Psikolojik danışma merkezleri kapatılıyor mu?

Türk Psikiyatri Derneği?nin ruh sağlığı alanının denetimi için hazırladığı ve Sağlık Bakanlığı?na gönderdiği raporu genelgeye dönüştüren Bakanlık, psikolog ve psikolojik danışmanların işyerlerini kapatma kararı aldı. Karara göre psikologlar bir psikiyatr yanında çalışacak. Kararın gerekçesi ise tıp eğitimi almayan psikologların hasta tedavi etmesi olarak ifade ediliyor.

Pek çok psikolog için önemli olan karar şok etkisi yaratırken, söz konusu uygulamayla ilgili bir yol haritası belirlemek amacıyla terapi ve danışmanlık merkezleri çeşitli toplantılar yapmaya başladı. Peki karar hakkında taraflar ne diyor? Türkiye Psikiyatri Derneği ve Türk Psikologlar Derneği ile konuştuk…

Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) Genel Sekreteri BURHANETTİN KAYA:

“Biz 2008 yılında bir rapor hazırlamıştık ve bunu Sağlık Bakanlığı’na göndermiştik. 2009 yılında bazı olumsuz olayların derneğimize yansımasıyla 2009 yılının Aralık ayında bir dilekçe gönderdik. Gereken işlemlerin, hukuksal düzenlemelerin, gerekenlerin yapılması talebiyle bu metni gönderdik. Onun üzerine başlayan bir süreçti. Bakanlık Nisan ayında genelgeyi çıkarmış ama yeni yankı buluyor. Fen Edebiyat Fakülteleri’ndeki Psikoloji mezunlarının özel psikolojik danışmanlık adı altında hasta baktıklarına ilişkin duyumlar aldık. Bu kurumlar çok kolay kuruluyor. Maliye Bakanlığı’na gidersiniz, vergi levhası çıkarırsınız. Ergenlere, gençlere eğitim verebilirsiniz. Ama orada panik atak, şizofreni, cinsel sorunları izlemeye başlıyorsanız siz yasanın dışında işlem yapıyorsunuzdur. Bunlarla ilgili çok fazla şikâyet geldiği için bunu bildiren, birkaç örnekle birlikte, yasal işlem başlatılmasını talep ettik. Sorun yalnızca ilaç yazmaları değil. Özel hastanelerde psikolog hastayı görüyor, nöroloji uzmanına reçete yazdırıyor. Bir kısmı da “Şunu al” diyorlar. Bazı hekimlerle koalisyon halinde çalışıyorlar. Kişisel gelişim uzmanı, yaşam koçu sayısı arttı. Psikoloji eğitimini iyi standartlarda almış insanlar da var, çok fazla sayıda değiller ama onların bile tek başına mesleki icra yapmalarının yasal dayanağı yok. Ruhsal bir hastalığın önce psikiyatr tarafından değerlendirilmesi, tedavisi yapılıp psikoterapiye ihtiyaç varsa ya psikiyatrın kendisi yapılması ya da bu konuda uzman bir yere yönlendirilmesi gerekir. Bu merkezler bu tür hastaları psikiyatra yönlendirmeden tanı koyması, tedavi etmesi çok ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Üç günlük kurslarla öğrenilen bilgilerle hasta tedavi edilmez. Çok eğitimli psikiyatrlar bile kolaylıkla yapmaz bunu. Kişilik bozukluklarına hemen yöneleyemeyebiliriz. Yaşam koçu, kişisel gelişim uzmanları çok yüksek paralar alıyorlar. Sosyoloji mezunu psikolojik danışmanlık masterı yapıyor. Amerika’dan doktora yapıyor ve ofis açıyor. Burada 300-400 TL arası rakamlarla çalışıyor. Bunlar ciddi sorunlar. Psikolog tedavi yeterliği veren bir ünvanda değildir. Klinik psikolog da sorunu çözmüyor. YÖK’ün gönderdiği bir metin var. Hekimliği tanımlayan bir yasa var.”

TPD’NİN AÇIKLAMASI… TIKLAYIN

Yazının devamı için tıklayınız

Psikolojik danışma merkezleri kapatılıyor mu?” için 2 yorum

  1. Narsist yapılı psikiyatristlerin bu şekilde davranmalarını çok normal karşılamak gerekir .Aslında onlar ellerindeki pastanın zaten kaybettikleri büyük bir kısmının şimdid tekrardan elde etmeye çalışmaktadırlar.İnsanları hayvanları fişlermiş gibi fişleyip sıraya koyan ve ardından standart bir ilaç yazıp gönderen bunun dışında hiçbir insani hizmette bulunmayan sözde psikiyatristler avrupa sağlık örgütünün insan tanımındaki biyo-psiko-sosyal kavramından biyolojik yapının üzerinde durup ve diğer psikolojik ve sosyal yönlerden daha baskın göstermeye çalışmaktadırlar.Fakat unutulmamalıdır ki insanın biyolojik yönü kadar psikolojik ve sosyol yönleride en az biyolojik yönleri kadar önem arz etmektedir.Kendileri Psikolojik ve sosyal yönlerin tedavisi noktasında özel danışmanlık merkezlerinin başarısı altında ezildiklerinden bu tür yollara başvurmaktalar.Sağlık bakanlığını da bu aşamada takdir etmek gerekir ki tamda kendilerinden beklenen davranışı göstermişlerdir.Sorarım sağlık bakanlığına Kaç tane danışmanlık merkeziyle bu konuyu görüştünüz veyahut bu konuda ilgili alan uzmanlrını toplayıp bir çalıştay yapmadan damdan düşer gibi bunu nasıl kabul ediyorsunuz ?

  2. deveye sormuşlar neren eğri o da demiş ki nerem doğru bu konuda iki tarafında eksik yönleri olduğunu düşünüyorum. Psikiatristler genelde hastaya bir an önce tanı koyup hastaya ilaç verme derdinde ancak yazılanlara katılmamak ta elde değil. Bazen öyle tabelalar görüyorum ki pes diyorum . Sanki yapamadıkları tek şey var o da insanları uçuramıyorlar. Herkesin sınırlarını objektif değerlendirebilmesi ve çaresizinsanları sömürmemesi vicdanının sesini dinlemesi gerekiyor bence .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir