PDR Vaka

Psikolojik danışmanların karşılaştıkları vak a ları paylaşabilecekleri, fikir ve bilgi alışverişinde bulunabilecekleri faydalı bir ortamdır.

Bu hizmet için forum bölümüne gitmeniz gerekiyor

——-

Psikolojik Danışmanlar Vak-a Konferansı da bu mesajın tarihine kadar her türlü öğrenci vakaları konusunda 1000 üzerinde konu açılmış

Rehberlik ve Rehberlik Servisi Problemleri bölümünde de mesleğimizde karşılaştığımız 400 ün üzerinde konu açılmışıtır.

Psikolojik Danışmanlar Vak-a Konferansı için tıklayınız

PDR Vaka” için 48 yorum

 1. Merhaba, ben branş öğretmeniyim. Rehberliğini yaptığım sınıfımda(5.sınıf) ki bir öğrencim hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Öğrencim tamamen derslerine ilgisiz. sorulan sorulara asla cevap vermiyor. Rehber öğretmeni ve ben konuşmayı denedik. Ama ne olduğunu neden böyle ilgisiz ve ailesinin deyimiyle sorumsuz olduğunu çözemedik. Rehber öğretmeni yaptığı görüşmede ona ulaşamadığını sorduğu sorulara cevap alamadığını belirtti. Öğrencimin arkadaşlarıyla ilişkisi iyi ancak sıra öğretmenlerine gelince muhattap olmak istemiyor. Bir şey diyecekse de arkadaşları aracılığı ile diyor.

  1. aile aşırı korumacıysa çocuk etrafındaki insanlara özellikle kendisiznin ailesinden ayrılmasına sebep olacak öğretmene karşı böyle bir tepki sergiliyordur.sabırla ilgilenilirse düzelir

  2. Okul psikolojik danışmanından Hacettepe kişilik envanteri, anne-baba tutum ve PARQ uygulamasını ve sonuçlarını değerlendirmesini isteyebilirsiniz. Elde edeceğiniz veriler doğrultusunda sorun hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ancak şunu asla unutmayın; testler amaç değil araçtır. Yani çocuk yanlı doldurmuş da doldurabilir.

  3. ben uzman psikolog seher
   bence öğrencinizde özgüven eksikliği olabilir.
   bu da aileden kaynaklanıyor olmalı .

   1. arkadaşlarıyla iletişimde problem yok diyor. özgüven eksikliğiyle alakası yok bu yüzden. problem çocuğun okul ile ilişkisi muhtemelen.

 2. Ben lise son öğrencisiyim. Bu sene üniversite sınavı yani hayatımızın sınavı :) var ve ben hala ne olacağımı bilmiyorum .. Nasıl bir yol izlemeliyim

 3. merhaba, ben ortaokulda rehber öğretmen olarak görev yapıyorum. Ancak öğrenci görüşmelerimin verimli geçtiğini düşünmüyorum. mesela, insanları sevmediğini söyleyen öfke kontrolü sıkıntısı yaşayan biröğrencim var. bu öğrenci için neler yapabilirim tıkanmış durumdayım. aile ile görüşmem konusunda da dirençli gibi görünüyor.lütfen deneyimleriniz ve önerilerinizi paylaşarak yardımcı olunnn şimdiden teşekkür ederim,.,

  1. öfke kontrolü olan birkaç öğrenci daha tespit ederek grupla psikolojik danışma uygulayabilirsin.Yapılandırılmış olursa daha güzel olur bence.

 4. merhaba ilkokulda çalışıyorum. 3. sınıfa devam eden bir öğrencim var. arkadaşlarına zarar veriyor sürekli, sonunda üzülmüyor, pişman olmuyor. ders başarısı iyi. aileyle görüştüm baba da aynı tarz sorunu dahi kabul etmiyor. öğrencime antisosyal demek için erken ama öyle davranıyor ne yapabilirim

 5. ben ilköğretim rehber öğretmeniyim ve şubatta atandım. bu sene okula 1.sınıfa ortopetik engelli bir öğrenci geldi. normal bir şekilde hareket edemiyor. öğrenci daha önce anaokuluna gitmiş, burdan rama yönlendirilmiş, ayrıca rehabilitasyon merkezine de gitmektedir. çocuğun annesi vefat etmiş, hala ilgileniyor, ayrıca birde yardımcısı var. okulda yardımcısı ilgileniyor, sınıfta öğrencinin yardımcısının olması sakıncalı mıdır? ayrıca bu öğrenci hakkında benim neler yapmam gerekiyor, öğretmeni de benden yardım istemekte bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 6. arkadşlar lise tercihlerinde genel yüzdelik dilimi mi il başarı yüzdelik dlimini dikkate alıyoruz?

 7. mrb ben yenı atandım. anasınıfında bır öğrencı var annesı babası ölmüş. anneler gununde öğrencıler annelerı için kart postal hazırlayacaklarmış. öğretmenı annesı için sınıfta bır köse hazırlamayı dusunuyor. annesı ölen cocuk için ne yapılabılır bundan olmsuz etkılenır mı ?

 8. arkadaşlar 4. sınıfa giden bir öğrencim var.3. sınıftan sonra bizim okulumuza geldi.2. dönemden sonra sınıfa girmek istemiyor.geçen haftadan beri görüşüyorum öğrenciyle ama hiç bi faydası olmuyo inatlaşıyor ve sınıfa girmiyor sorduğum hiç bir soruya yanıt vermiyor susuyor.annesi de geldi annesine sarılıyor bırakmıyor ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.

  1. bence bunun çözümünü tek taraflı düşünme. çünkü sebep anneden de kanyaklı olabilir. çocuğu bağımlı yetiştirmiş olma ihtimali var.(aile için sorunlardan dolayı). bu yüzden aile ile görüş. ve çocuğun okula olan korkusunu yenmesi için bir yol izle. ailesinin çocuğun kaybetme korkusunu yok etmeleri lazım. tabi senin öncülüğünde…

 9. eğitim uygulama okulunda çalışan bir arkadaşımız varsa benimle iletişime geçebilir mi? S

 10. özel eğitimle ilgili bazı kaynaklar okumanı tavsiye ederim ya da mesleki tecrübesi olanlardan yardım alabilirsin

 11. merhabalar ben yeni mezun oldum ve ilköğretime atandım ama nerden başlayacagımı ne yapacagımı tam olarak bilemiorum eğer bana yardımcı olursanızz çok sevinirim:))

  1. ben daha öğrenciyim. Ama işe senden önceki psikolojik danışmanın yaptıklarını inceleyip onlarla başlayabilirsin

  2. öncelikle dosya desimal sistemini kur sonra rehebrlik ve bep toplantısı yap her konuda yeterli bilgin olduğunu gösteriri bi tavırda olman senini için iyi olur

   1. arkadaşlar hepnize teşekkür ediyorum dosya sistemimi oluşturdum rehberlik yürütme komisyonunu topladım gecen dönem yapılanları degerlendirdik ama göstermelik yapılmış benden önce çalışann sosyoloji mezunu ve rehber ögretmen olarak atanmış tabi bu arada dosyalrı toparlamak(daha dorusu dosya yoktu ortada ben yeniden oluşturdum)benım nerden baksanız bir ayımı aldı. şimdi yeni yeni yerine oturuyor bazı seyler ikinci dönem geldiğim içinn pek birşeyde yapamadım ögrencilere kendimi tanıttım onlara sınav kaygısı stres nasıl verimli ders calsılır başlıkları altında seminerler verdim ve bunun yanında grup danışma yapıorum kaygıyı azaltmak için..ama büyük bir sorunum var idare:( sürekli bir boş derse girdirme cabası içindeler stajyerim die pek sesde cıkaramıorum gecen girmek istemedigimi soyledıgımde okuldaki ögretmenler dahill herkess tavır takındı bana karşı işte bu noktada takılıp kalıyorum ne yapmam gerektigini bilemiorum :(

 12. canan ( lütfen yardım) :merhabalar.ben 2 yıldır lisede çalışıyordum bu yıl ilköğretime geçtim ve bundan dolayı özel eğitim ve kaynaştırma eğitimi ile ilgili hiçbir bilgim yok. Forumlardan edindiğim bilgilerden tam olarak ne yapmam gerek anlayamadım. mesela sınıf öğretmeni 3. sınıfta olan bir öğrencinin 2 yıldır okuma yazmaya geçemediğini anlattı ve daha önce rehber öğretmen olmadığı için ilgilenilmediğini anlattı. ben şimdi bu öğrenci ile ilk ne yapmam gerek, Ram?a nasıl yönlendirileceğini ve sonrasında ne yapacağımı bep?i nasıl hazırlamamm gerek hiç bir şey bilmiyorum. Öğretmene kaçamak cevaplar verdim,  acil bilgilenmeye ihtiyacım var. Yardımınız için teşekkür ederim şimdiden. Sayenizde bilgileneceğim ))

  @canan ( lütfen yardım)

 13. @canan ( lütfen yardım)
  Önce çocukla ve öğretmeni ile görüş öğrenciyi özellikleriyle tanımaya çalış daha sonra ailesi ile görüşüp ram’a göndereceğini söyle ramdan randövi al formunu doldur öğrenciyi görüşmeye gönder sonuca göre bep’ini öğretmeni hazırlayacak.

 14. arkadaşlar görevlendirme gittiğim okulda çok ciddi sorunlar var.3 erkek öğrencim madde bağımlısı sürekli adliyedeler ve daaları oluyor ancak yaşları küçük olduğu için ceza almıyorlar.denetimli serbestlik kapsamınada alınmıyorlar nedense. okulda herkesin gözünün önünde sigara içereler istedikleri zaman gelip istedikleri zaman giidyorlar.akşam evlerine çok geç saatte gidiyorlar ve bazen hiç gitmiyorlar sürekli hırsızlık yapıyorlarve emniyette sabahlıyorlar.daha ilk gün onlarla sınıfta tanıştığımda sınıftaki diğer arkadaşlarına şiddet uyguladıkları ve bende yapmamasını söylediğim için bana bıçak çektiler.ailele umursamıyor.ellerinden geleni yapmışlarda e artık onlar böyle diye kabul ediyorlar.ne olur YARDIM EDİN.

 15. @Terapist127
  Öğretmenim merhaba,

  başlangıç noktasını yakalamak için problemi iyi tanımlamak önemlidir. Doktor tanısı ile hiperaktiviteden bahsediyorsunuz. Ancak, yoğunlaşılması gereken nokta dikkat dağınıklığımı yoksa dürtüsellik noktasımı önce buna karar vermek lazım. Bu arada saldırganlığı var yerine dürtüsel davranışları var demek daha doğru olur sanırım.

 16. ACİİİİİLLLLL….Merhabalar. 2. sınıftaki bir kız öğrencimizde unutkanlık biraz farklı bir durumda seyrediyor. örneğin sınıf öğretmenimiz öğrencinin neyi ne kadar bildiğini tam olarak bilmemekte. bu gün öğrendiği şeyi ertesi gün unutmakta hatta daha önce hiç karşılaşmamış gibi davranmaktadır. Velisi, yakın akarabalarını da unuttuğunu bir yıl önce samimi olduğu kişiyi bu yıl hiç hatırlamadığını söyledi. 1 Sınıftalara geçen yıl uyguladığım senellen göz tarama testini uyguladıktan üç gün sonra öğrenci rehberlik servisine geldi, o anda senellen kartlarını gördü bende kendisine onların ne olduğunu sordum. öğrenci bilmediğini ifade edince bu testi hatırlayıp hatırlamadığını sordum. öğrenci testi hatırlamadığını belirttiğinde çok şaşırmıştım. ..bir yıldır hastahanelerden tutun çeşitli kurum kuruluşlara başvurduk ancak bir sonuç alamadık. Bir gün parlak bir öğrenciyken diğer gün hiç bir şey bilmeyen bir öğrenci olabiliyor. sağlık raporlarında zeka düzeyi normal çıkıyor hafıza olarak da her hangi bir sıkıntı yok gözüküyor. Ram dan gelen raporda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozuklu diyor ancak bu öğrencide dikkat eksikliğindeki unutkanlıktan farklı bir unutkanlık var. RAM ın raporuna göre tam zamanlı kaynaştırma ancak bu öğrenciye BEP yaparken zorlanıyorz. Çünkü öğrencinin neyi bilip ne yi tam olarak bilmediğini bilmediğimizden plan yapamıyoruz. Bu konuda herhangi bir deneyimi, görüşü olan varsa bana yardım edebilirmi??Teşekkürler..

 17. @zeynep
  Merhaba Zeynep hanım. Öncelikle kendinizi suçlu hissetmeyin. Bazı şeyler planladığımız gibi gitmeyebiliyor. Böyle durumlarda ben öğrenciyi ikna etmeye çalışıyorum, gerekirse ikna için bir iki görüşme yapıyorum. İkna olmadığı takdirde sizin dediğiniz gibi öğretmenle gizliliği vurgulayarak konuşma yolunu seçiyorum. Ancak siz burada öğretmenin deneyimsizliği veya bilgisizliği yüzünden sıkıntı yaşamışsınız. Eğer sıkıntı devam ederse veliyi devreye sokmak uygun bir çözüm olabilir. Ancak veliye öğretmenle suçlamadan, sadece öğrencinin durumu hakkında bilgi vermesi ve yardım istemesi üzerine görüşüyorum. Diğer öğretmenler için durumu bilmiyorum ama öğretmenlere de öğrencilere yardım ederken dikkat edilmesi gerekenler konusunda, sınıf rehberliği konusunda bir eğitim ayarlanabiir. İyi çalışmalar

 18. Merhabalar, 12 yaşında bir öğrencim var ve doktor tanısıyla Hiperaktif olduğu belgelenmiş. Annesiyle yaptığımız görüşmelerden, “saldırgan” olduğunu anladım ve öğrenciyle görüşmeye karar verdim. Elimin altında birsürü döküman var ama ben nereden nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Meslekte yeni olduğum için üzerimde de inanılmaz baskı var. Sadece bir başlangıç noktası arıyorum arkadaşlar. Yardımlarınızı bekliyorum.

 19. acil yardım
  benim öğrencim 7.sınıfta okuyan bir kız çoçuğu.derslerinde çok başarılı fakat hocalarına her hafta gelip aynı soruları tekrar tekrar soruyor.defalarca anlatılan soruyu tekrar anlattırıyor.eğer bir şeye takılmışsa bir türlü ikna olmuyor.hareketleri de çok mekanik.sosyal bir öğrenci değil.öğretmenleri bu konuda endişeli.ben de nasıl birr yol izlemem gereketiğine karar veremedim.yardım ederseniz çok mutlu olurum

 20. Arkadaşlar ben kayseri de bir lise de çalışıyorum. Lise ikinci sınıfa giden bir çocuk hocalarından biri ile hiç anlaşamıyor ve nefret ediyor. Öğrencinin anlattıklarına göre hoca sürekli bunu küçük düşürüyor. Arkadaşlarının içinde küçük düşmekten korktuğu için çocuk derslere girmemeye başladı. Hocayla konuşmak istedim onun adına ama öğrenci kabul etmedi. Birlikte konuşalım dedim yine kabul etmedi. Şu an devamsızlıktan kalacak duruma geldi. Ben kalmaması için hocaya izinsiz konuşup dikkatli davranması konusunda ricada bulundum. Ama salak hoca konuştuklarımızı öğrenciye anlatmış. Hoca kendi bir şeyler çözmek istemiş ama bunu derste arkadaşlarının önünde yapmış. Çocuk görüşmeye devam ediyor ama bana çok kızgın. Derslere girmeye başladı ama benim içim hiç rahat değil. Kalmasın diye hocayla konuştum ama şu an içim hiç rahat değil. Çok büyük bir yanlış mı yaptım acaba. Ya da ne yapmalıydım.

 21. arkadaşlar ben aralık atamasıyım yeni başladım göreve.Sanırım bu süreçten herkes geçiyor ama bende yardımınızı bekliyorum.şöyle ki birinci sınıfta bir öğrencim var.3,5 yaşında kas hastalığı çıkmış ve şu anda protezle devam ediyor.11 yaşından sonra ameliyat olabileceği söylenmiş.burda problem yok ancak öğrencim bu yetersizlikten dolayı ciddi anlamda eksiklik duygusu yaşıyor.akademik anlamda sınıftan çok çok geri.ilgisiz içekapanık.okula gelmek istemiyor.ben görüşüyoruma ama beni şu an aşıyor.Ram bana direkt hastaneye yönlendir dedi ancak aile gitmiş ve fiziksel rahatsızlıktan ötürü geri çevrilmiş psikolog tarafından.acil yardımlarınızı bekliyorumm.ne yapmalıyım benn ;)

 22. meb in yayınlamış olduğu 3 n kaynaştırma kitabı var siteden alabilirsin 2010 yılında bazı uygulamalar değişti herşey açıklamalı bir şekilde anlatılmış.

 23. öncelikle öğretmenden gerekli bilgileri aldıktan sonra,aileyle mutlaka görüşün ,geçirdiği önemli bir ameliyat ya da hastalık var mı?okul öncesi aldımı,aile evde yeteri kadar ilgileniyor mu?alenin çocukla olan iletişimi nasıl?bu konularla ilgili mutlaka bilgi sahibi olduktan sonra,öğrenciyle bir görüşme yapın,ailesi ve öğretmeni ve sınıf ortamıyla igili sorun bunu bir oyun şeklinde ya da birlikte resim çizerek yapbilirsin.daha sonra bazı temel kavramlarla ilgli sorular sorun verdiği cevaplar ve tepkilerden çıkarımda bulunabilirsin.tüm bunların ışığında öğrencide zihinsel bir problem olabileceğini düşünüyorsan eğitsel değerlendrme isteği formunu doldurttun sonra(snıf öğrtmeni doluracak)öğrencii için ramdan randevu alın ve randevu tarihi ve götürülecek begelerle ilgili aileyi bilgilendirin.rapor geldikten sonra orda belirlen durum ve yıllık amaçlara göre bep hazırlanacak..birde yaptığınız görüşmeleri mutlaka kayıt altına alın..tüm bunları yaptıktan sonra beple konuşabiliriz..kolay gelsinn(öğrenci birinci kademede olduğu için işiniz daha kolay,karşık gibi ama kolay endişelenmeyin

 24. Ben ilköğretimde çalışıyorum. rehberlik sınırları olmayan bir meslek bu yüzden ben de açıkçası her gün ne yapıcam sorusu oluşuyor, o yüzden arkadaşlar buraya yaptıkları ya da yapmayı planladıkları çalışmaları yazarsa çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

 25. öncelikle çocuğun ailesi ile görüşün. aile onayladıktan sonra RAM ile bağlantı kurun ve durumu anlatıp randevu alın. randevu tarihinde veliyi ve çocuğu alıp RAM’ a gidin. size çocuğun durumu ile ilgili bir rapor verecektir ki bu da çocuğun kaynaştırma eğitimine tutulması ya da özel eğitim sınıfına yönlendirilmesinde belirleyici olacaktır. eğer ağır derece de mental retardasyon varsa kaynaştırma yapılamaz. yoksa BEP hazırlanacaktır ki bu da sınıf öğretmenlerinin görevidir. siz ancak onlara bu konuda yardımcı olacaksınız onlar hazırlayacak. BEP örneklerini de internetten bulabilirsiniz.kolay gelsin,.,

 26. özel eğitim gereken öğrenciler ilk önce doktora yönlendiriliyor eğer doktor raporu yoksa hiç kimse ilgilenmiyor bence çokca yaşadım hastanelerde aylar sonrasına randevu veriyor hemen doktora yönlendirin vakit kaybetmeyin.

 27. herhangi bir ram sitesinden yönlendirme formlarını indirebilirsin. ramdan gelecek sonuca göre hareket edersin

 28. merhabalar.ben 2 yıldır lisede çalışıyordum bu yıl ilköğretime geçtim ve bundan dolayı özel eğitim ve kaynaştırma eğitimi ile ilgili hiçbir bilgim yok. Forumlardan edindiğim bilgilerden tam olarak ne yapmam gerek anlayamadım. mesela sınıf öğretmeni 3. sınıfta olan bir öğrencinin 2 yıldır okuma yazmaya geçemediğini anlattı ve daha önce rehber öğretmen olmadığı için ilgilenilmediğini anlattı. ben şimdi bu öğrenci ile ilk ne yapmam gerek, Ram’a nasıl yönlendirileceğini ve sonrasında ne yapacağımı bep’i nasıl hazırlamamm gerek hiç bir şey bilmiyorum. Öğretmene kaçamak cevaplar verdim,  acil bilgilenmeye ihtiyacım var. Yardımınız için teşekkür ederim şimdiden. Sayenizde bilgileneceğim :)))

  1. canan hanım ben bu yıl mesleğe yeni başladım yargılamak gibi algılamayın ama muhtemelen siz pdrci değilsiniz eğer alan mezunu olsaydınız mutlaka bunları bilirdiniz birincisi bep bizim işimiz değildir derse giren öğretmenlerin işidir. ilk başta eğitsel değerlendrme formunu bulup sınıf rehber öğretmeniyle o formu doldurup üst yazı ile bağlı olduğunuz rama yönlendireceksiniz ardından size randevu verecekler öğrenci gidecek sonra öğrencinin kaynaştırma kararı çıkar eğer böyle bir karara ihtiyaç varsa ardından tam zamanlı kaynaştırma mı destek eğitim mi o rapor da yazar sonra derse giren öğretmenler ihtiyaç doğrultusunda bep hazırlar müdüre imzalatır ve bir kopyası sizde kalır bu kaadar basit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir