Psikologlar Hakkında Bilinen 7 Yanlış Nedir?

1. Psikologlara deliler gider? Ben deli miyim gideyim? Terapi kendi problemlerini kendi başına çözemeyen zayıf insanlar içindir. Terapi ‘’ deliler’’ içindir.

Terapi konusundaki en zararlı yanlış inançlar ve düşünceler terapinin hayatın karşılarına çıkardığı durumların üstesinden gelemeyen zayıf insanlara ya da sadece bir psikolojik bozukluk teşhisi konmuş olan insanlara yönelik olduğu yönündeki yaklaşımlardır. Bu düşünceler kesinlikle doğru değildir. Bir kişinin psikoterapiye devam etmek istemesinin pek çok nedeni olabilir. İlişkiler, stres, keder, işsizlik, travma, para, dış görünüş, arkadaşlar, madde kullanımı, öfke, depresyon, endişe, kilo sorunları, sigarayı bırakmak ve daha pek çok sorun… İnsanlar olarak karşımıza çıkan ve başka bir kişiyle ayrıntılı bir şekilde konuştuğumuzda daha kolay üstesinden gelebildiğimiz sorunları düşündüğümüzde bu listenin aslında neredeyse sonsuza kadar uzatılabileceğini görürüz. Bu problemler için destek almaya karar vererek daha mutlu ve tatmin edici hayat standardına doğru ve cesur bir adım atmış olursunuz ve bunun utanılacak hiçbir yanı yoktur!

2. Bana ne yapacaklar? Beynime cihaz bağlayacaklar mı?

Psikologlar psikoterapi sürecini konuşarak ve çeşitli terapi yöntemlerini kullanarak yaparlar. Temel güven duygusu teröpatik ilişki ile başlar ve bu doğru ilişki çerçevesinde ilerler. Sorunlara göre farklılaşan terapi yöntemleri kişilerin spesifik durumlarına göre farklılık göstermektedir. Ayrıca danışan istemediği hiçbir terapiye maruz bırakılmamaktadır. Psikoterapide şeffaflık, açıklık ve güven öncüller arasındadır.

3. Konuşmayla problem mi çözülür? Bunca yıl sorunlarım hakkında konuştum da ne oldu? Konuş konuş nereye kadar…

‘Ben bunu zaten kendi kendime yapıyorum; kendimi dinliyorum, yazıyorum, okuyorum. Psikoloğa ne gerek var?’ diyorsanız, onun da şöyle anlatayım: Kendinizi daha iyi anlamak için bu yöntemler bir yerden sonra çok başarılı olmayabilir, daha doğrusu bir noktadan sonra fazla yol kat edemeyebilir, bir nevi körlük başlayabilir. Kim olduğunuzu görmek için, aynada kendinize baktığınızda, ayna size dışarıdan görüneni gösterecek. Kendinizi yine kendi gözünüzden göreceksiniz, ama bu bakış açısı kim olduğunuzu, neyi neden istediğinizi, verdiğiniz tepkileri, aldığınız kararları anlamanıza yardımcı olamayacak. Bu konuda yapılabilecek en etkili şeylerden biri, aklınızdaki soruları, düşünce ve duygularınızı, güvendiğiniz birine açmanız ve bunları kelimelere dökerken, kendinizi de duymanız. Genelde ilk gidilen kişi, aile, arkadaş, akraba, hatta komşu ile bile olabiliyor. Ancak çoğu zaman bu kişiler, ya zaten sizin tarafınızdadır ve sizin duymak istediklerinizi söylerler, ya da kendi günlük koşturmacaları içinde sizi can kulağı ile dinleyemeyebilirler. Kısacası, ön yargılı, sübjektif ve taraflı olabilirler. Oysa ki, bir psikolog size tarafsız olacaktır; sizi dikkatlice dinleyip, sorular yönelterek sizin kendinizi anlamanızda size yol gösterecektir. Bu sayede, kendinize karşı daha dürüst olup, dışarıdan bir kişinin gözünden kendinizi görme ve anlama fırsatı yakalayabilirsiniz.

4. Psikolog doktoruna ilaç yazdıracağım. Terapi kesinlikle ilaç kadar etkili değildir.

Bilinen yanlışlardan biride psikologların doktor oldukları bilgisidir. Psikologlar tıp alanında okumuş insanlar değillerdir. Psikologlar ‘’psikoloji Bölümü’’ mezunlarıdır. Medikal, Farmakoloji alanlarında eğitim almadıkları için ilaç yazamazlar. Her sorun ilaç gerektirmediği için görüşmelerle (terapilerle) birlikte ilerleme kaydedilebilir. Kimi vakalarda da sorun ciddi olduğu takdirde uzman psikiyatrilerle iş birliği içerinde çalışabilirler.

5. Psikoloğa gideyim bana öğüt versin, hemen sorunlarım çözülsün.

Psikologlar falcı bacı ya da Güzin Ablacılık oynamazlar. Duruma göre farklılaşsada çoğu zaman öğüt vermezler. Sihirli değnekleri yoktur. Psikologların amacı terapilerde danışanı sorunları çerçevesinde bir farkındalık oluşturarak, problemleriyle karşı karşıya gelmesi ve çözümü sırasında ona yol bulmada eşlik eder. Problemlerinizde size yol arkadaşı olur.

6. Bütün mesele para! Terapistim sadece para kazanmak için sorunumu çözümlemeyi geciktiriyor. Niye on seans geliyorum ki? Daha erken bitmez mi?

Bu yanlış inancın nasıl kök saldığını tahmin etmek zor olmasa da gerçekte terapistiniz çok daha fazla para kazanabileceği pek çok başka meslek seçebilirdi. Psikoterapi, psikoloji ya da psikiyatri alanlarında bir kariyer sahibi olmayı seçenlerin çoğunun tercihlerinin gerisindeki temel faktör, çevrelerindeki insanlara yardım etmek istemeleridir. Terapistiniz sadece para aldığı için değil, problemlerinizin üstesinden gelmenize yardım etmeyi gerçekten önemsediği için de karşınızdadır.

7. Ben özelimi neden tanımadığım biriyle paylaşayım?

Psikologlaretik ilkeler çerçevesinde eğitim alırlar. Psikoterapilerde gizlilik genel esaslardan biridir. Odada konuşulan her şey asla dışarıya aktarılmaz ve paylaşılmaz. Kişinin izni olmadığı takdir de aile bireyleri dahil hiç kimseyle psikoterapi esnasında ki detaylar paylaşılmaz. İstisnai durumlardan biri veya birkaçı olan kendisine veya bir başkasına zarar verme durumlarında yine kendisine söylenerek psikoloğun ön gördüğü aile veya çeşitli kurumlar ile bilgi paylaşımı yapılabilir.

Yaşam Kişisel Gelişim ve Danışmanlık Merkezi 

Psikolog Birce ARIKAN

Psikolog Cem KUTLUHANBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir