Yaz tatilinde okumayı planladığım 8 kitap (Psikolojik danışman)

Bu kitapları kendi ihtiyacımı değerlendirerek seçtim. Elbette hepimizin ihtiyaç duyduğu ve eksikliğini hissettiği farklı konular var. Bu yaz tatilinde, özellikle bazı temel bilgilerimi tazelemek ve motivasyonumu tekrar sağlamak için kitaplarımı seçtim ve bunu sizinle de paylaşmak istedim. Neden bu kitapları seçtiğim anlaşılması bakımından kısaca bakış açımı da yazma gereği duydum.

Yaz tatilinde okumayı planladığım 8 kitap

(Yorumlara kitap önerinizi ekleyerek meslektaşlarımızla paylaşabilirsiniz)

1. Psikolojik danışma süreci (Sheldon Eisenberg, Daniel J. Delaney): Siz bu temelde başka bir yazarın kitabını da tercih edebilirsiniz. Ancak bu kitap danışma sürecini bana göre detaylı ve somut olarak anlattığı için bilgileri tazelemek ve danışma motivasyonumu arttırması bakımından faydalı olacağını düşünüyorum. Ayrıca bu tarzda faydasının olacağına inandığım Psikolojik Danışma Becerileri (Gerard Egan) kitabını da tavsiye ederim.

2. Küçükler için büyüklere / Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı (Yaşar Kuzucu): Bazı bölümlerini okudum. İçeriğine göz attığımda okulda karşılaştığımız birçok problemlere öneri ve bakış açısı sağlama bakımından okul psikolojik danışmalarının yararlanabileceğini düşünüyorum.

3. Beyaz Zambaklar Ülkesinde (Grigoriy Petrov):  Okumadım. Açıklamasında “Finlandiya’nın ülkenin geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak bir şekilde gözler önüne sermektedir” diyor. Bu kitabı da okuma listeme aldım.

4.Simyacı: Uzun yıllar önce okuduğum ve tekrar okumaya karar verdiğim bir kitap.

5. Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikolojik Danışma (Gerald B.Sklare/Alim Kaya/Diğdem M. Siyez) Eğitimine de gittiğim bu kuramı, somut ve uygulanabilir şekilde anlatıyor. Özellikle ortaokul ve lisede görev yapan meslektaşlarımın faydalanacağını düşünüyorum.

6. Psikanaliz ve Sonrası, Engin Geçtan’ın bu kitabını birçoğumuz biliyordur. Önceki bir yazımda da tavsiye etmiştim. Birçok kuramı anlaşılır sadelikte sunuyor. Bu sefer tek başına okumayı düşünmüyorum. Önceki okumalarımdan farklı olarak, bu kitapta okuduğum kuramla ilgili kaynak taraması yaparak okumayı planlıyorum.

7. Duygu Odaklı Terapi (Danışanlara Duygu Koçluğu Yapmak): Leslie S.Grenberg’in kitabını da bu yıl listeme aldım. Ancak bir seferde okuyabileceğimi sanmıyorum. İkinci kitap olarak bölüm bölüm, parça parça okuyabilirim. Bazı kitapları ben böyle bitirebiliyorum. Tabii bu benim tarzım. Danışma sürecinde duygular ile çalışmak önemli. Bu konuda bana faydası olacağını düşünüyorum.

8. Savaşçı: Doğan Cüceloğlu’nun bu kitabını yıllar önce okumuştum. Özellikle mesleği konusunda motivasyonu düşmüş meslektaşlarıma farkındalık kazandırabileceğini düşündüğüm bu kitabı yazın tekrar okumayı planlıyorum.

Elbette daha çok önerilecek ve okunabilecek kitaplar var. Bu yaz okumak için seçtiğim kitaplar daha çok tekrar ve motivasyon amaçlı oldu.

Sizin önereceğini kitaplar varsa onu yorumlar bölümünde yazmanızı isterim. Daha sonraki okuma listemize onları da ekleyebiliriz.

Meslektaşlarım FACEBOOK dan bizi takip edebilir.
facebook takibi için: https://www.facebook.com/aktuelpdr/
twitter takibi için: https://twitter.com/ozkanemiroglu
Özkan EMİROĞLU – Psikolojik Danışman

Yaz tatilinde okumayı planladığım 8 kitap (Psikolojik danışman)” için bir yorum

  1. Güzel öneriler. Ben bu yaz daha çok roman ve tarih türü kitaplar okumayı düşünüyorum. Mesleki yönden belki bir iki psikolojik içerikli kitap okurum. Birazcık farklı olsun istiyorum okumalarımın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir