Özgüven Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

İnsanlarla iletişimde en önemli unsuzlardan biri özgüvendir. Ancak bazı insanlar sırf özgüven eksikliğinden dolayı  ilişkilerinde başarısız olabilirler. Bu nedenle kişi bu problemini en kısa zamanda çözmeye çalışmalıdır. Peki Özgüven Eksikliği Nasıl Anlaşılır? İşte bu sorunun cevabını  aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

Özgüvenin karşıtı olan özgüven eksikliği ise genellikle aşağılık kompleksi olarak tanımlanır. Özgüven hakkında çok önemli bir kitap yazan psikolog Don Hamachek aşağılık kompleksi ile ilgili 7 noktaya dikkat çekiyor.

1. Eleştiriye karşı alıngan olmak
Aşağılık duygusuna kapılan insanlar hata yaptıklarını bilseler de diğer insanların bunu vurgulamaları hoşlarına gitmez. Ne kadar yapıcı ya da naif olursa olsun her eleştiriyi kişisel bir saldırı olarak algılarlar.

2. Özgüvene uygunsuz cevap verme

Bu iki şekilde olur. Bazı insanlar kendileri hakkında iyi şeyler duymak için can atarlar ve sürekli iltifat edilmesinden hoşlanırlar. Diğer davranış biçimi ise tam tersidir. Özgüven eksikliği çeken bir grup insan ise kendileri hakkında pozitif bir şey duymak istemezler çünkü kendi hissettikleriyle çelişirler.

3. Aşırı eleştirel yaklaşım

Kendilerini iyi hissetmeyen kişiler başkaları hakkında iyi şeyler düşünmezler. İnsanların kusur ve hatalarını ararlar. Böylece kendilerinin çok kötü olmadığını kanıtlamaya çalışırlar. Bu insanlar çevredeki en akıllı, çekici, başarılı insan olmadıkları zaman akıllı, çekici, başarılı hissetmezler.

4. Suçlama eğilimi
Bazı insanlar aşağılık hissetmenin acısından kurtulmak için kendi güçsüzlüklerini diğer insanlara yüklemeye çalışırlar. Bu noktada kendi hataları için başkalarını suçlarlar.

5. İşkence isteği
Özgüvensizlik doruk noktasındayken başkasına zarar vermeye kadar varabilir. Başkalarını suçlama davranışı kontrol edilemez bir duruma ulaşabilir.

6. Rekabetle ilgili negatif hisler
Aşağılık kompleksi olan insanlar da herkes gibi bir oyunu ya da yarışmayı kazanmak ister ama böyle durumlardan kaçınırlar çünkü kazanamayacaklarını düşünürler. Birinci gelememe korkusu tamamen başarısız oldukları korkusuna kapılmalarına neden olur.

7. Yalnızlık ve çekingenlik eğilimi
Aşağılık duygusu olan insanlar diğer insanlar kadar zeki ve ilginç olmadıklarını düşündüklerinden diğer insanların da onları böyle göreceğini düşünürler. Bu yüzden sosyal ortamlardan kaçınırlar. İnsanlarla birlikteyken susmayı tercih ederler çünkü bunun yalnızca aptallıklarını ya da sıkıcılıklarını kanıtlayacağını düşünürler.

[reklam]

Özgüven Eksikliği Nasıl Anlaşılır?” için 2 yorum

 1. 7 özelliğin 4 bende var ve birini seviyorum her ne kadar ona bunu arkadaşlarım aracılığıyla iletsemde olmadı ve 1 yıldır bir kez merhaba bile diyemedim üzülüyorum ama kimseye söyleyemedim ( canım yanıyo)

 2. Naçizane kendi düşüncelerimi yazacağım :)
  1-Eleştiriye karşı alıngan olmak : Yazılanın bir bölümüne katılmıyorum çünkü çoğu insan karşısındaki insanı nasıl eleştireceğini bilemediğinden dolayı bazen eleştirirken kırıcı olabilirler. Yani sözcükleri adam gibi seçemediklerinden dolayı eleştiri ile patavatsızlığı karıştırabilirler. Bu gibi eleştiride bulunan insanlara karşı tepki göstermek doğaldır. Bu dediğim şekilde olursa tepki gösteren kişinin özgüveni eksik demek yanlış olur.
  2-Özgüvene uygunsuz cevap verme: Bir bölümüne katılmıyorum. Özgüven eksikliği olan kişiler çoğunlukla kararsızdır ve çoğunlukla iltifat edilmesinden hoşlanırlar. İltifat edilmesinden hoşlanmamak bir kararlılık göstergesidir. O kişi kendi duygularının bilincinde ve kararlıdır. Yani özgüven eksiği yoktur.
  3-Katılıyorum.
  4-Bazı insanlar öyle yapabilir doğru.
  5-Katılıyorum.Aşağılık duygusunu bastırmak için psikopatlık yapabilirler. Ama sadece başkasına değil, kendilerine de zarar verme eğilimleri yüksektir. çünkü özgüvensiz insan başkasının tepkisinden inanılmaz derecede korkan kişiliktir, kendine zarar vermek daha kolaydır.
  6-Kesinlikle katılıyorum.
  7- çünkü’den sonrasını anlamadığım için yorum yazamıyorum.
  Not: Her analizin başına ya da sonuna ‘bazı insanlar’ öznesini getirerek birşeyler söylemektense, özgüvensiz kişinin hangi özelliğinin hangi eğilime yol açtığını en azından çoğunluk belirterek söylemeyi daha uygun buluyorum. Hangi bazı insanlar?, yüzde kaç?, ozaman bazı insanlar da söylenenlerin tam tersi olmuş oluyor. Ya da ikisi arasında gidip gelmiş oluyor. Açıklamalar güzel ama daha inandırıcı olsa daha güzel olabilirdi. Hazırlayana teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir