PDR Bölümünde Psikolojik Danışma Odaları Açıldı

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Alanında Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Yetiştirmek amacıyla 2008 yılında Eğitim Bilimleri Bölümü bünyesinde açılan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı, öğrencilerimizin bireysel ve grupla psikolojik danışma görüşmelerini gerçekleştirebilecekleri danışma odaları ve oyun terapisi odası öğrencilerimizin hizmetine sunuldu.

Psikolojik danışman ve rehber öğretmen olacak öğrencilerimizin danışmalarını yürütebilmeleri için bireysel psikolojik danışma odası ve grupla psikolojik danışma odalarının gerekli olduğunu söyleyen Bireyle Psikolojik Danışma derslerini veren bölüm akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Kemal Baytemir; 4 bireysel psikolojik danışma odası, bir grupla psikolojik danışma odası ve bir tane de oyun terapisi odasının öğrencilerimizin uygulama çalışmaları için düzenlendiğini ifade etti. Öğrencilere bireyle ve grupla psikolojik danışma yardımı veren danışma odalarının içerisinde bir projeksiyon cihazının olduğu gözlem odası ve kapalı devre monitör sistemi bulunduğunu belirten Baytemir, ses kayıt cihazları ve kameralar bulunan danışma odalarının ise bireyle psikolojik danışma odası ile grupla psikolojik danışma odalarından oluştuğunu ifade etti. Bireyle psikolojik danışma odalarındaki görüşmelerin mevcut kameralarla kaydedildiğini ifade eden Baytemir öğrencilerin kaydettikleri görüntüleri Bireyle Psikolojik Danışma dersi kapsamında değerlendirerek geri dönüt almalarını sağladıklarını kaydetti.

Danışma odalarının işleyişi ise randevu sistemiyle yürütülüyor. Kısmı zamanlı olarak çalışan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Programından dört öğrenci randevuları ayarlayarak öğrencilerin her hangi bir aksama olmadan danışma odalarını kullanmalarını düzenliyor.

Kısmi zamanlı çalışan öğrencilerimizden Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Programı 4. Sınıf öğrencisi Fatma Ağkoç, ”Danışma odaları bizim için daha önceden bir hayaldi. Birçok konuda sıkıntı yaşıyorduk. Özellikle 3. sınıfta Kısa Süreli Terapi dersini aldıktan sonra bu odaların gerekliliği kaçınılmazdı. Bazen kaldığımız yurtta bazen kafelerde akademik ortamdan uzakta arkadaşlarımızla bireysel ya da grup psikolojik danışma uygulaması yapmaya çalışıyorduk. Tahmin edeceğiniz gibi çok verimsiz oluyordu, gerekli ciddiyeti yakalayamıyorduk. Hocalarımızla da paylaşamadığımız bu görüşmelerin geri dönütlerini alamıyorduk. Şimdi danışma odalarımızda bilimsel veriler ışığında görüşmelerimizi yapıyor, kayıtlarımızı hocamızla, sınıf ortamında paylaşıp geri dönütünü alıyoruz” dedi.

Danışma odalarını dönem başından beri aktif bir şekilde kullandıklarını ifade eden Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Programı 4. sınıf öğrencilerimizden Engincan Topal ise ”Danışanımızla görüşmelerimiz viedo kaydına alınıyor ve gözlem odasında projeksiyona yansıtıp Kemal Hocamızla ve sınıfla beraber değerlendirmesini yapıyoruz. Şu an çok memnunuz çünkü böylesine bir fiziksel ortama kavuşmanın vermiş olduğu rahatlıkla öğrenciliğimizi daha iyi yapıyoruz” sözleriyle duygularını ifade etti.

Kaynak: http://amasya.edu.tr

[reklam]

PDR Bölümünde Psikolojik Danışma Odaları Açıldı” için 4 yorum

 1. Bir bir o odalardan çıkılarak sahaya inilmesi gereken günler yakınlaşıyor kanımca. Çünkü Meb, akademisyenler ve eğitim kamuoyu okullarda rehberliğin geldiği ve getirildiği pasif tablonun nasıl üstesinden geleceklerini araştırmaktalar. Bizler de sizlerin eğitim öğretim faaliyetlerine “entegrasyon sorununuzun ” aşılmasından ve kendi rehberlik faaliyetlerinizi kendinizin yürütmesinden yanayız ki bu beklenti çok doğaldır. Senelerdir göz yumalan bir beklentidir. Bunun artniyetle veya kıskanma ile bağdaştıranlar zahmet buyurmasınlar. Sorunun Çözümü açıktır; 8/5 mesai düzeni psikolojik danışma işlemlerindeki ciddi sorunları ortadan kaldırabilecek iken, Rehberliklerinize mutat aralıklar ile (etkinlik, sunum, oturum) her bir şubeye planlı, programlı ve bir müfredat altındaki katılım ise, atıl ve pasif konumdaki rehberlik sorunlarının giderilebileceği anlamına eşdeğerdir. Uzmanlık ve alan bilgisi ayrımı ve faktörü gayet açıklıkla Yeni Bir Pdr Yönetmeliği sayesinde giderilebilir. Böylece okullarda oluşan bu izlenimde inşallah hepimizin aynı platformu paylaşmaktan hoşnut kalabileceği verimli bir sahaya dönüştürülür. Saygılı yazışan saygılı dönüşler elde edebilir. Fâal yönetmelik ve esenlikler diliyorum.

  1. “8/5 mesai düzeni psikolojik danışma işlemlerindeki ciddi sorunları ortadan kaldırabilecek” nereden biliyorsunuz.
   Bir eğitim çalışanını memura döndürmeye çalışmak iyi niyetle bağdaşmaz.

   Bu konuda ki problem rehberliğin daha ne olup olmadığını bilmemektir.

   Psikolojik danışma süreci değerli bir alandır. sadece rehberlik sınırıyla bakmamak gerekir.

   Bu konuda ki çözümü yine alandakiler yapacaktır.

   Öğretmenlerin ve idarecilerin rehberlik için görev tanımı yapmaları bu alanın en büyük sorunlarından biridir.

   1. Öncelikle merhaba Sn Emiroğlu. “Bu konuda ki problem rehberliğin daha ne olup olmadığını bilmemektir.” şeklinde belirtmişsiniz.
    Bakın gördünüz mü cevabı kısmi olarak siz kendiniz vermişsiniz bile yukarıdan sayın hocam. Rehberlik faaliyetleri ve etkinlikleri öğrenciyi tanıma ve takip sürecine dayalı işlemlerdir. Yanılıyorsam düzeltmede bulunun lütfen zira zoruma gitmez. Çünkü Takip ve gözlemsel rehberlik unsuru esas alınmalıdır rehberlik kulvarında. Danışmada ise öğrenci genelinin sizlere; ders kaybı, bölüntüleri, derse geç katılmalar ve teneffüs arası gibi sıkıntılı uygulamalar yerine bunları yaşamadan ulaşmaları gereken belirgin bir zaman dilimi şarttır (mesela haftanın yarısı ayrılabilir) ve ilaveten danışma faaliyeti; bir “süreç” tanınarak yürütülmesi gerekli çünkü bunlar bir dizi seans ve görüşmelerinizden oluşan faaliyetler bütünüdür bunu da iyi biliyorsunuz hocam. Ayrıca konudaki görüş ve paylaşımıma kısıt getirmemeniz sevindiricidir Bunun teşekkürler Özkan Bey. Yine de hakkınızda hayırlısı olsun hocam Ancak 8/5 Mesaisi ile ayriyeten ders sonlarındaki; etkinlik, egzersiz ve bilahare yetiştirme kurslarındaki öğrencilere de hizmet taşınabilecektir. Bunun için ise okula gerekirse saat 09:00 da iştirak edilerek, ders ve mesai sonu ile ayrılınması danışmalıktaki tüm bu sorunlu uygulamalarınızı sonlandırabilir ve sorunun çözümü olabilir. Sizler de rahat eder, tüm bu kıskançlık sandığınız (ancak öyle olmayan ve branşçıya eziyet / öğrenciye hizmet sunamayan) pasif sistem anlayışından kurtulursunuz değerli arkadaş. Bunları son derece samimiyet içinde belirtiyorum. Hepsine hak vermenizi zaten olanaklı görünmüyor. Rehberliklere ise, 2 hafta aralık dahilindeki planlı katılımlarınız öğrencileri tanımanızı, yönlendirebilmenizi, aktif ve verimli nitelikte, saha hakimiyeti taşıyabilen bir rehberlik uygulamasına kavuşmanızı sağlayacaktır görüşündeyim. Görüşlerim kimseyi gücendirme hesabp taşımayan fikirlerden oluşuyor. Yine de sürç-i lisandır affedile. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir