Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Konusunda TÜRKPDR derneğinin açıklaması

ÜYELERİMİZE, MESLEKTAŞLARIMIZA VE KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.

Son günlerde gerek sosyal medya paylaşımları, gerekse derneğimize gelen telefonlar aracılığı ile yürürlükte olan “Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği” yerine Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir yönetmelik hazırlandığına dair haberler gelmektedir. Bahsi geçen yönetmelik taslağı ile ilgili duyumlara göre; mesleğimizin doğasına ve öğrenci-psikolojik danışman arasında kurulması gereken ilişkinin temel prensiplerine aykırı olacak şekilde koridor ve bahçe nöbeti hizmeti getirilecek, idare tarafından rehberlik ve psikolojik danışmanlığa uygun olmayan ek görevler verilebilecek, yasayla düzenlenmesi gereken çalışma saatleri değiştirilecektir.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ ile 21 Aralık 2016 tarihinde yapılan görüşmede Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği olarak yönetmeliğin gelişen ve değişen koşullara ve ihtiyaçlara uygun olarak güncellenmesi için üzerinde çalışıldığı ve bir taslağın en kısa zamanda kendisine sunulabileceği ifade edilmişti. Sayın Bakanımız da memnuniyetini dile getirmişti. Bunun üzerine çalışmalar hızlandırılarak taslak üzerindeki son düzenlenmelerin yapılıp sunulması aşamasına gelinmişti. Ancak son günlerde doğru olup olmadığını merak ettiğimiz taslak haberleri yoğunlaşarak meslektaşlarımızı tedirgin etmiştir. Değerli meslektaşımız Aydın Milletvekili Sayın Deniz DEPBOYLU tarafından Sayın Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf TEKİN aranmış, ancak kendisiyle görüşülememiştir. Sayın DEPBOYLU Bakanımızın yoğun programı nedeniyle Bakan Yardımcısı Sayın Orhan ERDEM ile görüşmüş ve bu konudaki endişelerimizi gerekçeleriyle ifade etmiştir.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği olarak, ülkemizin çağdaş eğitim politikalarına uygun olmayan, Milli Eğitimin temel amaçlarından uzak, Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında deneyimli ve söz sahibi kurum çalışanları, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve okul psikolojik danışmanlarının görüşü alınmadan hazırlanmış böyle bir taslağın varlığının yalnızca bir söylenti olmasını umuyoruz.  Bakanlığımıza; ülkemize uygun, kültüre duyarlı ve ihtiyaçlara hizmet eden bir okul psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri yönetmeliği oluşturmak için her türlü desteğimizi sunmaya hazır olduğumuzu tekrar belirtmek istiyoruz.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği

Genel Merkez Yönetim KuruluPsikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Konusunda TÜRKPDR derneğinin açıklaması” için bir yorum

 1. Haklı nedenlerle verilen mücadelenin onurlu olduğunu düşünüyorum.
  Maalesef yazıda belirtilen konular tamamen doğru.
  Sevgili arkadaşlar bu kötü gidişi durdurmanın bir yolu var.
  Ben ve bir çok arkadaşımın yaptığı gibi. Ak parti genel merkezine Akim şikayet talep formu doldurulacak o kadar. Ve sendika genel merkezlerinin telefonla bilgilendirilmesi.

  Onurlu ve samimi tüm arkadaşlarımı tepki vermeye davet ediyorum.
  Dğzgün bir üslüp ve doğru cümlelerle lütfen doğruları anlatın GEÇ OLMADAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir