Psikoloji ve PDR arasındaki farklar ve benzerlikler nedir?

Tercihle döneminde en çok sorulan ve merak edilen konulardan birisi Psikoloji ve PDR arasındaki farklar ve benzerlerdi. Aslında bu sorunun cevabını Türkiye’deki uygulamalara bakarak vermek biraz zor olacaktır. Ancak en bariz fark eğitim görülen fakültelerde görülmektedir . PDR (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık) bölümü üniversitenin eğitim fakültelerinde yer alırken psikoloji bölümü fen-edebiyat fakültelerinin bünyesinde yer almaktadır. Her iki bölüm de 4 yıldır.

İki alanla ilgili bariz fark verilen unvanla alakalıdır. Psikoloji bölümünden mezun olanlara psikolog unvanı verilir. PDR mezunları ise Psikolojik Danışman unvanını alırlar. Ancak okullarda rehber öğretmen olarak anılırlar. Son MEB PDR yönetmeliğinde ilk defa parantez içinde dahi olsa Psikolojik Danışman unvanı girmiştir. (Ayrıca çalıştıkları kurumlara göre de unvanları değişebilmektedir)

Çalışma alanları bakımından her iki branş hemen hemen kesiştikleri yerler var. Öncelik PDR mezunlarının olmakla birlikte pedagoji eğitimlerini tamamladıkları taktirde psikoloji bölümü mezunları rehber öğretmen olabiliyor. PDR çalışma alanıyla ilgili aktuelegitim.com da iki yazı yayınladık. Bunları okumanızı tavsiye ederim. (Psikolojik Danışmanın Çalışma Alanları ve PDR Öğrencileri İçin Yol Haritası, Psikolojik Danışmanlar Nerelerde Çalışabilir?)

PDR aldıkları eğitim bakımından birçok benzerlikleri olmakla birlikte farklılıkları da bulunmaktadır. PDR bölümü daha çok 0-18 yaş arasındaki bireylerin gelişimleri ile ilgilenmektedir. Psikoloji bölümü ise tüm yaş dönemini ilgi alanı içine almaktadır. Ancak buna rağmen psikoloji bölümünde bir öğrencinin başarılı olması için kendini belli alanlarda geliştirmesi daha gerçekçi olacaktır. PDR bölümü özellikle üç bölümde uzmanlaşmaya çalışmakta ve eğitim almaktadır. Bunlar; mesleki rehberlik, bireysel rehberlik ve eğitsel rehberliktir. Bu üç alanda bir rehber öğretmenin-psikolojik danışmanın yetersiz olması okulda başarısız olmasıyla sonuçlanacaktır.

Psikoloji ve PDR mezunları kendine özel psikolojik danışma bürosu açabilir mi?

Şuan ki mevzuatla elbette açabilirler. Ancak bunun için klinik psikoloji alanında lisans yada doktora eğitimi alması gerekiyor. Konuyla ilgi açıklama ve bilgi aktuelegitim.com da verilmişti. (Klinik Psikolog Yasa Tasarısı Kabul Edildi!)

İkinci bir yol Aile danışmanlığı eğitimi alınarak bu konuda bir merkez açılabilir yada bu merkezlerde görev alınabilir.

Bu bölümlerde okumak isteyen öğrenciler genel kişilik yapıları bakımından benzerdir. İnsanı sevmeleri, bireyi dinleme motivasyonuna sahip olmaları beklenir. Analiz ve sentez yetenekleri güçlü olmalıdır. Genel kültür yönünden kendini geliştirmeye açık olmalıdır. Hoşgörülü ve sabırlı olmalıdır.

Psikoloji mi PDR mi tercih etmeliyim?

Bu sorunun cevabı sizin mezun olduktan sonra ne yapmak istediğinize bağlı olarak değişir. Okulda yada diğer eğitim kurumlarında çalışmayı istiyorsanız elbette ki PDR bölümünü tercih etmelisiniz. Yok eğer ben kesinlikle eğitim kurumlarında çalışmak istemiyorum, özel çalışacağım yada psikoloji mezunlarını alan bazı devlet kurumlarında çalışacağım diyorsanız o halde psikoloji bölümünü tercih etmeniz uygun olacaktır. Kısaca bunun yanıtı sizde saklı.

Bu yazı 2013 şartlarında yazıldı. İleride ne olur. Bölümlerin durumu ne olur bilemeyiz. Onu o zaman yeniden değerlendiririz.

Eğer aklınıza takılan bir soru olursa lütfen yorumlar bölümünden bize iletiniz.

Sağlıcakla kalın.

Meslektaşlarım https://www.facebook.com/ozkanemiroglu dan bizi takip edebilir.
facebook takibi için: https://www.facebook.com/aktuelpdr/
instagram takibi için: https://www.instagram.com/aktuelpdr/
twitter takibi için: https://twitter.com/ozkanemiroglu

[reklam]

Psikoloji ve PDR arasındaki farklar ve benzerlikler nedir?” için 28 yorum

  1. Hayır.Öğretmenlikte var. Dolayısyla Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programıda buna dahildir. Sanırım bununla karıştırılıyor

 1. Anladığım kadarı ile pdr daha çok sosyal problemlere ele alırken, psikoglar ciddi ve tıbbi vakaları inceliyor. Kamuda rehber öğretmen olabilmek için KPSS falan gerekiyor mu peki?

 2. Merhaba ben 11. sınıfa gidiyorum psikoloji ya da pdr okumak konusunda çok kararsız kalmış durumdayım. Psikoloji okuduğumda kendi yerimi açmak için 6 yıl okumam gerekiyor galiba. Pdr ise 4 yıl. Benim kararsızlığım şu yönde. Ben hem ileride yeni nesillere bir faydamın dakunmasını istiyorum ama aynı zamanda okullarda çalışmak da istemiyorum çünkü kariyer yapmak ve mesleğimde yükselmek istiyorum. Yani pdr olursam bu mümkün mü? Cevaplarsanız çok sevinirim..

 3. ben daha çok parapsikoloji ile ilgileniyorum ama maalesef türkiye üniversitelerinde parapsikoloji bölümleri bulunmamakta. bunun yerine psikoloji bölümü tercik etmeyi planlıyorum. sizce ne yapmalıyım? görüşlerinizi merak ediyorum. teşekkürler.

 4. Psikolog olarak hastanede calısmak istiyorum pdr mi psikolojimi okumalıyım
  bunun için yuksek lisan doktora yapmam gerekiyo
  Yuksek lisans yapmak zormu

 5. Ben psikoloji okumak isterim ama sayısal istiyor ve ben sayısal sevmiyorum ve de ilgimle düşünce tarzım bu mesleğe uyuyor ne yapmalıyım?

 6. Sizce hangisi daha iyi ve geleceği parlak birde her ikisi için üniversitenin adı önemli mi yoksa herhangi bir yerde de okumakla aynı mıdır lütfen cevaplarsanız çok mutlu olurum

  1. Psikoloji alanında özel çalışacaksanız (kişisel kanaatim) üniversitenin adı önemli.

 7. Ayrıca sosyal bilimler lisesinde okuyorum. Bunun bir etkisi var mıdır? Ve önceki yorumumda belirttiğim mesleklerde nerelerde çalışırım?

  1. Bunun akademik bilgi ve üniversitede istediğiniz psikoloji bölümünü kazanmanızı kolaylaştırması bakımından faydası olur.
   Matematik, türkçe, edebiyat,tarih, coğrafya ve geometri derslerini ihmal etmeyin

 8. 0-12 dönemi yaş çocukların psikoloğu olup onları ilaç kullanmadan tedavi etmek istiyorum edebilir miyim? Peki PDR mi okumaliyim yoksa Psikoloji mi?

 9. Saglik meslek mezunu birinin hastame gibi devlet kurumlarinda pdr veya psikolog nasil olabilirim

 10. Merhaba tekrar peki pskoloji için hangi özel üniversiteleri önerirsiniz ? Istanbul Aydın Acıbadem bahçeşehir nişantaşı Fatih ??

 11. Merhaba ben bu sene tercih yapacagım ama pdr mi psikolojimi Arasında kalan Başlıca kişilerdenim ayrımlarını biliyorum hastane ve özel kurumlar ve psikolog unvanı ister istemez Aklımı çeliyor ne yapmalıyım öneriniz nedir ?

  1. Hastane, özel büroda vb yerlerde çalışmak istiyorsan psikoloji daha uygun gibi görünüyor.
   Nerede ve asıl bir ortamda ruh sağlığı hizmeti vermek istiyorsun srusuna cevap vermelisin

 12. özel çalışma yerleri derken kişiye ait bir ofisi mi kastediyorsunuz acaba? Mesela ben bi psikolojik danışma merkezlerinde ya da kendime ait bir ofiste çalışmak istersem hangi bölümü seçmeliyim? Bir de psikoterapi uygulayabilmek için unvanımın ne olması gerekiyor? Yanıtlarsanız çok memnun olurum bu sorulara cevap bulamadım hiç bir yerde..

 13. pdr okumaktayım acaba psikoloji üzerine yüksek lisans yaparsam psikolog ünvanım olur mu ?

   1. çok teşekkürler.peki yaparsam ünvanım psikolog olur mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir