Psikolojik Danışman Meslek Standartı Çalıştayı yapıldı

Türk PDR-DER olarak Ankara’da 13-15 Ocak 2016 tarihleri arasında “Psikolojik Danışman Meslek Standartlarının Belirlenmesi” Konulu Çalıştay Düzenledik.

 

Bilindiği gibi Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği olarak, Mesleki Yeterlilik Kurumu ile yaptığımız protokol gereği üç mesleğe (Psikolojik Danışman, Okul Psikolojik Danışmanı, Kariyer Psikolojik Danışmanı)ilişkin standartların hazırlanması süreci içindeyiz. Süreçte “Psikolojik Danışman – Seviye 6” meslek standartlarının hazırlanması için görevli olan komisyon üyelerimizin isteği üzerine farklı kurumlarda çalışan meslektaşları içine alacak şekilde 13-15 Ocak 2016 tarihleri arasında İlksan Deha Otel’de bir çalıştay düzenlenmiştir.
Derneğimiz çalıştay için çeşitli kurum ve kuruluşlara yazı göndererek meslektaşlarımızın görevlendirilmesini arz etmiştir. Çalıştayda; Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı (Çocuk Mahkemeleri, Aile Mahkemeleri), Genelkurmay Başkanlığı, Kara Harp Okulu, Emniyet Genel Müdürlüğü, İŞKUR ve Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun temsilcileri hazır bulunmuştur. Bu kurumlardan gelenlerin yanı sıra çalıştaya üniversite psikolojik danışma birimi, üniversite kariyer uygulama ve araştırma merkezi, özel psikolojik danışma merkezi ve rehabilitasyon merkezi adına meslektaşlarımız katılmıştır. Ankara, Gazi ve Hacettepe Üniversitesi’nden öğretim üyelerimizin olduğu Psikolojik Danışman Komisyonu ve Dernek Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Okul Psikolojik Danışmanı ile Kariyer Psikolojik Danışmanı komisyonlarından gelen temsilcilerin katılımıyla gerçekleşen çalıştayda; üç gün boyunca çok yoğun ve yüksek tempoda çalışılmıştır. Bu hızlı tempo içinde son derece önemli ve verimli konuşmalar, tartışmalar, paylaşımlar olmuştur. Çay-kahve ve öğle aralarında yapılan paylaşımlarda meslektaşlarımız bu çalışmaların çok anlamlı, önemli olduğu ve daha sık bir araya gelinmesi gerekliliğinin altını çizmişlerdir. Çalıştayımıza katılan meslektaşlarımıza çabaları ve özverileri için teşekkür ederiz.
Çalıştayda elde edilen bilgiler EDUSER’in yardımıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından istenen formata getirilecektir. Daha sonra Derneğimiz Psikolojik Danışman Komisyonu aracılığıyla öncelikle meslektaşlarımıza daha sonra da kurumlara görüş alınmak üzere iletilecektir.
Prof. Dr. Filiz BİLGE
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Genel Başkanı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir