Özel Eğitim ve Psikolojik Danışmada Yeni Açılımlar

Haziran 2011 yılında kurulan Canda Özür olmaz Derneği, Tolumda özürlü bilinci oluşturmak ve engellilerin toplumda hak ettikleri saygın bir yer edinmesini sağlamak amacıyla, önemli çalışmalar yapmaktadır. Bendeniz bu geminin kaptanı olarak, bilgi birikimi ve tecrübemi; eksikliklerin giderilmesi ve sorunların çözümü için kullanmaktan çok mutluyum.

Dernek olarak alanda gördüğümüz tüm sıkıntıları, tespit etmek ve çözüm önerileri sunmak,engellilerin hayatını kolaylaştırmak adına çok önemlidir. Bizde önemli gördüğümüz bu çalışmaları kamuoyu ile paylaşıyoruz.

O çalışmalardan birisi de, 31.03.2012 cumartesi günü saat 13.00-17.00 saatleriarasında Üsküdar/Bağlarbaşı Kültür ve kongre merkezinde yapılacak olan”Özel Eğitim ve Psikolojik Danışmada Yeni Açılımlar” konulu konferanstır. Bu çalışma bir ilk değil, ama; Milli Eğitim Bakanlığınınilgili GenelMüdürlüğünün katılımı açısından birilk olacak.Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Hakan Sarı beyde panelist olarak katılacaktır.Ayrıca,Rehberlik Araştırma Çalışanları Derneği tüm üyeleri ile destek verecek.

Bu çalışmayı çok önemsiyoruz. Çünkü şimdiye kadar özel eğitim alanında yapılan çalışmaları da masaya yatıracağız. Yapılacak Panelde; Özel eğitimde mevcut durumu, sorunlarını ve çözüm önerilerini bütün boyutlarıyla, uzman katılımcılarla ele alacağız.

Panelist olara katılacak konuklarımız bilim adamı akademisyenler ve Özele Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü olacaktır. Hedef kitlemizde, alanda çalışan eğitimciler, özel eğitim alan engelli çocuklarımızın ebeveynleri olacak ve Görüş ve önerilerini de panelde, bizimle ve kamuoyu ile paylaşacaklardır.

Engelli olgusuyla ilgili, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra Sivil Toplum Kuruluşlarının değerli yöneticileri davet edilecektir. Elbette Yazılı ve görsel medyayı da unutmadık. Onları da bu özel konferansımıza davet ettik.

Bu konferansın bir ilki daha var. Canda Özür Olmaz Derneği “Engelli Dostu” ödülleri verilecektir.Program içerik ve akışı şöyledir.

Konferansın Adı       :  Özel eğitim ve Rehberlik Araştırma Merkezlerinde yeni açılımlar

Konferansın Amacı :Özel Eğitimin Mevcut durumunu ve sorunlarını tespit etmek, çözüm önerileri sunmak?

Konferansın İçeriği : Temel sorunlar olarak, engellilerin eğitimi ile ilgili programların kalite ve nicelik açısından farklı uygulanmasının getirdiği hak kayıpları, meslek elemanlarının yeterli donanıma sahip olmamaları, toplumda engelliler konusundaki bilinç eksikliği ve denetim mekanizmasının yetersizliğinden doğan sonuçlar göstermektedir.

Canda Özür Olmaz Derneği olarak bu organizasyonda; Özel eğitimin sayı ve nitelik olarak istenilen düzeye ulaştırılabilmesi için her bir engel türüne uygun özel ölçme değerlendirme yöntemlerinin geliştirilmesi; her bireyin “Eğitim Hakkı” bağlamında, “ergenlik, hizmeti ayağa götürme, bütünlük, süreklilik” vb. gibi  Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nde de belirtilen “Erken Bebeklik-Çocukluk Dönemi Eğitim Programları”nın uygulamaya geçirilmemesi gibi sıkıntıların neler olduğunu tespit etmektir.

Anılan Bu çalışmalar, önemli adımlar olmakla birlikte, çoğunlukla üniversitelerin Özel Eğitim Bölümlerinde “Deneysel-Tek Denekli Araştırma Yöntemleri” çerçevesinde lokal olarak gerçekleştirilmesi bir öneri olarak bu panelde tartışılacaktır.Ayrıca; eğitim kurumlarının fiziki ve lojistik imkânlarının iyileştirilmesi; personel yetiştirme ve istihdamına özen gösterilmesi birincil derecede ele alınması gereken bir konu olarak, panelde  tartışılacaktır.

Konferans  süresi 4 saattir. 31.03.2012 günü saat 14.00 te başlayacak ve 17.00 de bitecektir.

Hedef kitlemiz ve Beklenen çıktılarda ;Özel eğitim çalışanları, Öğretmenler, Rehberlik Araştırma merkezi çalışanları, özel eğitime sahip çocukların ebeveynleri, üniversite öğrencileri..

Yapılacak bu konferansın engelliye sağlayacağı faydalara gelince;toplumun ihmal edilmiş bu mazlum kesiminin eğitim gibi önemli sorununu gündeme taşıyarak, kamuoyu oluşturmak ve özel eğitimin kalitesini artıracak önlemlerin alınmasını sağlamak? Böylece; eğitimli engellilerin toplumda hak ettikleri saygın bir yer edinmesinin önünün açılması..

Konferansın Derneğimize sağlayacağı faydaları da belirtmek gerekirse;Özel eğitim alanında bir ilki gerçekleştirmek, özel eğitime muhtaç engellilere vasıf kazandırılması suretiyle topluma kazandırılmasına katkıda bulunmak. Eğitimli bireyler olarak özürlülerin hayır duaları ve İslama ve hayata ilgilerini artırmak. Prestij sağlamak.

Panelde ele alınacak konu başlıkları da şöyle sıralayabiliriz;

Rehberlik Araştırma Merkezleri İçin Konu Başlıkları;

1. RAM’ların yeniden düzenlenmesi

2. PDR de etik ve yasa ve bunların uygulamasında karşılaşılan sorunlar

3. PDR de farklı uygulama alanları

4. MEB da PDR’nin daire başkanlığı düzeyinde yeniden düzenlenmesi

5. Uygulayıcıların (Psikolojik Danışmanların) yetersizlik alanları ve bunların giderilmesi

6. PDR Eğitimi

7. Uzmanlaşma

Özel Eğitim İçin Konu Başlıkları;

1-Özel Eğitimde mevcut durum-yasal düzenlemelerdeki eksiklikler

2-Yanlış ya da yetersiz bilgilenmeden kaynaklanan, bilimsel yaklaşımlardan uzak   eğitim-öğretim uygulamaları.

3-Verilen eğitimin zaman açısından yetersizliği

4-Özürlü evlada sahip aileler için önerilerimiz

Özel Eğitim için konu başlıkları

Eğitim Açısından Karşılaşılan Sorunlar

Aile İle Eğitim açısından karşılaşılan sorunlar

Sosyal,özlük ve yasal düzenleme açısından karşılaşılan sorunlar

Canda Özür Olmaz Derneğinin dağıtacağı ve kuruluş tarihinde bir ilk olan ödüller ve sahipleri, yönetim kurulu tarafından şöyle tespit edilmiştir.

VERİLECEK ÖDÜLLER VE İSİMLERİ

1-Engelli Dostu ödülleri

Ömer Dinçer-Bakan

Hayrunisa GÜL,Cumhur Başkanı eşi

Kemal Öztürk-A.A..Genel Müdür-

Bülent Yıldırım-İHH Başkanı

Veysel Ekşi-Genel sekreter

Mevlüt EREN-Grafiker

Engelli  Dostu  Belediye  Başkanı

Tespit Edilecek

Engelli dostu program “Siyaset Meydanı” : Ali Kırca-Show Tv

Engelli dostu En iyi Enchorman : Mehmet Ali BİRAND

En İyi Show Programı:Beyazıt Öztürk

En İyi Gazeteci Ödülü :Fatih Selek-Türkiye Gazetesi

Engelli dostu televizyon ödülü : ÜLKE TV

Siyaset Meydanı-en iyi tartışma programı :Bedrettin UĞUR

Engelli Dostu En iyi Radyo programı Ödülü: Hayata Renk Katanlar programı için AKTAFM radyoya

En İyi Muhabir-(engellilerin dünyasından haber veren,ilgili )Şengül OYMAK

Yılın Annesi- (21 Yaşında Otistik Çocuk sahibi )Nilhan KIRDI

Yılın Öğretmeni- Engelli Dostu ödülü

Yılın İşadamı-Engelli Dostu ödülü

Bu çalışmanın, bundan sonra yapılacak çalışmalar için rehber olmasını,yol göstermesini arzu ediyoruz.Eğitim gibi Anayasal bir hakkın, engellilerinde hakkı olduğu bilincini kamuoyu ile paylaşırken, hükümet ve tepe yöneticilerinin de bu konuya dikkatlerini çekmek istiyoruz.

Bu konferansımıza,ilgili herkesi davet ediyoruz.Salonumuz müsaittir.Bizi ve engelli dostlarımızın yalnız olmadığını göstermek için göstereceğiniz ilgi önemlidir.

Can Aynı Can,onda özür olmaz.Engeller düşüncelerimizde’umarız ve dileriz;bir engelin ve engelli anlayışın kaldırılması için bu organizasyon katkı sağlar…

Selam ve dua ile

Mustafa ÖZTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir