Potansiyeli var ama?

Bu sözü duymayan anne-baba yoktur sanırım. Ne hissediyor acaba anne-babalar bu cümleyi duyduklarında? Ya da bu cümleyi söyleyen gerçekten içten mi söylüyor? Samimi mi? Yoksa kendini söylemek zorunda mı hissediyor?

Şu sıralar okullarda ilk dönem bitmeye yakın olduğu için veli toplantıları yapılıyor ve anne-babaların çocukları için en çok duyduğu cümle bu.

?Potansiyeli var ama?? sözü ne anlama gelir?

 ?Ama?? biriminden sonrası nasıl gelir?

Şöyle olabilir mi:

– çalışmıyor

-tembel

-kullanmıyor

-farkında değil

-istemiyor

-böyle harcanıyor

-huzursuz

-keyifsiz

-dinlemiyor

-anlamıyor

Bir kitapta okumuştum: eğer  ?iki cümleyi ama bağlıyorsa birinci cümlenin hiçbir anlamı yoktur.?

Sizlere birisi ?çocuğunuzun potansiyeli var ama?? deyip devamını yukarıdaki kelimelerden biriyle bitirdiğinde nasıl hissetmiştiniz bir düşünün. Hiç kimse ?ama?dan sonrasını  duymak  istemez. Bilir ki ?ama?dan sona kötü bir şey gelecektir.

Öğrencilerin, gençlerin bu potansiyellerini kim keşfedecek? Haydi, keşfettik diyelim,  kim kullanmalarına destek olacak? Bu sözü söyleyip bir kenara çekilmek doğru mu? Çocuklarımızı  potansiyellerini görsünler ve kullansınlar diye en iyi okullara gönderiyoruz. Ne oluyor da, nasıl oluyor da sonra sadece bu sözü duyuyoruz hep?

Gençlerin potansiyelleri olduğunu biliyoruz, bilmekle kalmayıp görüyoruz,  görmekle de kalmayıp birilerine bunu söylüyoruz.

 Peki ya sonra ne oluyor? Sonrası boş: olanı söylediğimiz için günah bizden gitmiş oluyor.

Cümleyi ?ama?yla bitirmek yerine , bir bağlaçla, örneğin ?ve? ile bitirmek nasıl olur?

?Potansiyeli var ve?.?

– destekleniyor

-çabalıyor

-azimli

-çalışıyor

-sonuca ulaşacak

-gayretli

– inançlı

-özgüveni yüksek

-sabırlı

-başarılı

Sizler hangisini duymak istersiniz? Bir gencin potansiyelini gören, anne-babaya cümlesini ?ve? ile bağlayarak bitiren öğretmen mi size daha fazla güven verir, ?ama? ile bitiren mi?

Bizler gençlere inanmaz ve güvenmezsek söyleyeceğimiz cümleler birbirine hep ?ama? ile bağlanır. Önce onlara inanmaya ve güvenmeye çalışalım. İşte o zaman gördüğümüz o küçük potansiyeller kocaman olacak; işte o zaman potansiyel aramaya gerek kalmayacak, her öğrencinin, her gencin potansiyeli kendiliğinden ortaya çıkacak.

İz Koçluk Eğitim ve Danışmanlık
Tel: 0212 358 45 98
0216 545 01 54
Mobil: 0533 224 57 25
e-posta: info@izkocluk.com
web sitesi: www.izkocluk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir