Özgüven azlığı doğuştan mı?

Hepimizin içinde az ya da çok bir özgüven sorunu olabilir. Küçükken derste söz alamayışımız, büyüklere karşı kendimizi rahatça ifade edemeyişimiz, hakkımızı arayamamak, arkadaş ortamında ya da karşı cinse karşı çekingen hallerin altında genelde özgüven eksikliği yatar.

Peki bu özgüven azlığı ya da eksikliği doğuştan mıdır?

Doğuştandır demek zor. Özgüven eksikliği doğuştan gelen bir özellik değildir. Eğer bunu doğuştan gelen bir özellik olarak düşünürsek insan aklını ve eğitilme gücünü hafife almış oluruz. Özgüven yaşam boyu oluşan bir durumdur. Ve özgüven eksikliğinin oluşmasının nedenleri vardır.

Özgüven azlığı ya da eksikliğinin nedeni nedir?

Bazı nedenleri maddeler halinde sıralamak gerekirse

1- Öncelikle eğitilme şeklimiz bunda çok önemlidir. Baskıcı eğitim, kararsız eğitim tarzı özgüvenimizi olumsuz biçimde etkiler. Sürekli bastırılmış ve engellenmiş bir bireyin özgüvenide bastırılmış olur.

2- Toplumunun olumsuz yaklaşımları. Sürekli güvensizlik aşılayan filmler ve TV programları. Haberler vb. Büyüklerimiz çocukları eskiden rahatça sokaklarda oynamasına olanak verebiliyordu. Ancak şimdi öyle mi? Zamanımızda çocuklarımızı rahatça ve güvenli hissederek sokakta oynatabiliyor muyuz?

3- Gelişim dönemlerinde yaşanan sıkıntılar. İlk 2 yıl çocuğun yakın ve güvenli bağlanabildiği bir ortamın olması bireyin kendine güvenini olumlu şekilde etkiler. Diğer taraftan çocukluk ve ergenlik dönemlerinde ilişkilerinde yaşadığı bozgunlar da bireyin özgüvenini zedeler.

4- Gelişim sürecinde farklı nedenlerle yaşadığı başarısızlık durumları da bireyin benlik gelişimini ve özgüvenini olumsuz şekilde etkiler.

Yukarıdaki maddelerden de anlaşılacağı gibi bireyin Özgüven azlığı ya da eksikliğinin nedeni doğuştan değil yaşadığı süreçle ilgilidir.

Her zaman her şey yolunda gitmeye bilir. Eğer kişi yaşadığı süreçlerin etkisiyle özgüveni eksilmişse artık geçmişi bırakıp bu sorunu çözme yoluna gitmelidir. Yazının konusu bu olmadığı için özgüven sorunu nasıl çözülür meselesini bir başka yazıda ele alacağım.

Sevgi ve saygılarımla …

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir