Özel Çocuklu Ailelerde Karantina Günleri

Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan salgın durumu, yayılmayı önlemek amacıyla uzmanların tavsiyesiyle bireylerin dışarı çıkmaması ve evde kalma çağrılarıyla devam etmektedir. Nitekim bu süreçte evde geçirilen zamanın çocukların gelişim düzeylerine etkisi de yadsınamaz. Ebeveynlerin sürece ilişkin tutum ve davranışları çocukların psikolojilerini yakından etkiler.Özel gereksinimli çocuğu olan ailelerde bu süreci çocuğa anlatmak ve çocukların evde kalmalarını sağlamak bir seviye daha zorlaşmaktadır. Öncelikle özel çocuğu olan ailelerin bu süreci çocuklarına nasıl aktarmaları gerektiği sorusu akla gelmektedir.

Kaygınızı Yansıtmayın

Çocuklarınızın bu sürece çabuk uyum sağlamaları için ebeveynlerin takındıkları tavır ve tutumlar oldukça önemlidir. Yaşadığınız kaygılı haller sizler için normal olabilir ancak çocuklarınız bunu anlamakta zorlanabilir. Bu sebeple onun yanında sık sık sosyal medya veya haberlerden edindiğiniz bilgileri yansıtmamaya çalışın. Çocuklarınız sizlerin ruh hallerini beden dilinizden rahatlıkla anlamaktadır, bunu gözden kaçırmamanız gerekir.

Virüs Somutlaştırılmalı

Özel çocukların da gelişim düzeyleri normal gelişime sahip bireyler gibi birbirlerinden farklılık gösterir. Genellikle 2-7 yaş arası bilişsel seviyeye sahip özel çocuklarımıza corona virüs süreci somutlaştırılarak anlatılmalıdır. Bu amaçla resimler çizilerek ya da çeşitli görsel materyaller ile onların anlayacağı düzeye indirgenmelidir. Daha önce yaşadıkları soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklar örnek verilerek çocuklara açıklamalar yapılabilir.

Çocuklara Model Olun

Soyut kavramları anlamakta zorlanan özel çocuklarımıza bu süreci anlatmanın en iyi yolu model olmaktır. Sizlerin ve akrabalarınızın dışarı çıkmamaya özen göstermesi çocuklarınızın da böyle bir talepte bulunmasını engelleyecektir. Bu sebeple evde kalma sürecini açıklamanın en iyi yolu özellikle çocuklarınızın kendini özdeşleştirdiğinizi düşündüğünüz kişilerin evde kalmalarını örnek verebilir hatta bu kişilerle video konuşmalı görüşmeler gerçekleştirerek evde olmalarını örnek gösterebilirsiniz.

Müzikler Açın ve Birlikte Hareket Edin

Özel çocuklarımızın çoğu müzik dinlemeyi ve dans etmeyi çok severler. Bu sebeple günün belirli saatlarinde evde çocuklarınızla müzikler dinleyerek dans edebilirsiniz. Bu hem sizlere hem de çocuklarınıza iyi gelecektir.

Çocuklarınızla Birlikte Oyunlar Oynayın

Özel çocuklarımız renkli ve kavrayabildikleri büyük nesnelerle vakit geçirmeyi severler. Evde yapacağınız yarışmaya dayalı oyunlar onların da ilgisini çekecek, birlikte kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Ev İşlerine Destek Olmasını Sağlayın

Elbetteki evde geçirdiğiniz vakitlerde ev temizliğine diğer ev işlerine daha fazla önem verdiğinizi düşünmekteyim. Çocuklarınızın sorumluluk duygusunu artırmak ve evde sıkılmalarını önlemek amacıyla onlara çeşitli görevler vererek size yardım etmesini sağlayabilirsiniz.

Mutfakta Vakit Geçirin

En temel ihtiyaçlarımızdan biri de beslenmektir. Bu süreçte de özellikle bağışıklık sistemlerinizi güçlendirmek amacıyla sağlıklı yiyecekler tüketmeliyiz. Sizler de öğrendiğiniz yeni tarifleri çocuklarınızla yaparak ve onlara sorumluluklar vererek zamanı etkin geçirebilirsiniz. Uzman Klinik Psikolog Erdi KULBAŞ-@psikobilinc-@erdikulbas

Not: Özel çocuktan kasıt down, zihinsel yetersizligi olan çoculardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir