dersleri görmediğimizi söylemiş özel eğitim.raporlaştırma.meb’in yasaları.(hukuk alanında).gelişim dersi(buda bebeklikten ölüme kdr olan süreçte hizmet neler yapılacagı ) ve son olarak aile yapısınıda dersler olarak alındı. 2.si ise pdr alanın önü kapatılmaya çalışılıyor siyaset işin içinde son olark rehber unvanı verildi maksat başlarını dahada agrıtmayalım die ülkemizde psikloji 50 yıllıktır. Avrupada ve abd bu süreç 100 yıllık daha ülkemiz psiklojinin önemini kavramamıştır.3.su Bu bölümü seçmek isteyenlere SEÇMEYİN kpss derdi başladı açık war die yüklendiler bu bölümü sagdan soldan rehber öğrt aldılar. Açık kapanıyor 3 yıl snra kpss puanları 80 dayar. Ücretide aldıgınız eğitime değmiyor. (kendşnşz geliştirirseniz ayrı )4.su tam olarak araştırın lütfen benim gibi rahat meslek okurum demeyin her bölüm gibi buda zorrr ve sonunda memur maaşı alacagınızdan ve memur statüsünde olacaksınız. Yapmayın !!!!

 9. özel sektör dışında sürekli ilden ile gezmeyen, tayin işinin olmadığı hani yerler var pdrde acaba. mesela bir ilde görev yapıp orada kalmak için ne olmak lazım

 10. ben 8. sınıf öğrencisiyim .bana PDR yi fen bilgisi öğretmenim tavsiye etti .bu mesleğe sahip olanların cevaplarını beklerim nasıl bir meslek güzelmi deilmi

  1. Okulun rehber öğretmeni varsa ondan, yoksa yakinda ki bir okulun rehber öğretmenine gidip bilgi alabilirsin.

 11. pdr bölümüne gtmek isteyen bir ögrenci en çok ne yapmalı? mesela psikoloji ktapları okumanın bir faydası olur mu ??

  1. Matematik, geometri, türkçe, edebiyat, coğrafya gibi derslerde başarılı olmalısın ki sınavlarda iyi puan al.

 12. Arkadaşlar ben bu sene pdr mezunu oldum ve kpss ye güvenerek rahhatim suan atanamama gibi bi risk var ve önüne gelen formasyon adı altinda dandik bi belgeyle her boku olabiliyor ve bizim bolume girebiliyor o yüzden iyice düşünün bu bölümü yazarken.

 13. bede calışma alanımı sadece öğretmen olarak yapmak istemıyorum sosyal hızmet kurumlarında ve emnıyette te görev yapmak ıstıyoeum ancak nasıl basvuru yapacagımı bılmıyorum nereye basvuracagımıda b ılgısı olan var mı
  ,

 14. Ben pdr bu sene seçtim pdr nin 4 sene sonra ki hali ne olur 4 sene sonra atama durumu ne olur

 15. Yazınızda birkaç yerde oldukça yanlış şeyler bulunmakta. Sizler psikolojik rehber ve danışman olmak için 4sene okul okumaktasınız. Size özel dersleriniz var. Size özel bir unvanınız var. Bir genç bir unvan kazanmak için o yolda birçok şeyini harcıyor. Peki felsefe öğretmenleri, sosyal bilgiler öğretmenleri sizin unvanlarınızı kesinlikle sizin tek bir dersinizi dahi belki görmemiş biri olarak o unvanı almasına nasıl ayaklanıyorsanız kesinlikle sizin de bu hassasiyeti göstermeniz gerekir. Siz bir sosyal hizmet öğrencisinden daha fazla psikoloji görürsünüz psikolojinin çok ince ayrıntılarına bile inersiniz biliyorum. Biz buna saygı duyuyoruz. Ama siz eğitim sırasında ne hukuk, mevzuat, Türkiye’nin toplumsal yapısı, çocuklarla, yaşlılarla, engellilerle sosyal hizmet, Türkiye aile yapısı, rapor yazma becerileri, adli sosyal hizmet, tıbbi sosyal hizmet ve daha birçok dersi almamaktasınız. Peki neden kendinize sosyal hizmet uzmanı olarak çalışabilirler diyerek bu unvana eğitimine saygı duymuyorsunuz. Lütfen artık devlet dahi unvanlarımızı karıştırsa biz karıştırmayalım.

 16. Ben bu yıl Pdr 3.sınıfı okuyacağım ve sizden nerelerde staj yapabilme imkanım var onu öğrenmek istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

 17. Pdr den mezun olan birisi devlet hastanelerine direk pedagog olarak çalışabiliyor mu? çalışamıyorsa kaç yıl lisans yapılması gerekiyor, şimdiden teşekkür ederim.

 18. bişey sormak istiyorum. psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olduktan sonra klinik psikoloji alanında yuksek lısans yapıp terapi yapmak mümkün mü? sizce psikoloj bölümü mü avantajlı pdr mi ben terapi yapmak muayenehane açmak istiyorum bunu pdr bölümünü bitirip yapabilir miyim??? teşekkürler…

  1. evet yapabiliyorsun yalnız devlet üniversitesinde değil özel üniversitelerde 20-30 bin arası bir fiyata yapabilirsin. zaten bu miktarı devlette rehber öğrt olarak 3 yılda biriktirirsin. kolay gelsin.

 19. Aile danışma merkezlerinde çalışmak için aile danışmanlığı sertifikası sahibi olmak zorunlu mu? bir de aile ve sosyal politikalar bakanlığının aile danışmanlığı kontenjanı nedir acaba?

  1. aile danışmanlık merkezlerinde çalışmak için sertifaka zorunludur. bu merkezlerde meslek elemanı olarak çalışmak için 120 saatlik sertifikaya ihtiyacınız var. ancak kendi aile danışmanlık merkezini açmak ya aile danışmanlık merkezlerinde aile danışmanı olarak çalışmak istiyorsanız 450 saatlik sertifika zorunludur. ayrıda aile ve sosyal politikalar bakanlığı aile danışmanlığı adı altında bir alım yapmamaktadır.

 20. arkadaşlar ben pdr son sınıf öğrencisiyim..bölümümden cok memnunum yanlız okulda rehber öğretmenlik yapmak istemiyorum..rehabilitasyon merkezi açmayı düşünüyorum.ya da aile danışmanlığı yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

  1. kardeş dersler nasıl zorluk varmı ben bu sene gidecem iş olanağı kpss puanı ve 4 yıl sonra ne olacagını bilgi verirmisin ??

   1. Mahmut hocam 4 yıl sonra PDR diye bir şey yok. PDR her zaman vardır. Ancak kamu kuruluşlarında devlet işi için diyorsan 4 yıl sonra atanmak için ciddi bir şeklide KPSS sınavına hazırlanmak zorundasın. Her sene mezun sayısı artmakta ve devlete girmek için imkanlar azalmaktadır. İhtiyaç ise sürekli artamıyor aksine PDR ye olan ihtiyaç sürekli azalıyor bilginize.

 21. gençler için gayet bilgilendirici bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. ilave olarak bir de psikodrama ile tanışmalarını öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir